Historie STARconů

2016

 | 

2015

 | 

2014

 | 

2013

 | 

2012

 | 

2011O conu
Programové linie
Anotace

STARcon - Trailer (Tar-ara Istandil)
STARcon 2013 - O conu


STARcon je třídenní setkání fanoušků sci-fi a fantasy obohacené a program plný zajímavých i zábavných přednášek, promítání, her a workshopů. Je to místo setkávání se se starými přáteli a seznamování se s novými. Jsou to tři dny během nichž si můžete odpočinout, hodit za hlavu starosti běžného života a soustředit se jen na to co Vás baví a co máte rádi!


Kdy se to konal?

od pátku 5. 4. 2013 18:00 do neděle 7. 4. 2013 11:00

Kde se konal?

OA Svatoslavova
Svatoslavova 333/6
Praha
mapka
Programové linie


Nabízíme Vám obsáhlý celovíkendový program rozdělený do těchto linií:

Tři kapitáni (TyJáTrek, pátek večer)

Tak jako všechny cesty mají svůj konec, padla i poslední klapka u domovských seriálů kapitána Kirka, Picarda a Siska. Jaký však bude jejich další osud? A co jejich nástupci na obrazovkách, osvědčí se? Přijďte se podívat a zjistit, zda pro vysloužilé kapitány je vesmír stále dost nekonečný…

Galavečer (sobota večer)

informace připravujeme...

STAR-linie

Linie přednášek, diskusí a promítání, ve kterých se střetnou tři nejznámnější STAR díla, a to Star Trek, Stargate a Star Wars.

Seriálová linie

Linie, v níž se můžete dozvědět nejrůznější zajímavosti a informace o všech ostatních Sci-fi filmech a seriálech.

Kreslené seriály - Novinka STARconu 2013

To, že jsme dospělí, neznamená, že se nemůžeme dívat na pohádky.

Vědecká linie

Které prvky vědy ve sci-fi jsou reálné a které jen čistá fantasie? To se dozvíte v této linii.

Literární linie

Linie (nejen) o knižní Sci-fi.

Workshopová linie

Zde najdete workshopy, hry a soutěže protínající nejrůznější sci-fi fandomy.

Deskové hry

Nabízíme Vám hrami plnně zařízenou místnost, kde si můžete zahrát své oblíbené hry nebo objevit další.

Hudebně elektronické hry

Z hudebních her nejspíše ITG multiplayer, Para Para Paradise ad. V přípravě jsou též jeden začátečnický a jeden pokročilý turnaj o diplomy.

Pochod fantazie

Máte kostým, kterým se chcete pochlubit? Chcete dát všem najevo, že máte rádi Sci-fi a fantasy? Pojďte se s námi projít v okostýmovaném zástupu ulicemi Prahy!


Anotace pořadů

Divadlo

Tři kapitáni TyJáTrek

Tak jako všechny cesty mají svůj konec, padla i poslední klapka u domovských seriálů kapitána Kirka, Picarda a Siska. Jaký však bude jejich další osud? A co jejich nástupci na obrazovkách, osvědčí se? Přijďte se podívat a zjistit, zda pro vysloužilé kapitány je vesmír stále dost nekonečný…

STAR linie

Výslužbička Posádečka

Sobota 6. 4. 2013 14:00 v tělocvičně napravo od vchodu

Pátý díl zábavné improvizační "show" inspirované pořadem TV Prima-Partička. Zábava bude tak hustá, že se bude dát krájet. Nenechte si ujít příležitost vidět, jak si někdo dělá srandu ze čtyř fanoušků - tentokráte ze třech fenoménů: Star Trek, Star Wars a Stargate.

DallArt: 10 let amatérského fan-filmu DallArt

Přednáška shrnující 10 let tvorby studia DallArt. Projdeme spolu od infantilních animáků a hrané "starwarsové" komedie, přes počítačové hry na téma Star Treku, až po komiksová dobrodružství Kyla Katarna. Součástí programu budou i dosud neviděné scény z připravovaného spektáklu parodujícího 3. epizodu Hvězdných válek!

Neblahé následky hrdinských skutků v SG a ST Tar-ara Istandil

Žili šťastně až do smrti a vše dobře dopadlo. Ale uričtě se hodí použít slova "šťastně" a "vše"? Kdy to naše posádky a teamy zbabrali? Není snad každý dobrý skutek po zásluze potrestán? A zlý taky. Vypuštění Wraithů určitě mnoho obyvatel galaxie Pegasus zrovna moc neocenilo. A objev Dominionu také nevynesl Nobelovu cenu za mír. Přijďte se podívat a případně si i popřemýšlet a popovídat o činech, kter&e acute; se zpětně zakously do zadnic (nejen) našich hrdinů.

Raketoplány NASA dneška a zítřka Cestovatelka

Už od dob prvních raket, které měly původ v balistických střelách, inženýři přemýšleli o stroji, potažmo letounu, který bychom mohli s minimálními úpravami využívat opakovaně.

VOR'CHA - loď "vyřezaná z ledu" Petr Fiala

Ukázka sklářské dovednosti při tvorbě repliky vesmírné lodi ze světa Star Treku, tentokráte z řezaného skla. Volná variace na velmi známou vesmírnou loď VOR'CHA.

Útočný křižník třídy Vor'cha byl jednou z největších a nejsilnějších součástí klingonské armády v druhé polovině 24. století. Mnohokrát se objevuje především během Dominionské války.

V 50 minutách vám přiblížíme místo, školu, kde replika vznikala, pomocí jakých metod a postupů. Na závěr bude možno se s předmětem blíže seznámit - osahávání dovoleno - a dále bude možno se s exponátem (i s expertem) vyfotografovat.

Klingon vs Jaffa Filip "Grit Du Alatriste" Neumann

Porovnání těchto dvou kultur, co mají společného a v čem se naopak liší.

Metuzalém v průběhu dějin (minulých i budoucích) Jan "Praotec trekkie" Pavlík

Kapitán Kirk potkal na svých cestách mnoho lidí i mimozemšťanů. Jedním z nich byl nesmrtelný Flint, který procházel pozemskou historii a během svého života se zapsal do dějin jako řada významných osobností. Některé z nich (Alexandr Veliký, Merlin, Leonardo i další) nám přiblíží tato přednáška, oproti původní verzi z loňského Trekfestu rozšířená o další příběhy nesmrtelného v knižním vesmíru Star Treku.

Pozor - během přednášky bude nutno uvést některá fakta z vybraných ST knih, především z trilogie "Chladné rovnice" odehrávající se v době tzv. Typhonského paktu.

Postavy i Federace v knížkách a online Jan "Praotec trekkie" Pavlík

Někteří z vás již hrají hru Star Trek Online, odehrávající se v 25 století a popisující konflikt s Klingony, Borgy i dalšími druhy. A někteří možná četli (u nás dosud připravované) knižní ságy o vývoji Federace po filmu Nemesis, zejména trilogii Destiny, v níž masivní útok Borgů zásadním způsobem ovlivnil dění v Galaxii, Proč se však dějiny v každé linii vyvíjejí tolik odlišně? Jsou vůbec nějak propojeny, nebo existují zcela odděleně? A jaké byly osudy některých nám známých postav – žijí dosud, zahynuly hrdinskou smrtí, či nyní slouží kolektivnímu vědomí ? Budoucnost není jen jedna a právě o srovnání historie i individuálních osudů bude pojednávat tato přednáška.

Co ve Stargate vidět nebylo… Petroit

Znáte bonusový materiál a vystřižené scény ze Stargate SG-1, Stargate Atlantis a Stargate Universe? Pokud odpověď na předešlou otázku zní "ne", nebo se jen chcete pobavit a rozptýlit od klasické Stargate, kterou všichni znáte. Tato přednáška je to pravé místo pro Vás. A kdo ví… možná budou i sušenky zdarma! :-)

Neprofláklé & Nejprofláklejší Stargate Debaty Petroit

Výslovnost slova goa'uld? Domnělé chyby ve Stargate? Skutečné chyby ve Stargate? Vývoj charakterů? Síla jednotlivých hvězdných lodí? A mnoho dalšího... Připojte se ať už máte k těmto tématům co říct anebo vás jen zajímá, co k tomu řeknou ostatní. Nejen Stárgejťáci jsou zváni. :-) PS: Flame vítán.

Vedlejší herci ze Stargate Michal "Makhiel" Petrov

Přehlídka herců a hereček, kteří měli ve Stargate jeden a nebo i celou řadu štěků. Koho tehdy hráli a ve kterých jiných seriálech a filmech jste je mohli vidět?

Dabing Hvězdné brány Jacob

Přednáška o dabingu Hvězdné brány (SG-1, Atlantida, Stargate Universe a filmy).

Ukážeme si, kdo se na něm podílel a kdo koho daboval. Prozradíme, co dělá produkce, jak se dělají dialogy i co se v dabingu nepovedlo.

Mandaloriani – jazyk, kultura a identita Aay'han

Pod charakteristickou zbrojí a pověstí nejlepších nájemných lovců v galaxii se nezřídka skrývají kultivované bytosti se smyslem pro čest a disciplínu. Přijďte si poslechnout za jakých okolností tato neobyčejná kultura vznikala, co mělo podíl na formování jejich jazyka a svérázného chování, a také něco o tom, proč je my z Mandalorian Mercs tolik obdivujeme.

Kánon ve Star Wars aneb O čem bude Epizoda VII? Pavel "Darth Paulus" Klimeš

Star Wars se jako jedno z mála dlouho existujících univers pyšní tím, že nikdy nebyly (a snad nikdy nebudou) rebootovány. Ovšem zda mají všechny filmy, seriály, knihy, komiksy a hry stejnou úroveň "pravdivosti" je věc zcela jiná. O systému kanoničnosti, nejznámějších případech tzv. retconů a jakým způsobem to všechno ovlivní nové Star Wars filmy poskytne představu tato přednáška.

První kontakt se blíží - První kontakt T-50 let Jana "Xyll" Krčmářová

Za 50 let se dočkáme prvního kontaktu s inteligentním mimozemským druhem. Pojďme si tuto mimořádnou událost připomenout a zároveň oslavit její 50. výročí.

Startrekové prvky v hudebních klipech Masha Yar

Přehlídka videoklipů, v nichž se známí interpreti odvážně pustili tam, kam se dosud nikdo nevydal. A možná přiletí i Edelweiss:-)!!!

STAR workshop linie

Tvorba literárních světů Johnak

Propracovaný a uvěřitelný svět je to, co příběhu vdechne život. Na tomto workshopu se proberou základní prvky tvorby literárního světa a zájemci si potom budou moci vyzkoušet takový svět vytvořit.

Energetická tyč vs. světelný meč ... aneb co vám Dooku neprozradil... + ukázka boje s JQ sabery Šermíři

Ukázky boje se světelnými meči a spřízněnými zbraněmi.

Snídáme s poníky STAR workshop Team

To nejlepší z poníkovských příběhů, fanartů, musicvideí…zkrátka nastartujte s námi den vesele a barevně – a samozřejmě s poníkovými pochoutkami, jako jsou muffiny, cupcaky, mrkvový koláč a jablečný závin.

Od plešaté Dády k (asi)milované blondýně Masha Yar

Jak vnímá typický český geek svůj oblíbený žánr? Je to jenom koníček, nebo přímo závislost? Co dělat, když vás okolí považuje za kašpary? Pojďme o tom společně hodit pokec otevřeně z očí do očí!

Jediland Workshop Tess

Přijďte si zkusit něco napsat. A třeba se dozvíte, kdy že to bude ten update…

První pomoc pro humanoidy DallArt

Zveme vás na interaktivní seminář, v němž zábavnou a přesto poučnou formou probereme základy první pomoci. Kromě názorných ukázek se zaměříme i na vyvrácení některých rozšířených mýtů. A pozor, většinu z probraných postupů lze aplikovat i u jiných humanoidních ras, takže účast bude přínosná i pro vesmírné průzkumníky!

ConDancing a Kontratance Blanca

Spojíme (téměř) nespojitelné. Tedy dobu (post)moderní a empír. Ať jste breakdancer, mistr společenských tanců, či naopak člověk, který na parketu maximálně „šlape zelí“ máte možnost se uplatnit. Protože v Anglii vědí, že největší legrace je, když si mohou zatančit úplně všichni. V našem workshopu si představíme staré dobré ‚řadové tance‘ i moderní ‚fanovské‘ hromadné variace. Žádná předchozí znalost není nutná, fyzická náročnost pouze mírná.

Snídáme s hvězdami STAR workshop Team

Pamatujete si, co snídali v Cheyenne Mountain? A na Enterprise? A co maminka chystala Anakinovi? Nemůžeme vám zaručit mezihvězdnou stravu, ale k té pozemské vám alespoň promítneme music videa, fanarty a další zajímavosti.

Seriálová linie

Cony v seriálech Marty

V USA jsou cony každý týden a všichni vědí, o co se jedná. A proto se objevují jako atraktivní kulisa v mnoha seriálech. Ale každý tvůrce je zobrazuje jinak podle míry svého fanouškovství. A navíc bonus - David Nykl jako pořadatel.

Merlin & Arthur - dvě strany jedné mince elirwen

Oba by pro toho druhého obětovali život a šílené záchranné mise jsou na denním pořádku. Epická (b)romance z Camelotu.

Seriálová retro poznávačka petrSF

Poznáte známé seriálové herce a herečky podle jejich prvních rolí? Propisky s sebou!

O Abedoch a Sheldonoch namuras

Geekovia, lesbičky, ľudia s mentálnym hendikapom a deti. Keď sa v seriáli objaví jedno zo spomínaných, zaručenie to so sebou nesie určité televízne trópy. Akých klišé sa držia scenáristi? Ako sa správa narácia k nedemokratickej menšine? Od United States of Tara po Abeda z Community.

Wargaming u nás David "Peklly" Pekarik

Věděli jste o tom, že je u nás mnoho heren, kde se dají hrát pouze deskovky a wargamingové hry? Věděli jste že Warhammer 40.000 a Warhammer: Fantasy battles je u nás nejhranější? Víte jaké další hry ať už deskové nebo s miniaturama jsou u nás oblíbené? Pokud vás zajímajá odpovědi, přijďte si pro ně.

Flames of war - historie a kostky David "Peklly" Pekarik

Od Ardenských lesů v roce 1940 přes pouště u Al Alameinu a pláně Kurského oblouku až po vylodění v Normandii a Stalinovi drtivé údery během operace Bagration, to vše a ještě víc pokrývají pravidla pro wargamingovou hru z druhé světové války. Zajímají vás pravidla, jednotky které můžete hrát nebo třeba kde si můžete zahrát, popřípadě koho kontaktovat? Přijďte a vše se dovíte!

Warhammer 40.000 - Cesta tam, kde válka nekončí David "Peklly" Pekarik

Svět kde válka je pro všechny denní chléb, kde lidstvo bojuje o přežití, kde se prastaré rasy snaží znovuvytvořit svá dávná impéria a kde život má cenu zásobníku do pušky. Přijďte si popovídat o frakcích, o backgroundu a hlavně o nových pravidlech, která jsou půl roku venku, To vše a ještě víc se dovíte na přednášce s člověkem, který tímto světem prakticky žije. :)

Life on Mars klenotka

Sam Tyler je detektiv v roce 2008. Po nehodě se probouzí v roce 1973. Neví, jestli se zbláznil, je v komatu nebo se opravdu vrátil v čase. Je to skoro, jako by se ocitl na jiné planetě. Neví, jak se tam dostal, ale věří, že když zjistí důvod, dostane se zpátky.

Craig Ferguson miki

Craig Ferguson je skotsko-americký komik, který už 7 let oslňuje americké publikum ve své Late Late Show. Proč jednou málem skočil z Tower Bridge, proč přišel do Ameriky a jaký je jeho oblíbený seriál?

Zrušené seriály Makhiel

Ať už vlastní vinou nebo vinou televizních stanic, některé seriály se prostě nedočkaly dalších sezón. Přijďte si podívat na ty, které během posledních pár let bohužel i bohudík opustily televizní obrazovky.

Karaoke muzikálových epizod SeriesCon Team

Buffy, Xena, Scrubs a další muzikální chuťovky v jedinečném muzikálovém karaoke, tak jak ho už určitě znáte.

Glee jukebox SeriesCon Team

Na Glee sice všichni nadávají (nejvíce jeho fanoušci), ale písničky se tam objevují dobré, tak si přijďte zazpívat nebo jen poslouchat :-)

Nové seriály: Vikings SeriesCon Team

Nový historický seriál z dílny Michaela Hirsta (Tudorovci a Camelot), který sleduje dobrodružství Ragnara Lothbroka, největšího hrdiny své doby.

Nové seriály: Beauty and the Beast SeriesCon Team

Nový SF seriál. Policejní vyšetřovatelka se spojí s geneticky upraveným válečným veteránem z Afghanistánu, aby společně řešili kriminální případy v New Yorku.

Nové seriály: 666 Park Avenue SeriesCon Team

Nový hororový seriál. Kdybyste mohli mít jediné přání, jaké by to bylo a co byste obětovali, abyste splnění dosáhli? Na adrese Park Avenue 666 se všechny vaše sny a nejtajnější touhy stanou skutečností - bohatství, sex, láska, moc, i pomsta.

Nové seriály: Revolution SeriesCon Team

Nový SF seriál. Svět se změnil. Nic není jako dřív. Města jsou vylidněná, o moc bojují lokální militaristické skupiny a jakákoliv nám známá moderní technologie včetně aut, mobilních telefonů, počítačů a světel přestala záhadně fungovat.

Nové seriály: Arrow SeriesCon Team

Nový komiksový seriál. Po objevení vraku lodi je miliardářský playboy Oliver Queen prohlášen za mrtvého. Jenže po pěti letech je objeven na jednom z ostrůvku uprostřed Pacifiku.

Literární linie

Temeraire Torli

„Mí lordi, neříkám, že Francouzi nepřijdou. Jen říkám, ženepřijdou po moři.“ Admirál Jervis, Sněmovna Lordů

Píše se rok 1806 a Evropu zmítá série konfliktů, které sepozději začne říkat Napoleonské války. Lamanšský kanál střeží Královské námořnictvo,oblohu Letecký sbor…Co, letectvo v 19. století? Ano, v sérii Temeraireod Naomi Novikové potkáte v Evropě draky.

Série Dahak od D. Webera Cába

Zajímá vás jak si David Weber představuje 'opravdovou vesmírnou loď' a jak se s ní operuje? Chcete se seznámit s další zajímavou rasou, která hodlá vyhladit lidstvo a vlastně celou galaxii? Nebo snad chcete znát pravý původ lidstva na zemi? To všechno a mnohem víc můžete zjistit v tomto úvodu do série Empire from the ashes. A na měsíc se už nikdy nepodíváte stejně.

Argenitový vesmír Vilma Kadlečková

A co třeba trochu psychotroniky?

Čtení myšlenek. Čtení z protonace. Čtení knih! A k tomu krystaly argenitu, mimozemšťani se sloníma ušima, spóry záludných hub. Česká autorka sci-fi a fantasy Vilma Kadlečková představí svůj argenitový vesmír a chystaný román Mycelium, který vyjde na jaře v Argu.

Nebezpečná mimozemská Církev Akkütlixova nám poslala svůj protest a snaží se zabránit uvedení pořadu o argenitovém vesmíru. My se ale nenecháme vydírat a pořad proběhne, jak bylo plánováno.

Svět Honor Harringtonové Johnak

Přednáška o tom, jak vznikal svět Honorverse od Davida Webera. Jaké má zákonitosti, čím se liší od ostatních sci-fi světů a proč by v něm vlastně tolik fanoušků chtělo žít. Vhodné pro znalce i začátečníky.

Pevnost žije! Tomáš Němec & Alžběta Lexová

Časopis Pevnost byl začátkem roku 2013 zrušen a potom slavně povstal z popela jako Fénix. Přijďte si poslechnout vyprávění redaktorů tohoto slavného časopisu, jak to vlastně celé bylo.

Obraz budoucího lidstva ve sci-fi Julie Nováková

Vzdálená budoucnost, tisíce let ode dneška. Sluneční soustavou se ve svých úžasných lodích prohánějí... kdo vlastně? Lidé jako my? Umělé inteligence? Kyborgové a augmentovaní lidé? Inteligentní šimpanzi, delfíni a prasata po zásazích genových inženýrů? Podíváme se, jak různí autoři SF vidí lidskou budoucnost - a občas bychom postavám z jejich příběhů jistě záviděli, zatímco v jiných světech bychom zcela jistě žít nechtěli!

Kreslené seriály

Avatar: The Last Airbender Dasher

Chtěli jste někdy umět ovládat nějaký ze čtyř elementů? Ovládnou planoucí oheň nebo proměnlivou vodu? Avatar: The Last Airbender nabízí místo modrých šmoulů Jamese Camerona svět, který spojil bojové umění se schopností ovládat elementy a protknul ho zajímavým a humorným příběhem, který nadchl malé i velké. A na této přednášce ho představíme neznalým a ukážeme, proč se vyplatí ho sledovat.

Avatar: Legend of Korra Dasher

70 let uplynulo od událostí v Avatar:The Last Airbender a svět se změnil. Společně s ním se změnilo i pojetí tohoto seriálu. Zatímco The Last Airbender byl zaměřený více na děti, Korra je více přístupná pro náctileté. Můžeme se těšit na trochu temnější atmosféru, kde na povrchu vypadá vše harmonicky a poklidně, ale pod povrchem vřou politické machinace, hnutí za rovnoprávnost a pomalu se rýsující občanská válka. To vše na pozadí průmyslové revoluce. Co více si přát?

Tron: Uprising Dasher

Grid, svět který existuje v počítači. Svět, ve kterém programy nejsou jen jedničky a nuly, ale žijící, myslící bytosti. A do tohoto světa přichází totalitní vláda, která má jediný cíl: Dokonalost. Tron: Uprising nám nabízí pohled do světa, který je velmi podobný našemu a přesto je naprosto cizí, světa zpříjemněného netradičním grafickým zpracováním a kvalitní hudbou od Daft Punku.

Vědecká linie

Evoluce chování Lenka Příplatová

Krátký exkurz do zajímavých koutů evoluční biologie: Může se změny v průběhu života jedince fixovat zpátky do genomu? Jak přispěly změny v chování k evoluci fyziologických znaků? Co jsou to evolučně stabilní strategie? Jsme od přírody sobci nebo altruisti?

Organismy v kosmu a panspermie Tomáš Petrásek

Mohou živé bytosti přežít v kosmickém prostoru i bez vesmírných lodí? Odpověď na tuto otázku hledáme již déle než sto let. Živé organismy nás stále překvapují svou neobyčejnou schopností proniknout i tam, kde je život zdánlivě vyloučen. Mohou se šířit i mezi planetami? Máme snad ve vesmíru hledat i původ života na Zemi?

Kovy s tvarovou pamětí Jarek Kopeček

Aneb kolik tvarů máš, tolikrát jsi inteligentní materiále! Praktická ukázka kovů s tvarovou pamětí bude záminkou k xkurzi do fyzikální podstaty jejich výstředního chování a jejich aplikací v medicíně i technice. Též polymery s tvarovou pamětí a krátce další materiály označované vznosně inteligentní.

Peklo na talíři, díl další Jitka Brandejská

Kdo nemá dobré oči, musí chodit nakupovat s lupou. Jak se vyhnout šmakuládám?

Červení trpaslíci Tomáš Petrásek

Jak vypadá průměrná hvězda? Rozhodně ne jako naše Slunce! Typická hvězda je malá, rudá a divoká! Seznamte se s červenými trpaslíky a jejich planetami - těmi již objevenými i hypotetickými. Mohou se podobat Zemi?

Chemie potravin Jitka Brandejská

Co se děje v jídle, když se vaří? Proč karamelizujeme cibuli? Jak funguje konzervace, a další tajemství laboratoře, kterou každý z nás doma má.

Kosmonautika v dokumentech Pavel Vachtl

Klasika filmových dokumentů s kosmonautickou a kosmickou tématikou s ukázkami. Např.: Pavel Klušancev, von Braun/Disney a další.

Evoluce versus kreace Lenka Příplatová

Zábavně pojatá přednáška o vztahu vědeckého myšlení a teorie mladé země. Podíváme se na ukázky kreacionistických teorií, na jejich důkazy a materiály, dojde i na jejich vědecký časopis - a samozřejmě budeme celou dobu uvádět věci na pravou míru.

Plakát