Historie

STARcon 2023

Kdy se to konalo?

od pátku 31. března 2023 18:00 do neděle 2. dubna 2023 15:00

Kde se to konalo?

ZŠ a MŠ Ohradní, Ohradní 49, Praha 4 (mapka)

Program

STAR linie

Jediismus jako filozofie
Jakub Jahl
Jediismus jako filozofie

Jaké rysy ma jediská filozofie? Jaký vztah je mezi jediskou filozofií v univerzu Star Wars a jediskou filozofií v offline světě? Je Jediismus móda, hobby, filozofie nebo víra? Jaký je rozdíl mezi jediismem a jediským realismem? Jakou roli v jediismu hraje boj se světelnými meči? Má jediismus budoucnost nebo zájem o něj opadne?

31. 3. 2023 18:00 (1 h)

Radost býti fanouškem
Veronika "Bedraz" Roháčová

Opravdu milujete televizní pořad či seriál, sci-fi film nebo celebritu? Asi ano, protože jinak byste tu možná nebyli. Často se ale stydíme přiznat, v našem mimo conovém životě, že některé věci zbožňujeme, protože se bojíme, že nás budou považovat za lehkovážné nebo dětinské - ale možná přicházíme o výhody, které nám to může přinést. Aneb krátký exkurz do Science of Wellbeing a jak krásně se s nerdovstvím doplňuje.

31. 3. 2023 19:00 (1 h)

Best of TyJáTREK
TyJáTREK
Best of TyJáTREK

TyJáTrek se vrací na prkna, která znamenají… tak trochu… vesmír.

Přijďte si zavzpomínat na 16letou historii souboru. Bude to tak trochu divadlo, tak trochu muzikál, tak trochu talkshow, tak trochu improvizace, tak trochu… punk.

Těšíme se na Vás!

31. 3. 2023 20:00 (3 h)

Jak udělat kostým člena SG
Tar-ara Istandil

Jak (nechat) vyrobit tu unikátní uniformu, co nikde nejde koupit? Kde sehnat zbraně a doplňky? Co by šlo vytisknout a kde najít podklady? Taky nemusíte umět šít ani tisknout, jen zjistit, kde si to nechat udělat a připravit si podklady a trochu iniciativy. Informace a zkušenosti na přednášce.

31. 3. 2023 23:00 (1 h)

Dějiny jedismu v offline světě
Jakub Jahl
Dějiny jedismu v offline světě

Jak vzniklo jediské popkulturní hnutí? Jak se vyvíjely první jediské skupiny v 90. letech a raném miléniu? Jaký vliv měly na jediské hnutí jednotlivé filmové trilogie? Jaké jediské organizace dnes ve světě existují a jaká mají práva? Jediská církev v Británii jako alternativa pro moderní svatby a jiné společenské obřady. Kam jediismus směřuje teď?

1. 4. 2023 10:00 (1 h)

Temný směr - Finále
Victoria Walderon

Nový film od Victoria fan film production se blíží a proto se s námi podívejte na dokument ze zákulisí tohoto projektu. Nahlédneme, jak probíhalo natáčení exteriérů a jak probíhá práce v postprodukci. Uvidíte i ukázku nových 3D efektů, samozřejmě nepříjdete ani o nepovedené scény a na konec možná oznámíme i dokončení projektu, určitě se máte na co těšit.

1. 4. 2023 11:00 (1 h)

Nové Star Trek Fanfilmy a co se chystá
FSFilm

Promítání nejnovějšího filmu "Den, kdy se zastavila Federace", traileru na film "Can't Stop" a beseda o novinkách a plánech.

1. 4. 2023 12:00 (1 h)

Sithismus jako filozofie
Jakub Jahl
Sithismus jako filozofie

Jaké rysy má sithská filozofie? Jaký vztah je mezi sithskou filozofií v univerzu Star Wars a sithskou filozofií v offline světě? Je Sithismus móda, hobby, filozofie nebo víra? Jaký je rozdíl mezi sithismem a sithským realismem? Jakou roli v sithismu hraje boj se světelnými meči? Má sithismus budoucnost nebo zájem o něj opadne?

1. 4. 2023 13:00 (1 h)

Postavy ze zrcadlového vesmíru ve Star Trek Online
Jan "Praotec Trekkie" Pavlík

Zrcadlový vesmír jsme poznali již v původním seriálu ze 60. let a od té doby je stále oblíbenější. Z novějších sérií se mu věnuje především Star Trek: Discovery. Hra Star Trek Online tento svět ještě dále rozvíjí zajímavým příběhem i řadou zrcadlových odrazů nám známých postav, na které se v televizi zatím nedostalo. A hráčům se naskytne i příležitost hrát proti vlastnímu dvojníkovi (nebo za něj). Varování – přednáška může obsahovat spoilery týkající se některých postav či příběhu ze hry.

1. 4. 2023 14:00 (1 h)

The Backstroke of the West
Tereza "Tess" Kovanicová

"Star War - The Third Gathers" aneb co se stane, když čínské titulky překládá zpět do angličtiny automatický překladač. Seznámíte se s nejvypečenějšími špeky této verze. Díky jednoduché lekci na začátku si i neangličtináři přijdou na své. Pro mládež nepříliš vhodné.

1. 4. 2023 15:00 (1 h)

Inspirace Star Trekem v moderní hudbě
Masha Yar

Kam až obvykle zacházejí oblíbení hudební interpreti na cestě do míst, kam se dosud nikdo nevydal? Udělejme si ten výlet s nimi a možná potkáme i Raumschiff Edelweiss! Štíty, motory, volume na plný výkon!!!

1. 4. 2023 16:00 (1 h)

Zbraně ve Stargate
Vilém Šváb Janeček

Zajímalo Vás někdy jakými zbraněmi střílely SG týmy, jaká jsou jejich technicko–taktická data? Že před slavnými P90 se používaly MP5, nebo že se tam objevily i zbraně české výroby? Tak to a mnohem více se dozvíte na této přednášce.

1. 4. 2023 17:00 (1 h)

Na hradě je ženská a jaká!
Grit Du Alatriste Neumann

V loňském roce jsme u nás přivítali po dlouhých 11 letech Kate Mulgrew. Krom setkání s fanoušky nejen Star Treku měla i pestrý program. Mou milou povinností, ba i výsadou, bylo přichystat pro ni pár hodin na "mém" hradě. A nejen to. Sen každého fanouška. Chcete vědět více? Budu se na vás těšit.

1. 4. 2023 18:00 (1 h)

Legie Czech Garrison
Jorssk a Bárt

Vše, co jste chtěli vědět o Star Wars kostýmové organizaci 501. Legie, se dozvíte zde. Od základních informací až po aktuální novinky.

1. 4. 2023 19:00 (1 h)

Technologie budoucnosti, na které čekáme
Iconer

Na Star Treku se mi vždy líbilo, že v něm lidé používají technologie, které v současnosti nemáme, ale všichni bychom si je přáli mít. Řekneme si, které to jsou, k čemu by se hodily, a kdy bychom mohli čekat, že se stanou realitou.

1. 4. 2023 20:00 (1 h)

Dějiny sithismu v offline světě
Jakub Jahl
Dějiny sithismu v offline světě

Jak vzniklo sithské popkulturní hnutí? Jak se vyvíjely první sithské skupiny v raném miléniu a kdy přišla největší vlna sithismu? Jaký vliv měly na sithské hnutí jednotlivé filmové trilogie? Jak sithismus ovlivnily videohry KOTOR? Jaké sithské školy existují a v čem se liší? Kam směřuje sithismus dnes?

1. 4. 2023 21:00 (1 h)

Večer písní Klingonských
Grit Du Alatriste Neumann

Ahoj všichni! Dlouho jsme se pořádně nepotkali a nezazpívali si ze zpevníčků jak scifiózních tak normálních. Zvu vás tedy já i má Gritara na večer plný zpěvu, veselí a zábavy spojený s oslavou Gritozenin. Kdo jde se mnou? Nástroje vítány. Doneste si, co vám libo. Těším se na vás.

1. 4. 2023 22:00 (2 h)

Stroje času ve Star Treku
Jakub Marek

Strážce věčnosti, Atavachron, prakový efekt, červí díry, chronitony, USS Relativity, orb času či časové krystaly. Jen několik způsobů, jak lze ve startrekovém universu cestovat napříč časem. Co mají společného? Kdy si dali scenáristé na jejich vytváření záležet a kdy se uchýlili k laciným technoblábolům? Pojďme si projít nejznámější prostředky a možnosti přesunů do minulosti a budoucnosti a připomenout jejich úlohu při formování našeho oblíbeného světa.

Vědecká linie

Historie kosmologie a reliktní záření
Vítězslav Škorpík

Lidstvo se snad od nepaměti zajímalo, odkud jsme se my lidé vzali, ale také jak vznikl a jak vypadá náš vesmír. Není proto divu, že v historii vznikla celá řada kosmologických představ, z nichž je ovšem většina založena na náboženství či mytologii. Věda do kosmologie promlouvala dlouhá staletí jen dosti mírně. Až teprve v posledních staletích se podařilo teorie o vzniku a vývoji vesmíru oprostit od nevědeckých představ. Moderní kosmologie je tu s námi jen zhruba jedno století, za tu dobu ovšem učinila pozoruhodný pokrok. Zatímco před sto lety ještě nebylo úplně jisté, zda existují i jiné galaxie než Mléčná dráha, dnes jich známe stovky miliard. Navíc jsme v 60. letech objevili reliktní záření, pozůstatek Velkého třesku, díky němuž můžeme o vesmíru zjistit mnoho zajímavého.

1. 4. 2023 10:00 (2 h)

Můžeme přežít kousnutí zombie? Osobní identita v extrémních situacích
David Černý

Kousnutí zombie nám (snad) v nejbližší době nehrozí, může ale poskytnout dobré východisko o přemítání nad tím, jak velké změny vlastně můžeme přežít a  zachovat si (alespoň v nějaké podobě) vlastní identitu. U zombií ale nezůstaneme, i když jsou tak fascinující. Posuneme se do oblasti vědecko–technické imaginace se všemi těmi teleporty, nahráváním mysli do počítače a samoreplikujícími se sondami, které pro nás možná jednou budou dobývat vesmír. Většinou si myslíme, že kousnutí zombie přežít nemůžeme, ale přenos teleportem či upload mysli ano. Je to ale pravda? Právě nad tím se budeme během této přednášky společně zamýšlet.

1. 4. 2023 12:00 (2 h)

LVICE2
Michal Marcišovský; Lukáš Krincvaj

Po útlumu kosmických aktivit v 90. letech se opět rozjíždí kosmické závody. Do konce dekády uvidíme návrat lidstva na "Měsác" a demonstraci jaderných termálních motorů.

Rádi bychom se do těchto aktivit zapojili naším příspěvkem v průzkumu cislunárního prostoru a vytvořili v ČR kapacity pro konstrukci a provoz ambiciózních kosmických misí, které se vydají daleko za nízkou orbitu Země.

LVICE2 (Lunar Vicinity Complex Environmental Explorer) je ambiciózní projekt první české měsíční mise, která bude studovat prachové částice zachycené v Lagrangeových bodech L4 a L5 systému Země–Měsác, monitorovat tok a studovat turbulence v přímém slunečním větru i měsáčném stínu a studovat pole ionizujícího záření. Váha sondy LVICE2 je přibližně 100 kg, z čehož víc než půlku tvoří hydrazin, který ji požene z orbity Země k Měsácu a dále.

Cílem přednášky je představení mise a vizí autorů, případně lovení nových spolupracovníků.

1. 4. 2023 14:00 (1 h)

Sex, drogy a delfíni
Tomáš Petrásek

Šílení profesoři a půvabné vědkyně. Odlehlá výzkumná základna v tropickém ráji. Finance z vojenských rozpočtů. Fantastické experimenty, které se nejednou ošklivě zvrtly. Komunikace s ne-lidskou inteligencí. A jeden mezidruhový sexuální skandál navrch. Realita šedesátých let dohnala a předehnala oblíbená klišé tehdejší sci-fi. Podíváme se do dob, kdy se telepatie, komunikace s delfíny a naslouchání mimozemšťanům jevily jako seriózní výzkumná témata, a odpovědi na všechny otázky visely na dosah ruky - tedy alespoň když jste měli dost LSD. A co na to delfíni?

1. 4. 2023 15:00 (1 h)

Psychedelický výzkum a terapie: aktuální stav u nás a jinde
Martin Malec

Psychedelická renesance tu už s námi je pár let. O fenoménu microdosingu, léčbě depresí psilocybinem, traumatu pomocí MDMA apod. už píšou i mainstreamová média. Něco z toho je přefouklá bublina, ale řada věcí je opravdu cool. Česko dělá několik zajímavých výzkumů jak v režimu klinických hodnocení psilocybinu či MDMA, což povede do pár let k jejich nástupu do podoby psychedeliky-asistované psychoterapie, tak i další studie např. s účinnými látkami v ayahuasce, a některá psychedelika, jako ketamin, se už i off-label klinicky používají a dokonce je už proplácí i pojišťovny. Prosvištíme si tak jednak stav této problematiky u nás a jako neúplný výčet i toho, co se všechno děje v cizině.

1. 4. 2023 16:00 (1 h)

Mikroskopie
Jaromír Kopeček

Chtěl bych začít historií elektronové mikroskopie, potom něco málo o tom, co to umí, jak se to dělá a k čemu se to používá. Proložím to příklady od hardcore kovařiny po bio v různých podobách. Od nostalgické sépiové přes černobílou k barvám, od bitů k peta bajtům a vůbec. Zkrátka zhruba to, co se vejde do semestrální přednášky na vysoké škole, to by mohlo tu hodinu rozumně vyplnit.

1. 4. 2023 17:00 (1 h)

UFO - Od talířů po trojhránky
Claire Kroulik-Klingenberg

Fenomén UFO zažívá svůj comeback! Zatímco víra v starověké mimozemšťany si jela po vlastní ose popularity, zájem o spatření UFO po 70. letech dosti upadal. Pojďme se společně podívat na oboje. Jak údajně vypadaly první spatřené vesmírné lodě? Jak vypadají dnes? Co se to děje, že poslední dobou vyvstávají na povrch oficiální záznamy o „neidentifikovatelných abnormálních fenoménech‟? Co mají společného únosy mimozemšťany a únosy vílami? Proč se domnělé mimozemské civilizace na Zemi tak líbily nacistům? A proč mimozemští kontaktéři ve svých veřejných vystoupeních až podezřele příliš připomínají spiritistická média? Na toto vše si pokusíme odpovědět.

1. 4. 2023 18:00 (1 h)

Všechno na Mars!
Tomáš Petrásek

Nikdy jsme nezkoumali Mars tak intenzivně jako právě teď, a to hlavní má teprve přijít. Nejen velké kosmické agentury, ale i soukromé společnosti se netají smělými plány vyslat k Rudé planetě mise s posádkou, nebo alespoň robotické sondy. Otázka života na Marsu však ustupuje poněkud do pozadí. Znamená nový kosmický závod naději na její rozřešení, nebo naopak hrozí, že odpověď se nikdy nedozvíme?

1. 4. 2023 19:00 (1 h)

Poslední den sondy InSight
Miloslav Špecián

Kosmické sondy nám umožnily prozkoumat povrch mnohých těles ve sluneční soustavě. Ale nahlédnout do nitra jiných planet se dlouho nedařilo. Až do doby, kdy na Marsu přistála sonda InSight. Prožijeme s ní její úspěchy i neúspěchy až do jejích posledních dnů v roce 2022.

1. 4. 2023 20:00 (1 h)

Homosexuální zviřátka aneb Úpadek tradiční rodiny z evoluční perspektivy
Jelena L. Příplatová

Přirozenost, to je zrádná věc. Na jednu stranu od ochránců všeho tradičního a přirozeného slýcháme o tom, jak bylo v minulosti lépe, protože si s tou sexualitou a pohlavím nikdo nic nevymýšlel. To je, nepochybně pravda, jenom se tím, evolučně vzato, vracíme někam do časů před vznikem života. Tehdy si skutečně ještě nikdo nic nevymýšlel. Na druhou stranu existují věci, které, ač zcela přirozené, v civilizované společnosti tak úplně nechceme. Dívám se na tebe, infanticido, koukej se vrátit raději ke lvům. Vyjdeme-li si do přírody s lupou či jinými nástroji poznání, najdeme v ní sexuální strategie různé, a jejich obdoby můžeme následně pozorovat i u člověka. Jsou proti přírodě a budou příčinou vymření lidského druhu? Jistě ne a téměř jistě ne. Zato jsou, alespoň tedy z vědeckého pohledu, zatraceně zajímavé. Tak si o nich pojďme na chvíli popovídat.

1. 4. 2023 21:00 (1 h)

MiMo linie

Světci, kteří porušovali genderové normy své doby
Terezie "Allarin" Kartáková

Svatý František z Assisi byl soucitný a překvapivě tolerantní mnich, který prý kázal zvířatům a má pověst jakéhosi křesťanského hipíka. To je ale jen jedna stránka jeho charakteru. Podíváme se na některé méně známé a kontroverzní detaily ze života jeho i dalších dodnes uctívaných svatých. Také se podíváme na byzantský fenomén žen-mnichů a pokud zbude čas, na světce s nejbizarnějšími a nejvtipnějšími atrïbuty.

31. 3. 2023 18:00 (1 h)

Od fotky ke kostýmu
Jana Šebestová

Oděvní výtvarnice Jana (Trilla cosplay) představí proces tvorby kostýmu (cosplaye). Od prvního nápadu, fotek, sběru referencí přes výběr materiálů a střihů pro řešení problémů s realizací. Aby se dal kostým obléci, zapnout, dalo se v kostýmu chodit na conu, třeba si i sednout a zároveň vypadal jako ze hry či filmu není vždy úplně jednoduché…

31. 3. 2023 19:00 (1 h)

Za oponou mezinárodního conu v ČR
Jaroslav Haken

Fanovský con pro publikum nejen z Čech a Slovenska je v ČR spíše výjimečnou záležitostí. Proč? V čem se podobná akce a její pořádání liší od známých sci-fi či multifandom akcí na domácí scéně a jaké výzvy obnáší? Probereme více i méně zřejmé aspekty podobné akce z pohledu organizátorů právě takového conu, běžícího od roku 2014.

31. 3. 2023 23:00 (1 h)

Eunuši v průběhu historie
Terezie "Allarin" Kartáková

Cai Lun, Bagoas, Sporus, Farinelli. Učenci, umělci, vojevůdci. Všichni měli jedno společné. Byli to eunuši. Pojďme se společně podívat na jejich osudy, fascinující i tragické.

1. 4. 2023 10:00 (1 h)

Jak vznikalo Bratrstvo neohrožených
Jan Kotouč

Pohled do zákulisí dnes již legendárního seriálu HBO. Dozvíme se, jak si Spielberg a Hanks nejdříve konkurovali, co se nelíbilo majoru Wintersovi, jak probíhala komunikace s veterány. Kdo psal scénáře. Jak se herci učili být vojáky a které budoucí hvězdy se v seriálu objevily.

1. 4. 2023 11:00 (1 h)

Slasti a strasti rodičovství v Mantichorském království
Terda

Jaké jsou možnosti rodičovství v prostředí technicky vyspělé vesmíné civilizace? Má nějaká úskalí? A chtěli byste to?

1. 4. 2023 12:00 (1 h)

Škoda 100 – Symbol normalizace
Jaremi Erik Johanson

Vozidlo, které se vyrábělo od roku 1969 do roku 1976 bylo ve své době symbolem Sovětské okupace a pro většinu obyvatel Československa symbolem Husákovské politiky Normalizace. Z automobilového hlediska se přitom nejednalo o nic jiného, než o facelift populární a oblíbené škody 1000MB. Byla výroba Škody 100 skutečně krokem vzad, nebo měla vozidla s motorem vzadu ještě nějakou budoucnost? Stručná historie modelu, různých typů a vývoje mezi Škodou 1000MB a Škodou 120.

1. 4. 2023 13:00 (2 h)

On je zvíře!
Františka Vrbenská
On je zvíře!

Kožoměnci, vlko– a jiní dlaci, theriantropové… Představují nepostradatelnou součást fantastiky včetně všech jejích subžánrů. Hrají význačnou roli v mýtech, folklóru, kulturních dějinách i v psychologii. Čeká nás cesta od paleolitu až po současné komiksy, naplněná děsem, tajemstvím, sexualitou a krví!

1. 4. 2023 15:00 (1 h)

Garo – japonská komiksová avantgarda
Anna Křivánková

Japonský komiksový průmysl sice ovládají především velké nakladatelské domy a jejich vlajkové časopisy usilující o co nejvyšší zisk. Najdou se i výjimky – například legendární magazín Garo, jenž po třicet let nebojácně brázdil divoké vody avantgardní mangy a dodnes je ztělesněním všeho divného, bizarního a fascinujícího, co mají na čtenáři na japonském komiksu tolik rádi.

1. 4. 2023 16:00 (1 h)

Použití ChatGPT v počítačových hrách
Vojtěch Černý

V poslední době je AI na prudkém vzestupu, jedním z prominentních výsledků je schopný AI "chatbot" nazvaný ChatGPT. Dokáže odpovídat na otázky, vysvětlovat pojmy, generovat nápady, a jiné. Jakými způsoby se dá očekávat, že ovlivní počítačové hry a jejich vývoj?

1. 4. 2023 17:00 (1 h)

Renovace vozu, aneb, když o tom nevíte vůbec nic
Jaremi Erik Johanson

V krátké hodince si tak trochu shrneme jaké to je, když se rozhodnete, postavit si svého vysněného veterána. Jaké dětské představy máte a na jaká úskalí narazíte, než se dostanete do cíle. Poznáte, proč naprostá většina podobných projektů končí na Bazoši v rozpracovanosti a to téměř před cílovou rovinkou. A co vás čeká, když vytrváte.

1. 4. 2023 18:00 (1 h)

Blade Runner: Symboly a filozofie
Terezie "Allarin" Kartáková

Blade Runner je dnes kultovní klasika, která se dočkala i důstojného pokračování. Není to ale jen cool kyberpunkový příběh, je nacpaný filozofickými myšlenkami, metaforami a symboly. Co se skrývá za Gaffovými origami, motivem oka, táhnoucím se celým příběhem, nebo tvarem Tyrellova sídla, připomínajícím mayskou pyramidu? Pojďme to zjistit.

1. 4. 2023 19:00 (1 h)

Psaní na pláži, inspirace a jiné lži
Jan Kotouč

O psaní, cestování a sbírání inspirace. Proč Jan Kotouč umístil na Island klíčovou část příběhu Českých zemí? Proč hodil asteroid na ostrov Skye v románu Odkaz Protektorů. Proč Lucie Lukačovičová zasypala hrdiny v dole v Argentině, a proč umístila tolik příběhů do Indie nebo Španělska? Dojde i na vyhlazení Banské Bystrice mimozemšťany!

1. 4. 2023 20:00 (1 h)

Quo vadis, flotilo?
Ludmila "Veveřička" Kovářová

Debata o minulosti, součastnosti a budoucnosti 13. flotily TRMN, tedy české sekce.

1. 4. 2023 21:00 (1 h)

RPG linie

Dračí trůny (vlastní systém)
Jan Štefka
Dračí trůny (vlastní systém)

Hrdinové, jakožto vyšší třída společnosti, která má to privilegium být oživena, jsou zde kýmkoliv, čím chtějí být. Otevřený svět s neomezenými možnostmi (od fantasy, postapo až po sci-fi technologie). Lze zde hrát i za rasy a povolání, které v běžném DnD/DrD hrát nelze.

Systém: vlastní, bez povolání, absolutní volnost hráče pro vývoj postavy i hry.

Svět: Fantasia

Termín: od začátku akce do konce (hrajeme klidně i do hluboké noci!)

Délka hry: průběžný systém příběhu, lze kdykoliv přijít a kdykoliv odejít

Počet hráčů: 2-9 (lze i více) Určeno pro začátečníky i pokročilé. Každý si tu najde to svoje. Hra se odehrává v nově vytvořeném světě Lordem Edgarem, který pozbyl své lidskosti, aby rozdrtil zlo i dobro. Tímto krokem zapříčinil konec věčných válek a svět postavil tak, aby spřátelení byli u sebe blíže a znepřátelení mnohem dále. Avšak byl zrazen, cosi číhá ve stínech a postupně ničí to, co zbudoval.

31. 3. 2023 18:00 (6 h)

From Ashes I (Dark Heresy)
Jakub “Tierce” Šindelář
From Ashes I (Dark Heresy)

Po globální virové katastrofě se jakožto 3. generace přeživších vydejte objevovat zákoutí postapokalyptické pustiny.

Systém: Dark Heresy, light version 

Svět: Země

Délka: 4 hodiny 

Počet hráčů: 4-6 

Doplňující informace: Určeno pro kohokoliv. Pokud na druhé hraní bude stejná skupina, budeme pokračovat v příběhu.

Rezervace místa ve hře

31. 3. 2023 20:00 (4 h)

Dračí trůny (vlastní systém)
Jan Štefka
Dračí trůny (vlastní systém)

Hrdinové, jakožto vyšší třída společnosti, která má to privilegium být oživena, jsou zde kýmkoliv, čím chtějí být. Otevřený svět s neomezenými možnostmi (od fantasy, postapo až po sci-fi technologie). Lze zde hrát i za rasy a povolání, které v běžném DnD/DrD hrát nelze.

Systém: vlastní, bez povolání, absolutní volnost hráče pro vývoj postavy i hry.

Svět: Fantasia

Termín: od začátku akce do konce (hrajeme klidně i do hluboké noci!)

Délka hry: průběžný systém příběhu, lze kdykoliv přijít a kdykoliv odejít

Počet hráčů: 2-9 (lze i více) Určeno pro začátečníky i pokročilé. Každý si tu najde to svoje. Hra se odehrává v nově vytvořeném světě Lordem Edgarem, který pozbyl své lidskosti, aby rozdrtil zlo i dobro. Tímto krokem zapříčinil konec věčných válek a svět postavil tak, aby spřátelení byli u sebe blíže a znepřátelení mnohem dále. Avšak byl zrazen, cosi číhá ve stínech a postupně ničí to, co zbudoval.

1. 4. 2023 10:00 (14 h)

From Ashes II (Dark Heresy)
Jakub “Tierce” Šindelář
From Ashes II (Dark Heresy)

Po globální virové katastrofě se jakožto 3. generace přeživších vydejte objevovat zákoutí postapokalyptické pustiny.

Systém: Dark Heresy, light version 

Svět: Země

Délka: 4 hodiny 

Počet hráčů: 4-6 

Doplňující informace: Určeno pro kohokoliv. Pokud na druhé hraní bude stejná skupina, budeme pokračovat v příběhu.

Rezervace místa ve hře

1. 4. 2023 10:00 (4 h)

Mrtvé písky (Svitky hrdinů)
Mejdž
Mrtvé písky (Svitky hrdinů)

„Staří mudrci přisuzovali nositeli Světlonoše nadpozemskou sílu. Světlonoš není jen divotvorný šperk, je to stav bytí. Ten, kdo je hoden diadému z křišťálu a ryzího zlata, se stane Světlonošem – bytostí moudřejší, než všichni velcí králové pouští. Po diadému zatoužil i vládce Zaratus, avšak jeho dcera, princezna Shamiran jej ukryla k čarodějným učencům. Ti se zavázali střežit Světlonoše na věky věků, aby nebyla zneužita jeho magická moc. Od té doby však princeznu, ani šperk nikdo nespatřil. Čas přivál nové písky, a ty pohřbily vše staré. Avšak tahle věcička by vám mohla pomoci Světlonoše nalézt,“ tak zní legenda z úst kupce na rušném bazaru.

Systém: Svitky hrdinů

Počet hráčů: 4

Délka: 4+ hodin

Rezervace místa ve hře

1. 4. 2023 10:00 (4 h)

Electric Dreams (Blade Runner RPG)
Jakkob "JK" Killer
Electric Dreams (Blade Runner RPG)

Los Angeles, rok 2037. Noirový svět divů plný deště a neonů, který vám vezme dech. Evokující svět konfliktů a kontrastů, který se odvažuje klást těžké otázky a zkoumat sílu empatie, strachu a břemeno lidského bytí v nelidských časech. Ikonické a nemilosrdné hřiště nekonečných možností, které vás zvedne, udeří do tváře a řekne vám, abyste se probudili.

Čas žít. Nebo čas zemřít.

Systém: Year Zero Engine

Svět: Realita světa Blade Runner, rok 2037

Počet hráčů: 1 - 4

Délka: 4+ hodin

Rezervace místa ve hře

1. 4. 2023 15:00 (4 h)

Stačí jen přežít (Endure)
Dasher
Stačí jen přežít (Endure)

Svět se zhroutil. Ulice jsou plné zombíků. Ale to přece není takový problém? Stačí využít znalosti získané z filmů: nenechat se kousnout, mířit na hlavu, být potichu, mít přístřeší s jídlem a pitím.

A věci máte na háku. Ukryli jste se s bandou přeživších ve velkém obchoďáku a zatarasili možné vchody, aby vás ti otravní nemrtví nepřekvapili. Jakmile od nich vyčistíte vnitřek obchoďáku, tak budete mít pohodu. Jídlo a pití z Tesca, knížky z Dobrovského, léky z BENU. 

A tyhle zombíci ani nejsou tak nebezpečný. Jasně, když někoho překvapí nebo je jich hromada, tak je to zlý. Ale o samotě? Pomalý, tupý a pár ran je vyřídí. Kdo ví? Možná až se trochu zabydlíte, tak od nich vyčistíte celé město. Budou z vás hrdinové! 

Prostě brnkačka. Ne? 

Systém: Endure

Počet hráčů: 2-6

Délka: 4h

Rezervace místa ve hře

1. 4. 2023 15:00 (4 h)

Game Movie: The Game (D&D 5e)
Zdeněk “Loki” Jechort
Game Movie: The Game (D&D 5e)

Paramount Pictures nám ukázali svůj pokus o natočení filmu založeného na DnD kampani, ve kterém okouzlující zloděj a skupina nepravděpodobných dobrodruhů podniknou velkolepou loupež, aby získali ztracenou relikvii. Věci se ale nebezpečně zvrtnou, když se dostanou do konfliktu s nesprávnými lidmi. Co se stane, když na ně zahrajeme Uno Reverse card a uděláme z toho znovu kampaň?

Systém: DND 5e (The world's greatest roleplaying game)

Počet hráčů: 4

Postavy: 3. level

Setting: Forgotten Realms

Rezervace místa ve hře

1. 4. 2023 20:00 (4 h)

None left behind (Stargate in the Dark)
Karel Doleček
None left behind (Stargate in the Dark)

Tým SG-5 byl zajat Goa'uldy na P4X-787. Vaším úkolem je osvobodit je ze zajetí Anhura, dřívějšího šampiona Ra, který hledá cestu zpět na výsluní, a dostat SG-5 zpátky domů.

Stargate (in the Dark) je hack systému Forged in the Dark, který vychází ze hry Blades in the Dark of Johna Harpera. Hack je zatím ve fázi testování. Pro hru budou připraveny postavy k výběru, jsou potřeba jen šestistěnné kostky. GM bude Karel Doleček z Discordu Oneshoty a Minikampaně.

Počet hráčů: 4

Délka: 4 hodiny

Rezervace místa ve hře

1. 4. 2023 20:00 (4 h)

Akční scéna

Když ohníčky tančí
Grit Du Alatriste Neumann
Když ohníčky tančí

Přijďte si vyzkoušet zatočit náčiním Ohnivců aneb doma děti ne, ne, NE!

1. 4. 2023 11:00 (1 h)

Boarding action
HMS Phantom Group
Boarding action

"Kapitáne, nepřítel na palubě!"

"Do zbraně, braňte můstek za každou cenu!"

Přijďte zažít, jaké to je bránit vesmírnou loď před nepřátelskou invazí! Vezměte do ruky jednu z řady Nerfek a schovejte se za překážky v STARconové tělocvičně. Nebo se pokusíte probít až ke kapitánskému křeslu?

1. 4. 2023 13:00 (4 h)

Saber Academy - šerm světelným mečem
Prague Saber Academy - Michael Valkovič
Saber Academy - šerm světelným mečem

Šerm musí být založen na reálných principech i se zbraní, která je trochu ze světa fantasy. Šerm musí mít formu. A co kdyby měl hned Forem 7? Na naší prezentaci společně prozkoumáme první 4 Formy šermu světelným mečem a na praktických ukázkách si předvedeme, jak se od sebe liší. Budete bojovat se ctí a držet se jedné Formy a nebo budete bojovat zákeřně a Formy střídat k získání maximální výhody?

1. 4. 2023 17:00 (1 h)

Amatérská Fireshow
Grit Du Alatriste Neumann
Amatérská Fireshow

No co no, zatočíme, přismahneme… Nebo ne? To se uvidí.

1. 4. 2023 20:00 (1 h)

Planeta Afril volá o pomoc!
Fortescue tým
Planeta Afril volá o pomoc!

Planeta Afril volá o pomoc! Její nouzový signál se díky solární bouři rozptýlil přes horizont času do mnoha různých vesmírů a na pomoc jí vyrazilo mnoho hrdinů! Ale co to? Kdo by si pomyslel, že se mohou paprsky lodí vesmírné flotily prolnout s cestou červí díry a zároveň se promíchat s hyperprostorem! Všechny hrdiny to tak trochu pomíchalo a je jenom na vás, jestli se Spock dostane z transportéru s hlavou Carterové, či zda si zachová tu vlastní!

Hra probíhá v sobotu od 14:00 do 18:00, její splnění zabere cca hodinu vašeho času. Jednotlivá stanoviště můžete procházet v pořadí dle své libosti v čase mezi další zábavou!

Staňte se hrdiny! Hledejte stánek Fortescue!

STARcon 2022

Kdy se to konalo?

od pátku 1. dubna 2022 18:00 do neděle 3. dubna 2022 15:00

Kde se to konalo?

ZŠ a MŠ Ohradní, Ohradní 49, Praha 4 (mapka)

Trailer Tar-ara Istandil

Program

STAR linie

Jak se Simpsonovi vydávají tam, kam se dosud nikdo nevydal
Masha Yar

Tlouštík Homer, starostlivá Marge, rošťák Bart, učenlivá Lisa a mimino Maggie – přiznejme si na rovinu, kdo z vás by žluťáky ze Springfieldu neznal. Ve svých příhodách si často dělají legraci téměř z čehokoli, a neméně to platí i o světě Star Treku!

1. 4. 2022 18:00 (1 h)

Poruchy simulátoru na Voyageru
Iconer

Povídání o děsivých potížích, které se v simulátoru často stávají a ukázky, jak je řeší naši hrdinové. Možná vymyslíme, jak by se dalo takovým problémům předcházet.

1. 4. 2022 19:00 (1 h)

Předobrazy válečnictví ze světa Hvězdných válek
Ondřej Crhák

Hvězdné války jsou jedním ze nejpopulárnějších sci-fi příběhů na světě. Galaxie, kterou nám představují se noří do různých válek a konfliktů, kde spolu často soupeří dobro a zlo. Vypravování válečného příběhu s sebou přináší vyobrazení války samotné, ale rovněž nám přibližuje podobu válečníků a válečnictví. Tvůrce tohoto fenoménu George Lucas se v počátcích této sci-fi ságy silně inspiroval japonskými samurajskými příběhy, ale i jinými světovými kulturami. Stále rozrůstající rozmanitý prostor fiktivní galaxie nám častěji dává na obdiv svou inspiraci v reálném světě. Kromě vizuální a hmotné kultury, která se projevuje mimo jiné i v podobě zbraní, je zdrojem pro válečnictví z tohoto světa i rovina hodnotová a filozofická. Zvláště pak koncept chrabrých a morálně pevných bojovníků, který je vlastní mnoha kulturám napříč přes celou planetou. Přednáška vycházející z probíhající výstavy Tváře války se pokusí rozkrýt a přiblížit předlohy, které se v Hvězdných válkách objevují.

1. 4. 2022 20:00 (1 h)

Klingon vs Jaffa
Grit Du Alatriste

Jaké jsou válečnické rasy dvou fenomenálních seriálů? Zajímá tě to? Přijď se tedy podívat, pobavit a poklábosit o nich.

1. 4. 2022 21:00 (1 h)

Hvězdné lodě ve Star Trek Online
Honza "PraotecTrekkie" Pavlík

Ve hře Star Trek Online můžete létat s řadou hvězdných lodí, známých z ST seriálů nebo zcela nových. Můžete ovládat obrovské dreadnoughty, lehké i těžké křižníky nebo třeba raketoplány, ať už federační nebo klingonské či romulanské. Vybrané typy těchto lodí uvidíte v přednášce.

1. 4. 2022 22:00 (1 h)

Ukořistěná technologie v SG a její využití
Tar-ara Istandil

Kterak se lidem dostala cizí technologie do spárů a co s ní udělali... nebo neudělali.

1. 4. 2022 23:00 (1 h)

Beseda s Davidem Weberem – replay
Radek "Flash" Bělina

Nestihli jste navštívit Fenixcon? Chcete zažít atmosféru panelové diskuze se skvělým Davidem Webrem, autorem svět Honorverse, a dozvědět se co dalšího plánuje? Přijďte se podívat na záznam, který pro vás připravil HMS Homer!

2. 4. 2022 09:00 (1 h)

Choreografie světelných mečů
Tess

Od té doby, co do sebe můžeme sekat násadou na koště a dělat pusou "vžum" vznikly světelné meče. A co nejlépe si s nimi užít znamená předvádět nacvičené souboje. Mění se vybavení, možnosti a trendy. Nejlépe je to vidět v Lighsaber Choreography Competition. O čem je a jak v ní uspět?

2. 4. 2022 10:00 (1 h)

Lower decks
Jiří "Dark" Jaňák

Každá posádka má své favority a vyvrhele. Červení praporčíci ale mají dost služby v područí nevýrazně vyrovnané posádky! Pojďme společně vybrat ty nejlepší z nejlepších kapitánů, jedniček a dalších důstojníků, kteří dnes a denně rozhodují o tom, kdy a jak opustíme toto slzavé údolí!

2. 4. 2022 11:00 (1 h)

Star Trek: Temný směr
Victoria Walderon

Přednáška Vás zavede na natáčení fan filmu z dílny Victoria fan film production, jde o oficiální Prequel k filmu Tajemná Odysea. Nahlédneme dějově rok před předání velení kapitánu Shelbyové. Samozřejmě o drama a situace vyhrocené až po okraj možností posádky i techniky, nebude nouze, jedná se opravdu o hodně akční snímek. Ukážeme nepovedené záběry z již natočených materiálů, a podíváme se na průběh natáčení. Rozhodně se máte na co těšit.

2. 4. 2022 12:00 (1 h)

Stargate a vojenská taktika reálných Tau'ri
Vilém Šváb Janeček

Víte, co je třeba CQB nebo FIBUA? Setkali jste se s pojmy jako opona či loupaní? Ne? A myslíte si, že SG týmy tyto pojmy a metody taktiky ovládají či používají? V tomto pořadu na tyto otázky najdete odpovědi. Ponořte se do světa reálného vojenství a posuďte, zda bylo využito SG týmy, a to napříč všemi galaxiemi. Pořadem Vás provede voják v Aktivní záloze. 

2. 4. 2022 13:00 (1 h)

Neobvyklé formy cest čase ve Star Treku
Jakub Marek

Cestování časem patří ke Star Treku už od počátku. Avšak za 50 let existence si oblíbený seriál nevystačil pouze s tradičními dynamickými či fixními časovými liniemi a alternativními realitami. Sem tam nás scenáristé dokázali překvapit nezvyklými formami cestování časem od roztříštěných časoprostorů přes časové smyčky až po antičas. Pojďme si je připomenout v přednášce.

2. 4. 2022 14:00 (1 h)

Czech Garrison 501st Legion

Czech Garrison je česká posádka celosvětové kostýmové organizace 501st Legion, která se zaměřuje na autenticky vypadající kostýmy záporných postav ze Star Wars. Dělají radost nejen na conech, ale také chodí do nemocnic za dětmi a věnují se charitativní činnosti. Chcete se dozvědět něco víc o této organizaci nebo plánujete vlastní kostým záporáka ze  Star Wars a chcete se k nim přidat? Přijďte a dozvíte se více.

2. 4. 2022 15:00 (1 h)

3D tisk – jak začít a čím tisknout
Bartoloměj "Bárt" Chalupníček

Zajímá vás 3D tisk a jeho využití pro cosplay? Přijďte a dozvíte se na jakých tiskárnách se dá dobře tisknout, jaké zvolit materiály pro jednotlivé projekty, kde najít data pro tisk a jaké chyby po mě určitě nemusíte opakovat.

2. 4. 2022 16:00 (1 h)

Oběžná dráha aneb punk ve Star Treku
Vixlaivant a FSFilm

Naše kapela je názoru, že vesmír je málo punkovej. Tak jsme si koupili vesmírnou loď a zkusíme s tím něco udělat. Mimozemšťané bojte se, Vixlaivant jde do vesmíru...

2. 4. 2022 17:00 (1 h)

Výstroj a výzbroj nejen SG-1
Tar-ara Istandil

Co nosí naši oblíbení hrdinové, jaké věci mají při sobě, co využívají a čím střílí. Využití kdy, kde a na co.

2. 4. 2022 18:00 (1 h)

Ztracené scénáře Hvězdných válek
Tess

Jak se vyvíjel příběh Hvězdných válek od prvního konceptu až k podobě, jak ho známe z filmového plátna. Jak se měnil hlavní hrdina? Kdy se v příběhu poprvé objevily světelné meče a Síla? Jak se vyvíjela úloha Leiy? A jak se měnila role záporáků?

2. 4. 2022 19:00 (1 h)

Virální videa ve Star Treku
Kateřina "Lina" Jaňáková

I Star Trek  je materiálem pro zábavná virální videa.

2. 4. 2022 20:00 (1 h)

SGU - Vesmírné sociální drama
Bílá Vrána

Universe je hodně jiný Stargate. Přijďte podiskutovat o tom, jaké byly postavy, co na tom bylo zajímavé a co nedávalo smysl.

2. 4. 2022 21:00 (1 h)

Slavnostní ceremonie 39. eskadry
39. eskadra

Jako již tradičně, i letos se bude na Sconu konat ceremonie předání vyznamenání pro členy 39.eskadry. V rámci ceremonie budeme probírat i plány pro příští rok, nadcházející akce a samozřejmě nebude chybět tradiční dort a rolling pods.

2. 4. 2022 22:00 (1 h)

Večer písní Klingonských
Grit Du Alatriste

Ahoj všichni, dlouho jsme se pořádně nepotkali a nezazpívali si ze zpevníčků jak Scifiózních tak normálních. Zvu vás tedy já i má Gritara na večer plný zpěvu, veselí a zábavy spojený s trojitou oslavou Gritozenin. 2 roky jsem neměl možnost tak to dáme 3 v 1. Kdo jde se mnou? Nástroje vítány. Doneste si co vám libo těším se na vás.

2. 4. 2022 23:00 (2 h)

Vědecká linie

Konspirační teorie
Jelena Lenka Příplatová

S konspiracemi se v posledních letech roztrhl pytel. Tedy ne že by se nevyskytovaly i v minulosti, všichni už jsme nejspíš slyšeli o fingovaném přistání na Měsíci, ovládání populace prostřednictím chemtrails, a očkování, které nás už mnoho desítek let smrtelně zabíjí. S nástupem covidu je to ale jakoby ještě výrazně horší, a napadení Ukrajiny Ruskem nám potom přineslo mnohá zajímavá odhalení i právě v konspiračních oblastech. Ale co si o tom všem myslí věda? Proč konspiracím podléháme, jak se šíří a v čem všem nás mohou ovlivňovat? To vše se dozvíte na přednášce, pokud nás tedy nezakážou. A protože je to v pátek náš jediný liniový program, bude-li zájem, můžete se pak zdržet k diskusi.

1. 4. 2022 18:00 (2 h)

LGBT+ světci v katolickém kalendáři
Terezie "Allarin" Kartáková

Když se podíváme, jak se dnešní církevní hodnostáři vyjadřují o LGBT+ menšinách, zdálo by se, že koexistence je nemožná, stejně jako být zároveň gay a věřící. Ale bylo to tak vždycky? Co se o tom reálně píše v Bibli? A existuje patron lesbických vztahů? Na tyto i další otázky si zkusíme odpovědět při procházení zajímavých detailů ze životů známých i méně známých světců, z nichž by dnešní „obránci tradičních hodnot“ možná padli do mdlob.

2. 4. 2022 11:00 (1 h)

Jaké to je být Borg?
Věra Oravová

Děsí Vás tato rasa ze Star Treku? Borgové jsou již mezi Vámi. Lidé, kteří ze zdravotních důvodů využívají implantabilní technologie. Přijďte si na přednášku poslechnout, jaké je slyšení se sluchadly a jaké je žít s implantátem, který podporuje Vaše srdce. Přednáší uživatelka sluchadel a implantovaná pacientka.

2. 4. 2022 12:00 (1 h)

Houstone, máme tu problém
Jiří "Dark" Jaňák

V dubnu 2020 uplyne padesát let od úspěšného neúspěchu programu Apollo, letu Apolla 13, poznamenaném výbuchem kyslíkové nádrže. Let Apolla 13 však nebyl jediným zádrhelem ambiciózního programu. Pojďme si společně zavzpomínat na horké okamžiky fascinujícího období, kdy se člověk odvážně pouštěl tam, kam se dosud nikdo nevydal.

2. 4. 2022 13:00 (1 h)

Oběti špatné vědy v medicíně
Jaromír Šrámek

Náhlé a neočekávané úmrtí kojence je pro postiženou rodinu tragédie. Tragédie, která se může přihodit. Syndrom náhlého úmrtí kojenců je navíc tragédie, jejíž podstata dosud není plně objasněna. Snaha najít vysvětlení vedla v minulosti ke konstrukci řady hypotéz o příčině smrti. Hypotéz často podložených nanejvýš tak silou akademického postavení autora příslušné hypotézy. Špatně zdůvodněné hypotézy pak stály u zrodu jak medicínského poškozování kojenců, tak zhoršování utrpení těch, kterým kojenec zemřel. Na příkladu syndromu náhlého úmrtí kojenců se pokusím ukázat, jak snadno může špatná lékařská věda škodit stejně jako nemoc.

2. 4. 2022 14:00 (2 h)

Děti na zakázku
Radka Kremlíková Pourová

Co všechno už genetika umí? Jak daleko jsou naše technologické možnosti a co všechno z nich umíme využít? Dostáváme víc odpovědí než nových otázek? Metody sekvenování nové generace a preimplantační diagnostiky už nám umí vytvořit "sourozence na náhradní díly", směřujeme k realitě filmu GATTACA?

2. 4. 2022 16:00 (1 h)

Nobelovy ceny
Vítězslav Škorpík

Nobelovy ceny se udělují v pěti kategoriích již od roku 1901. Od té doby získalo toto nejdůležitější vědecké ocenění řada lidí, kteří si tím zajistili věčnou slávu. Bohužel ale došlo i k opomenutí řady podobně významných vědců. Věděli byste například, který slavný fyzik byl nominován 84krát, ale nikdy NC nezískal? Znáte jméno vědce, který byl podle názoru S. Glashowa Nobelovou komisí „doslova oškubán“? Víte, kdo jako jediný v historii získal skutečnou Nobelovu cenu i humornou IG Nobelovu cenu? Dokázali byste říci jméno jediného dvojnásobného laureáta ceny za fyziku a jména těch, kteří dvě ocenění mohli získal? Na odpovědi se můžete těšit v této přednášce.

2. 4. 2022 17:00 (1 h)

Hrátky s Newtonem
Miloslav Špecián

Jaké měli naši předkové představy o uspořádání vesmíru a jak si vysvětlovali pohyb „světel“ po obloze? Na co přišel Newton? A jak to vše vypadá v počítačové simulaci? Ukážeme si desítky zajímavých případů, od slunečních soustav a komet, přes vícenásobné hvězdné systémy až po Klempererovy rozety a doslovný balet v aréně gravitace.

2. 4. 2022 18:00 (2 h)

Postapo-steampunk linie

Svět Alenky v říši divů
Černá labuť

Století páry znamenalo revoluční změny v průmyslu, dopravě, v životním stylu, padla stará paradigmata a svět se stal víc materiálním a vědeckým. Duch člověka se osvobodil.Prostor dostal svět fantazie.

- kdo byl Lewis Carroll
- stručně obsah děl Alenka v říši divů a Za zrcadlem a co tam Alenka našla
- psychologický profil postav, souvislosti,poselství a umělecká inspirace
- svět Černé labutě inspirovaný říší za zrcadlem
- diskuze

1. 4. 2022 19:00 (1 h)

Steampunk v hudbě
Martina "Zlyhad" Bellovičová

Doplnit

1. 4. 2022 20:00 (1 h)

Projekce koncertu Clockwork Animals
Clockwork Animals

Doplnit

1. 4. 2022 21:00 (1 h)

Postapo sporty a hry
Ertai

Kdo si hraje nezlobí a po pádu civilizace to platí dvojnásob. Souboje na život a na smrt, drsné závody aut i motorek, dystopický in-line rollerball a vrcholu všeho epický Jugger. Tak už aby to bylo!

2. 4. 2022 11:00 (1 h)

Steampunk na stole aneb Kdo si hraje, nezlobí
Tomáš Volný

V přednášce vás nechám nakouknout do světa moderních deskových her inspirovaných steampunkem, viktoriánskou anglii a horory H.P. Lovecraft. Můžete se těšit na steampunkové džentlmeny, Drákulu i Jacka Rozparovače a na konci na souboj s některým z mocných Prastarých.

2. 4. 2022 12:00 (1 h)

STEAMPUNK Co to je?
Petra Kamínková

Lehký úvod do světa steampunku. Co to je, jak ho poznáme, jak vznikl a co bylo dál, kam všude pronikl a kde se s ním můžeme setkat.

2. 4. 2022 13:00 (1 h)

Indie má páru
Lucie "Sombra" Lukačovičová

Drby a špeky o Indii současné, historické i steampunkové -  a veselé historky ze psaní románu "Poslední bůh".

2. 4. 2022 14:00 (1 h)

Podivné parní lokomotivy
Jiří Linhart

Parní lokomotivy nevypadaly vždy jen tak, jak je známe z dnešních muzeí. Konstruktéři zkoušeli všechno možné, aby jejich stroj byl lepší než ostatní. Občas se to povedlo, občas ne... A tato přednáška je věnována právě těm slepým uličkám vývoje.

2. 4. 2022 15:00 (1 h)

Magie na obláčku páry
Františka Vrbenská

Realita kouzel, čar, esoteriky a spiritismu v dobách, kdy parní stroje dobývaly svět, a jejich zrcadlo ve fantastické fikci.

2. 4. 2022 16:00 (1 h)

Tea Duelling
Pavel Brodský

Chci Vám představit oblíbenou zábavu Steampunkové komunity - čajový souboj. Dal jsem si práci s tím, že jsem prošťoural hlubiny internetu a s jistou dávkou autorské licence přeložil pravidla tohoto "vznešeného sportu" do češtiny. Zároveň na letošní rok, spolu s mým dobrým přítelem - spolupachatelem Danem Drechslerem, připravujeme i dárkovou sadu této hry...

Můžete se samozřejmě těšit i na ukázkový souboj a dárek pro odvážné dobrovolníky.

"Nechť tedy souboj započne!"

2. 4. 2022 17:00 (1 h)

Steampunková literatura od A do Z
Martina "Zlyhad" Bellovičová

Steampunková literatura od A do Z ...nebo také od praotců Vernea a Wellse po horké letošní novinky, od Anglie přes Japonsko až po českou kotlimnu. Pojďte se mnou na výlet do alternativního 19. století a poslechněte si příběhy, v nichž figurují piráti prohánějící se na vzducholodích, šílení vědci se svými pokusy a neuvěřitelnými vynálezy, dobrodruzi setkávající se v Indii či Africe se starodávnou magií, viktoriánská šlechta a její intriky a zakázané lásky, lóže tajemných řádů, armády automatonů poháněných hodinovým strojkem, cestovatelé v čase, chiméry bojující v Londýnských slumech, počátky feminismu i první návštěvníci z Marsu.

2. 4. 2022 18:00 (2 h)

RPG linie

To Catch a Planeswalker
Zdeněk “Loki” Jechort
To Catch a Planeswalker

Sférochodci patří mezi nejmocnější ze smrtelných bytostí multivesmíru. Jejich schopnost procházet mezi pláněmi se stejnou lehkostí, jako projít dveřmi, je legendární. Nyní ale jeden z nich při své cestě sférami šlápl na palec někomu, komu neměl. Byla na něj vypsaná vysoká odměna a vy jste ho zrovna zahlédli ve svém světě. Zvládnete chytit mocného kouzelníka při šílené akční honičce skrze různé pláně existence téměř nekonečného multivesmíru?

Systém: DND 5e (pro pokročilé)

Setting: Všechny

Počet hráčů: 4-5

Postavy: 18-20 level (možnost přinést si vlastní postavu)

1. 4. 2022 20:00 (4 h)

From Ashes (10:00)
Jakub “Tierce” Šindelář
From Ashes (10:00)

Po globální virové katastrofě se jakožto 3. generace přeživších vydejte objevovat zákoutí postapokalyptické pustiny.

Systém: Dark Heresy, light version 

Svět: Země

Délka: 4 hodiny 

Počet hráčů: 4-6 

Doplňující informace: Určeno pro kohokoliv. Pokud na druhé hraní bude stejná skupina z rána, budeme pokračovat v příběhu.

2. 4. 2022 10:00 (4 h)

Neznámé břehy, kampaň ve stylu West Marches
Nord
Neznámé břehy, kampaň ve stylu West Marches

Co jsou to West Marches:

West marches je zvláštní typ multikampaně, kdy různé skupiny různých ostav i hráčů prozkoumávají jeden společný svět. Není zde žádná velká příběhová linka, jen prostředí, které hráči postupně ovlivňují a proměňují. Sandbox ve své nejčistší podobě.

Vaše dobrodružství naváže na hry před vámi a ve vašich šlépějích budou pokračovat další hrdinové – stanete se součástí nekončící tapisérie světa Neznámých břehů.

Neznámé břehy:

Dvacet lodí vyplulo ze země zpustošené válkou za nadějí na druhé straně oceánu. O šest týdnů později přirazili k písečnatým břehům čtyři, které náročnou plavbu jako jediné přežily.

Začalo horečnaté budování osady, která dostala symbolický název „Nový přístav“. Uprchlíci plní naděje začali připravovat pole, stavět domy, chystat palisádu...

Jejich nový domov ale skrývá mnohá tajemství, mnohá nebezpečí a mnohé příležitosti…

Svitky hrdinů:

Hra se bude hrát v systému Svitky hrdinů, nově vznikajících českých pravidel v této době ve verzi 0.5. Staví na populárním frameworku Powered by the Apocalyspe, který vychází z brilantního RPG Apocalypse World od Vincenta Bakera.

Pravidla jsou jednoduchá, podporují kreativní řešení, improvizaci a rychlou hru bez nutnosti složitých tabulek a speciálních mechanik pro různé situace. 

Postavy se zde skládají ze tří dovednostních stromů, tzv svitků, což umožňuje bohatou kombinaci povolání a schopností.

Systém: Svitky Hrdinů

Počet hráčů: 3 - 5

Délka: 4 hodiny

2. 4. 2022 13:00 (4 h)

From Ashes (17:00)
Jakub “Tierce” Šindelář
From Ashes (17:00)

Po globální virové katastrofě se jakožto 3. generace přeživších vydejte objevovat zákoutí postapokalyptické pustiny.

Systém: Dark Heresy, light version 

Svět: Země

Délka: 4 hodiny 

Počet hráčů: 4-6 

Doplňující informace: Určeno pro kohokoliv. Pokud na druhé hraní bude stejná skupina z rána, budeme pokračovat v příběhu.

2. 4. 2022 17:00 (4 h)

RPG Skauraulen

RPG Skauraulen
Jan Štefka
RPG Skauraulen

Hrdinové, jakožto vyšší třída společnosti, která má to privilegium být oživena, jsou zde kýmkoliv, čím chtějí být. Otevřený svět s neomezenými možnostmi (od fantasy, postapo až po sci-fi technologie). Lze zde hrát i za rasy a povolání, které v běžném DnD/DrD hrát nelze.

Systém: vlastní kombinace pravidel z DnD5E, Pathfinder a Fate, přidaná byla vlastní řemesla, typy kovů, jinak uspořádané školy kouzel a elementy.

Svět: Skauraulen

Termín: od začátku akce do konce

Délka hry: průběžný systém příběhu, lze kdykoliv přijít a kdykoliv odejít

Počet hráčů: 2-9 (lze i více)

Určeno pro začátečníky i pokročilé. Každý si tu najde to svoje. Hra se odehrává v nově vytvořeném světě Lordem Edgarem, který pozbyl své lidskosti, aby rozdrtil zlo i dobro. Tímto krokem zapříčinil konec věčných válek a svět postavil tak, aby spřátelení byli u sebe blíže a znepřátelení mnohem dále. Avšak byl zrazen, cosi číhá ve stínech a postupně ničí to, co zbudoval.

2. 4. 2022 10:00 (14 h)

Akční scéna

Boarding action
HMS Phantom Group

"Kapitáne, nepřítel na palubě!" "Do zbraně, braňte můstek za každou cenu!" Přijďte zažít, jaké to je bránit vesmírnou loď před nepřátelskou invazí! Vezměte do ruky jednu z řady Nerfek a schovejte se za překážky v STARConové tělocvičně. Nebo se pokusíte probít až ke kapitánskému křeslu?

2. 4. 2022 11:00 (4 h)

Lightsaber Team
Tess

Otevřený trénink. Zkuste si takové malé, jednoduché mávání světelnými... um tak dobře, dřevěnými meči.

2. 4. 2022 16:00 (1 h)

Šerm se světelným mečem
Prague Saber Academy - Michael Valkovič

Vyzkoušejte si, jak se dueluje se světelným mečem! Dozvíte se pravidla, základní pohyby a útoky tohoto nově narozeného sportu založeného na funkčním bojovém umění. PS: Nic není předem domluveno, záleží pouze na vaší hbitosti a pozornosti.

2. 4. 2022 18:00 (1 h)

Amatérská Fireshow (venku na nádvoří)
Grit Du Alatriste

POZOR! Bude VENKU na nádvoří!

No co no, zatočíme, přismahneme… Nebo ne? To se uvidí.

2. 4. 2022 21:00 (1 h)

STARcon 2021 – online

Kdy se to konalo?

v pátek 4. června 20:01 a v sobotu 5. června 2021 14:00 online na Twitch.tv

Kde se to konalo?

V březnu 2021 jsme se s ohledem na nouzový stav způsobený epidemií nemoci Covid-19 sice osobně vidět nemohli, ale to nám nezabránilo přenést STARcon až domů prostřednictvím služby Twitch.tv.

Jak probíhal STARcon online?

Pátek 4. 6. 2021

 • 20:00 STARcon stream
 • 22:00 ST fanfilm
  Binární víra
  "FS Film"
  Existuje duch ve stroji? Kdo naprogramoval programátora? A sní opravdu androidi o elektrických ovečkách? Už od prvních sálových počítačů se těmto pomocníkům lidstva říkalo myslící stroje. Nikdo ale neví co se stane, až začnou skutečně... přemýšlet.

Sobota 5. 6. 2021

 • 15:30 Honorverse
  Stromové kočky, co o nich ještě nevíte
  "Veverička"
  Možná už stromové kočky znáte, možná ještě ne. Pokud si chcete osvěžit svoje znalosti nebo se dozvědět něco nového, je tato přednáška právě pro vás!
 • 17:00 Stargate
  Stargate - Shrnutí celého světa Stargate
  Kateřina Viki Onderková
  Připomeneme si, co odstartovalo tento fenomén. Čeho jsme se následně dočkali a o čem byly jednotlivé seriály a filmy.
 • 18:00 Vědecká linie
  Věda je věda
  Lenka "Jelena" Příplatová
  Co je to věda? Někdy se může zdát, že jde o tu nudnější část science fiction, anebo o soubor poznatků, jak jsme se jej nadrtili ve školách. A v současnosti jsme si uprostřed pandemie covidu mohli se zděšením uvědomit, že má tu sadu poznatků ke všemu každý vědec nějakou jinou. A navíc: kdo z těch, co o tom mluví, je vlastně skutečným odborníkem, a jak moc mu máme věřit? Tak o tom všem si budeme v sobotu povídat, snad v tak trochu zábavnějším duchu. Jo a nebojte se, o covidu to moc nebude. Myslím, že ho máme plné zuby už úplně všichni.
 • 20:00 Star Wars
  Star Wars z pohledu Josepha Campbella
  Jan Kotouč
  Joseph Campbell byl kulturní antropolog, který studoval mýty v různých kulturách a zjistil, že většina základních příběhů o hrdinech funguje úplně stejně. George Lucas se Campbellem inspiroval při tvorbě Star Wars. Pojďme si tedy rozebrat Star Wars z pohledu cesty hrdiny.

STARcon 2020 – online

Kdy se to konalo?

v pátek 27. března 20:00 a v sobotu 28. března 2020 20:00 online na Twitch.tv

Kde se to konalo?

V březnu 2020 jsme se s ohledem na nouzový stav způsobený epidemií nemoci Covid-19 sice osobně vidět nemohli, ale to nám nezabránilo přenést STARcon až domů prostřednictvím služby Twitch.tv.

Jak probíhal STARcon online?

STARcon 2019

Kdy se to konalo?

od pátku 29. března 2019 18:00 do neděle 31. března 2019 15:00

Kde se to konalo?

ZŠ a MŠ Ohradní, Ohradní 49, Praha 4 (mapka)

Trailer Tar-ara Istandil

Program

STAR linie

Artušovské legendy v SG Tar-ara

Kdo byl, dle legend, Artuš, Merlin, co byl Svatý Grál a další prvky? Porovnání příběhu legend s příběhy postav, předmětů a událostí ve Stargate. Je to jen shoda jmen nebo lze najít i něco málo podobností?

Czech Garrison za hranicemi Czech Garrison

Jak jistě víte, Czech Garrison je české zastoupení mezinárodní organizace 501. Legie, která sdružuje lidi s kostýmy záporných postav ze Star Wars. Zde si budete moci vyslechnout příhody našich členů z cestování po zahraničních akcích.

Fortescue kvíz Petra Sukeníková

Smršť otázek z Bradavic, předaleké galaxie, bájného města Atlantidy a Západozemí. Dokaž, že jsi nejskalnější fanoušek fantastiky a získej nehynoucí slávu na Fortescue kvízu, STARcon edice!

Christopher Pike, známý i neznámý Jakub Marek

Kdo je Christopeher Pike, historicky první kapitán slavné Enterprise? Kým býval před Enterprise? Před Discovery? Vyrovná se věhlasem Kirkovi? Jakou úlohu sehrál ve Spockově životě? A jak to vlastně bylo s tím Talosem IV? Odpovědi na tyto i jiné otázky v jediném balení zde, na této přednášce.

Inspirace Star Trekem v moderní hudbě Masha Yar

Kam až obvykle zacházejí oblíbení hudební interpreti na cestě do míst,kam se dosud nikdo nevydal?! Udělejme si ten výlet s nimi a možná potkáme i Raumschiff Edelweiss!

Nejen Roddenberryho Andromeda Jana Kolářová

Stručná připomínka sci-fi seriálu z přelomu tisíciletí podle námětu G. Roddenberryho s lehkým zamyšlením o podobnostech a rozdílech s vesmírem Star Treku.

One Trekkie show Grit Du Alatriste

Jaký je život jednoho či mnoha trekkies? Zábavné příhody ze života mého, tvého, to máš fuk. Přijďte si popovídat a pobavit se.

Pazaak: BlackJack Staré republiky Voltter

Někteří si jen chtěli vydělat pár kreditů, jiní mu propadli na celý život. Pazaak nebyl jen obyčejnou karetní hrou, v některých sektorech určoval koloběh tamního života a smrti. Zkusíte své "štěstí" v turnaji s reálnými protihráči?

Proč jsou Ferengové nejlepší rasa? Orfanik

Xenofobní, šovinistiští a chamtiví skřeti, ano tak je známe, ale jací jsou opravdu? Ferengové nejsou tím, čím se zdají být. Možná je to rasa s vůbec největším potenciálem v celém Star Treku, nebo alespoň v Deep Space Nine.

Senátor Jar Jar Binks se ztratil Tábory Fortescue

Zase!
My už ho znovu nehledáme, už je to po desáté! Nabízíme odměnu za jeho vypátrání, živého či mrtvého, najdete nás na chodbě se stánkem v přízemí. Hra probíhající v areálu školy.

Star Trek Continues Zlyhad

Nejpropracovanější fan-seriál, který vyplňuje mezeru mezi původním seriálem a prvním filmem. Kdo za ním stojí, jak se natáčel, jakým způsobem si poradil s canonem a proč byste ho měli vidět? To všechno se dozvíte na přednášce, a přídavkem dostanete pár nečekaných perliček.

Star Trek fanfilmy v ČR Victoria Elizabeth Walderon, Tereza Junová, Anna "Annie" Štefánková

Star Trek: Tajemná Odysea, Star Trek: Eskadra, Star Trek: Chybějící příběhy. Představíme vám dva nové fan filmové projekty a jeden, který právě v těchto dnech dokončujeme – premiéra je doslova za dveřmi. Přednáška vás zavede do zákulisí natáčení i postprodukce. Také uvidíte teaser, díky kterému nahlédnete do děje samotného filmu.

Stargate navždy Lina

Už nějaký ten čas jste Stargate neviděli? Už si nepamatujete, jak se jmenoval "Ten co sedí za oknem a otvírá bránu"? Ale přesto nedokážete zapomenout ten fajn pocit, když jste byli Vrátkaři? Tak se na hoďku stavte. Dáme si rychloopáčko a pokec.

Stavba armoru stormtroopera Bartoloměj "Bárt" Chalupníček

Hodně lidí si chce postavit nositelný armor stormtroopera, ale velká část těchto lidí si myslí, že to doma nejde zvládnout nebo že to musí stát 30 tisíc a víc. Přijďte se podívat, že ani jedno není pravda.

V druhé části přednášky se také dozvíte, jak si v domácí dílně lze vyrobit vlastní imperiální dělo v životní velikosti.

The Backstroke of the West Tess

Co se stane, když čínský překlad Epizody 3 proženete zpátky automatickým překladačem do angličtiny? Zjistíte, jak to vlastně ve skutečnosti bylo!

Večer písní Klingonských Grit Du Alatriste

Již tradiční večer plný písní ze zpěvníků scifi i fantasy tvorby. Písně k táboráku nejen z našich skvělých světů. Račte si vybrat, rádi hrajeme na přání. Nástroje různého druhu jsou vítány. Zároveň vás zvu na takovou oslavičku mého 30. roku života. Vítán je každý, kdo si přinese úsměv. Občerstvení a pití všeho druhu vítáno. Netoužím po žádných darech, postačí mi vaše společnost a spousta legrace, kterou zažijeme. Těší se na vás Grit a jeho Gritara.

Vulkanská sexualita - xenobiologie 1 Zlyhad

Že se vám zdá zdánlivá absence citů a všudypřítomná otravná logika spíše asexuální? Tak to jste v menšině. Koneckonců i samotní tvůrci Star Treku byli překvapeni, když si tajemný pan Spock získal více fanynek než promiskuitní kapitán. Vše, co jste (ne)chtěli vědět o pon-farru a mnohem víc vám odhalí Zlyhad.

Vzpomeňte na Alamo! František Novotný

Federace je ve válce s Dominionem a pohraniční stanice Deep Space Nine je v první linii boje. Přesto staniční šéfinženýr Miles O´Brien staví model pevnosti Alamo, aby mohl lépe připravit nový program pro simulátor s námětem obléhání této texaské pevnosti za války o nezávislost proti Mexiku v roce 1836. Bylo však Alamo skutečně pevností, jak se jeho obležení skutečně odehrálo a proč si šéf O´Brien asi vybral tento námět? Na to se pokusí odpovědět ve své přednášce František Novotný.

Vědecká linie

Atompunk a technologické utopie 20. století Pavel Vachtl

Ve druhé polovině 20. století rostly možnosti vědy a technologií raketovým tempem. Lidstvo zažilo nástup jaderného a kosmického věku, což pozitivně ovlivnilo autory sci-fi i společenských utopických koncepcí. V posledních 10 letech je pro odpovídající konceptuální, technologický a estetický prostor ražen název atompunk.

Běžný den posádky kosmické lodi – realita vs. sci-fi Michal "LeeMer" Václavík

Heroické posádky kosmických lodí zkoumají vzdálené kouty naší Galaxie (některé se nebojí vydat se i dále) či svádějí nelítostné boje o planetární soustavy. Z jejich běžného života toho ve sci-fi filmech a seriálech mnoho nevidíme, a to málo je omezeno na údržbu lodí, jídlo, popíjení piva v lodním baru a sex s některým ze členů posádky ve stylu kapitán a první důstojnice, kapitán a první důstojnice s kamarádkou apod. Přednáška proto představí odlehčenou formou některé známé, ale i méně známe skutečnosti, se kterými se denně setkávají skutečné posádky kosmických lodí a stanic.

Bílá Hora - mýty a fakta Scarlett "Darth Zira" Raschgoldová

Málokterá událost českých dějin je vnímána více symbolicky, málokterá je opředená větším množstvím legend a mýtů. Bílá Hora - národní tragédie, katastrofa, počátek třistaleté poroby... Jak to ale bylo doopravdy? Bylo to celé stavovské povstání opravdu dobrý nápad? Nehrály zde hlavní roli "staré dobré" české nectnosti nesvorností počínaje a zálibou v korupci a rozkrádání státní kasy konče? Dala se ta stavovská rebelie vůbec vyhrát? Nebo, když nic jiného, byla třeba šance na čestnou remízu? Pokud ano, tak kdy? Nebo jinak - kde vlastně soudruzi čeští stavové udělali chybu? A jaké další chyby k té první přidávali? Historie sice nezná "kdyby", ale když už jsme jednou na conu, tak si zkusme popovídat taky o možných alternativních událostech z let 1618 až 1620.

Fúze – krok směrem k supercivilizaci Jan Mlynář

Přestože je ve vesmíru těžké hledat přirozenější jev, než je termojaderná fúze, naše civilizace ho zatím moc nezvládá. Přednášku proto věnujeme především tomu, proč je horké plazma stále tak obtížně zvladatelné, a proč je fúze jako zdroj energie zatím na samých hranicích našich technických schopností. Závěrem bude představen projekt ITER spolu s možnostmi a omezeními dalšího dlouhodobého vývoje v tomto oboru.

Ionizující záření v blízkém vesmíru Michal "Zeta Leader" Marčišovský

Přednáška si klade za cíl seznámit posluchače s problematikou ionizujícího záření v blízkém prostředí Země a v meziplanetárním prostoru. Budou v ní diskutovány zdroje záření pocházejícího z naší hvězdné soustavy a z naší galaxie a také možnosti jeho detekce a ochrany lidských posádek i elektroniky před jeho účinky.

Jemný úvod do astrodynamiky Jaroslav Kousal

Obletíte rychleji Slunce nebo Pluto? Můžete v "tryskovém křesle" přeletět od Hubbleova dalekohledu k Mezinárodní kosmické stanici? Jak přesně musíte dodržet dobu chodu motoru, když chcete "na první dobrou" trefit Měsíc? Měli byste se v lodi na oběžné dráze bát skutečných gravitačních anomálií? Přiměřená trocha teorie a pár praktických rad pro vesmírné cestovatele.

Můžeme přežít kousnutí zombie? David Černý

Personální identita v extrémních situacích
Zombie jsou pozoruhodná a překvapivě různorodá stvoření. Některé jen tupě vlečou střeva v prachu ulic, jiné se halasně dožadují čerstvých lidských mozků, další jsou zase tak prozíravé, že si uchovávají své superhrdinské kolegy naživu, aby si z jejich těl mohly postupně odkrajovat kusy čerstvého masa. Ať už jsou ale zombie takové či onaké, všichni se asi shodneme na tom, že nikdo z nás se zombií stát nechce. Co to ale znamená stát se zombií? Jedná se o poměrně drastickou změnu, je to však změna, kterou můžeme přežít? Když se z Robina Kopeckého stane zombie, bude to stále on, Robin Kopecký, jehož vzhled se výrazně nezmění (mohl by si někdo myslet), posednou ho však nové a zcela nečekané choutky? Ve svém příspěvku se zamyslím nad otázkou, kdo vlastně jsme a jaké podmínky určují naši existenci
v čase, tedy i nad tím, zda se můžeme stát zombiemi, roboty nebo myslí obývající virtuální svět.

Pitváme mimozemšťany Tomáš Petrásek

Pojďme se podívat pod kůži filmovým a literárním mimozemšťanům! Co je na nich správně, a čemu se jen těžko věří? Mohli by existovat i v naší realitě, svázané zákony fyziky, chemie a biologie? Pozor! Některé závěry budou drastické!

Projekt "Biosféra Letní Tábor" Tomáš Kocourek

Projekt je zaměřen na napodobení mimozemské základny, jejíž cílem je studium dlouhodobého (řádově desítky let) fungování téměř uzavřených prostředí a vývoj potřebných nástrojů pro jeho optimalizaci. Uzavřené biologické prostředí je zatím jen vysněný cíl spisovatelů vědeckofantastických příběhů, který se stal i náplní nemnoha vědeckých experimentů, ty byly však časově zpravidla velmi omezeny, což samo o sobě přineslo řadu dalších neřešitelných problémů. To mě přivedlo k nápadu vytvořit tento experiment na jiném základu, na základu veřejné otevřenosti. Tj. přizpůsobit Biosféru pro trochu rekreační a trochu vzdělávací zařízení všem zájemcům, kteří by se rádi krátkodobě zúčastnili experimentu. Tito lidé svojí přítomností budou představovat "biologickou zátěž" pro uzavřené prostředí, které má sloužit právě pro přežití lidí mimo planetu Zemi. Nejvhodnější skupinou se mi zdá školou povinná mládež, neboť o letních prázdninách často tráví 1-2 týdny na letních táborech. A právě tuto dobu, každoročně 1-2 týdny v letním období, by svojí přítomností (a nepředvídatelnou činností) mohli otestovat odolnost Biosféry.

Superrakety včera, dnes a zítra Michal Polák

Za supertěžké rakety neboli jen superrakety označujeme obvykle kosmické nosiče s nosností na nízkou oběžnou dráhu nad 50 t. Dosud přitom startovaly jen čtyři takové rakety: Saturn V, N-1 (byť vždy neúspěšně), Energia a Falcon Heavy (byť proklamovanou nosnost neprokázal). Americký raketoplán Space Shuttle byl zvláštním případem, protože sám o sobě (prázdný) vážil zhruba 68 t, ale sebou mohl na oběžnou dráhu vynášet max. 27 t náklad. Navzdory miniaturizaci jsou to právě stále superrakety, které nás mají dostat zpátky na Měsíc a v budoucnu snad i k Marsu. V současné době přitom probíhá vývoj hned několika z nich.

Trinity Jan "Zephram" Gruber

První jaderná exploze v dějinách v červenci 1945 byla výsledkem několikaletého úsilí desítek až stovek tisíc lidí v rámci projektu Manhattan. Přednáška připomene a shrne některé známé i méně známé okolnosti a zajímavosti tohoto prvního testu atomové bomby. Jak se vybíralo místo testu? Co vše se měřilo? S jakými problémy se vědci potýkali? O videa a obrázky tohoto krásného děje nebudete ochuzeni.

Všechny lodě plují vesmírem Petr "Orfanik" Tomek

Může se kapitán lodi z 18. století postavit za kormidlo vesmírné lodě? A nakolik má pravdu rčení "loď jako loď"? Čím jsou si blízké? Budeme si povídat především o navigaci a navigačních přístrojích, které najdete na palubách kosmických i námořních lodí.

Comics linie

Deadpool Comics linie

Než se stal Deadpoolem, byl Wadem Wilsonem, bývalým členem speciálních jednotek. Podrobil se experimentální léčbě v rámci programu Weapon X, známého především mezi x-menovskými mutanty. Díky tomu Wade získal schopnost rychlého samouzdravování. Z tohoto pokusu však vyšel trvale znetvořený. Kromě superschpností disponuje též zvráceným černým humorem.

Dredd Comics linie

V temné budoucnosti zůstala ostrůvkem života jen prohnilá americká megapole, kde stráží pořádek takzvaní Soudci. Dva z nich, neúplatný Dredd a novicka Cassandra Anderson, se v nelítostné řežbě utkají s arcipadouškou Ma-Ma. Pastelově barevná 3D akce spolehlivě dávkuje napětí a na troud suché hlášky.

Ghost in the Shell Comics linie

Film založený na mezinárodně uznávané sci-fi manze následuje příběh Majora, speciální agentky, která je navíc žena-kyborg. Major vede elitní zásahovou jednotku Sekci 9. Ta má za úkol eliminovat ty nehorší kriminálníky a extrémisty, dokud nenarazí na nepřítele, jehož jediným cílem je zničit pokroky v kybernetické technologii společnosti Hanka Robotics.

Krize na Zemi X - část 1 (Supergirl) Comics linie

Kara s Alex jsou pozvání na Zemi-1, kde se koná svatba Barryho a Iris. Vše vypadá jako krásná idylka, dokud se neobjeví dvojníci hrdinů ze Země-X, kteří narušují svatbu. Supergirl, Flash, Arrow a Legendy musí spojit své síly a zabránit dvojníkům v jejich nebezpečném plánu.

Krize na Zemi X - část 2 (Arrow) Comics linie

Díky svatbě Barryho a Iris se všichni hrdinové setkají, ale vše se pokazí ve chvíli, kdy obřad naruší padouši ze Země X. Superhrdinové se proto spojí a s pomocí přátel jako Citizen Cold, Ray, Felicity Smoak, Iris West a Alex Danvers se vrhnou na své dosud nejimpozantnější protivníky. Největší hrdinové Země, Green Arrow, Supergirl, Flash a White Canary, se postaví do čela svých týmů, aby zachránili svět.

Krize na Zemi X - část 3 (Flash) Comics linie

Díky svatbě Barryho a Iris se všichni hrdinové setkají, ale vše se pokazí ve chvíli, kdy obřad naruší padouši ze Země X. Superhrdinové se proto spojí a s pomocí přátel jako Citizen Cold, Ray, Felicity Smoak, Iris West a Alex Danvers se vrhnou na své dosud nejimpozantnější protivníky. Největší hrdinové Země, Green Arrow, Supergirl, Flash a White Canary, se postaví do čela svých týmů, aby zachránili svět.

Krize na Zemi X - část 4 (Legendy) Comics linie

Supergirl hrozí nebezpečí, a tak se na poslední chvíli objevují Legendy, které zachrání den. Mezitím Green Arrow, Flash a ostatní přicházejí ze Země-X, aby překazili plány Overgirl a Eobardovi. Pokud má Země přežít, musí hrdinové povstat a utkat se se svými démony.

Professor Marston & the Wonder Women Comics linie

Neuvěřitelný skutečný příběh autora jedné z nejikoničtějších superhrdinek všech dob.

Raypunk aneb příběhy z nemyslitelna Pavel Vachtl

Příšery z jiných dimenzí a světů, podivné paprsky, technologie a exotická silová působení jsou pro raypunk tím, čím je pára pro steampunk. Starodávné i současné výhonky tohoto žánru, včetně oblasti comicsové tvorby.

Sin City: Ženská, pro kterou bych vraždil Comics linie

Pokračování kultovního snímku Sin City. V několika propojených povídkách se vracíme do města hříchu, plného kriminálníků, zkorumpovaných policistů, zabijáků a sexy žen.

RPG linie

RPG: Creaking in the Dark

Představte si, že se na svých cestách na noc zastavíte v jedné vesnici, abyste nabrali sil. V tom ze sklepa hospody vyběhne zraněné dítě a zhroutí se na náměstí. Něco vám říká, že ho asi nepokousalo zplašené pivo v sudu. Vydáte se společně s dalšími dobrovolníky prozkoumat, co se ukrývá v hlubinách?

Systém: Dungeons & Dragons 5. edice, 1. úroveň, možnost výběru z předgenerovaných postav
Termín: Sobota, 13:00
Délka: 4 hodiny
Počet hráčů: 4-5
Doplňující informace: Určeno pro úplné začátečníky, ale hodí se předem znát pravidla.

RPG: Čas I Kroužek Dračí Doupě

Kouzelník, který se stal titánem, záhadně zmizel. To jediné, co drželo síly dobra i zla zpátky. Země zpustošená novým bojem zla a dobra po něm zbyla. Cesta dlážděná je krví, zlatem i kouzly. Stát se nesmrtelným je jen začátek.
Svět: Skaurul
Systém: vlastní
Délka: Neomezeně, krátká pauza po každé hodině hraní. Po zahájení hry v daný den již není možné se přidat.
Počet hráčů: Neomezený
Doplňující informace: I pokročilí hráči jsou zde začátečníky. Hra pro kohokoliv, postavy společně vytvoříme.

RPG: Čas II Kroužek Dračí Doupě

Kouzelník, který se stal titánem, záhadně zmizel. To jediné, co drželo síly dobra i zla zpátky. Země zpustošená novým bojem zla a dobra po něm zbyla. Cesta dlážděná je krví, zlatem i kouzly. Stát se nesmrtelným je jen začátek.

Svět: Skaurul
Systém: vlastní
Délka: Neomezeně, krátká pauza po každé hodině hraní. Po zahájení hry v daný den již není možné se přidat.
Počet hráčů: Neomezený
Doplňující informace: I pokročilí hráči jsou zde začátečníky. Hra pro kohokoliv, postavy společně vytvoříme.

RPG: Po stopách starých mistrů

Skupině mladých rytířů Jedi se dostane do rukou informace o lokaci holocronu z dob Staré republiky. Neví ale, že je čeká nebezpečná cesta skrze lokace a události Sithských válek ze které se nemusí vrátit.

Svět: Star Wars EU
Systém: Star Wars RPG D20
Délka: 4 hodiny
Počet hráčů: 4-5
Doplňující informace: Určeno pro kohokoli kdo má chuť zažít dobrodružství ze světa Star Wars

RPG: Red Shirts Assemble! I

Volba ze dvou dobrodružství - postapo/sci-fi, tvorba nebo přednastavené postavy.
Systém: Dark Heresy
Svět: Země/Uranus
Termín: sobota 10:00 a 19:00
Délka: 2-6 hodin
Počet hráčů: 4-6
Doplňující informace: Určeno alespoň trochu rpg políbené hráče.

RPG: Red Shirts Assemble! II

Volba ze dvou dobrodružství - postapo/sci-fi, tvorba nebo přednastavené postavy.
Systém: Dark Heresy
Svět: Země/Uranus
Termín: sobota 10:00 a 19:00
Délka: 2-6 hodin
Počet hráčů: 4-6
Doplňující informace: Určeno alespoň trochu rpg políbené hráče.

RPG: Waterdeep Loki

Jedno z největších měst v celém Faerûnu je honosným domovem mnoha mírumilovných měšťanů z nejrůznějších ras a vrstev.

Pod tímto velkolepým městem se ale rozkládá jiný svět. Hluboký dungeon známý jako Undermountain, postavený šíleným čarodějem Halasterem.
Zde Halaster staví do cesty vlezlým dobrodruhům smrtelné pasti a ty nejděsivější z monster. V jeho temných chodbách čeká na většinu zoufalých hledačů pokladů jen smrt.

Navzdory Podhůří se ale obyvatelé Waterdeepu vždy cítili bezpečně. Protože i když vstoupit do podzemí bylo jednoduché, jen málokdy se z něj něco dostalo ven.

To se ale právě změnilo…

Systém: DnD 5e, “Worlds greatest role-playing game”
Délka: 4 hodiny
Počet hráčů: 4
Doplňující informace: Potřebujete čas a náladu, zbytek bude na místě.

Akční scéna

Beseda o díle Davida Webera a fanklubu BatCruRon39

Chcete se dozvědět, co je náš fanklub zač? Zajímá vás dílo Davida Webera? Slyšeli jste o Honorverse, ale nejste si jistí, co si pod tím představit? Pak právě pro vás je naše beseda!

Boarding Action HMS Phantom Group

Vstaňte na chvíli od knihy a proměňte se na okamžik ve svého oblíbeného akčního hrdinu/hrdinku. Popadněte NERFku a vyrazte s námi obsadit nepřátelskou loď. Zbraně (NERFku) je třeba donést vlastní. Něco málo bude i k půjčení.

HMS Homer: To Boldly Go Radek "Flash" Bělina

Od slavnostního spuštění nové lodi uběhly 2 měsíce, co se stalo nového a co všechno plánujeme. Přednáška o tom, kdo je kdo, co všechno tomu předcházelo a beseda, co nového Honorverse fandomu může HMS Homér přinést. Pojďte se zapojit a vydat se odvážně tam, kam se ještě nikdo nevydal.

Lightsaber Team Tess

Otevřený trénink. Zkuste si takové malé, jednoduché mávání světelnými... um tak dobře, dřevěnými meči.

Slavnostní ceremonie 39. eskadry 39. eskadra

Jako již tradičně, i letos se bude na Sconu konat ceremonie předání vyznamenání pro členy 39. eskadry. V rámci ceremonie budeme probírat i plány pro příští rok, nadcházející akce a samozřejmě nebude chybět tradiční dort a rolling pods.

Voyageráda TyJáTREK

Frajírkovští makisté a disciplinovaná hvězdná flotila mají opravdu pramálo společného. Když se však obě skupiny ocitnou doslova na jedné lodi, navíc desítky tisíc světelných let od domova, nezbude jim, než začít spolupracovat. A když do celé situace vstoupí láska, je všechno ještě složitější. Dokáží k sobě indiánská nespoutanost a borgská dokonalost najít cestu? Čekají vás časové paradoxy, deltaplán v akci, spousta písní i tanců.

STARcon 2018

Kdy se to konalo?

od pátku 6. dubna 18:00 do neděle 8. dubna 2018 15:00

Kde se to konalo?

ZŠ a MŠ Ohradní, Ohradní 49, Praha 4 (mapka)

Program

Akční scéna

Ceremonie 39. eskadry 39. eskadra

Jako již tradičně, i letos se bude na Sconu konat ceremonie předání vyznamenání pro členy 39. eskadry. V rámci ceremonie budeme probírat i plány pro příští rok, nadcházející akce a samozřejmě nebude chybět tradiční dort a rolling pods.

Boarding Action HMS Phantom Group

Vstaňte na chvíli od knihy a proměňte se na okamžik ve svého oblíbeného akčního hrdinu/hrdinku. Popadněte NERFku a vyrazte s námi obsadit nepřátelskou loď. Zbraně (NERFku) je třeba donést vlastní. Něco málo bude i k půjčení.

A jak vypadala taková Boarding action?
Bajoranka se zlatou rýhou TyJáTrek

Já, král Guleslav, z founderů vůle Dukát a hlava hranatá,
přinesl jsem dary žádané.
Pro Kiru, jíž zdobí rýha zlatá,
a co mojí ženou se stane.
Troje šaty ušíti jste chtěla,
troje šaty jsou vám dodané.
Garak makal v noci jako střela,
nuže, líbí se vám?

Jak odpoví Kira Nerys dobyvačnému Cardassijskému králi je nasnadě. Avšak ukryje svou krásu a zlatou rýhu před jeho flotilou? A co na to všechno princ Odomír? Přijďte se podívat a zaposlouchejte se do naší nové hry ve veršovaném kabátě.

Virtuální realita

Star Trek: Bridge Crew

Jedinečná možnost vyzkoušet si, jaké to je stanout na můstku lodě ze Star Treku a spolu se svými kamarády prožít vesmírné dobrodružství. K dispozici budou dva sety. Jeden se čtyřmi VR brýlemi a ovladači, druhý s jednou sadou. Pro lepší představu si pusťte trailer.

Artemis (simulátor)

Simulátor hvězdné lodi. Snili jste někdy o tom, že se stanete kapitánem, navigátorem, nebo vědeckým důstojníkem? Artemis Vám to umožní.

STAR linie

Od Kate Mulgrew po Marinu Sirtis, aneb historky z FAN BASE Terezie "Invi" Holešínská

Osobní vzpomínky z návštěvy Kate Mulgrew, Connora Trinneera, Roberta Picarda, Roberta Duncana McNeilla, Terry Farrell, Mariny Sirtis a dalších. Povídání, co se děje během jejich 5denních návštěv Prahy. Herci v soukromí v první a poslední přednášce spojené s diskuzí a otázkami, pokud nějaké budou.

Nedokončené inspirující rozhovory Terezie "Invi" Holešínská

Na konci roku 2014 jsem odešla z HBO, abych si splnila svůj filmařský sen. Odjela jsem na dva měsíce do Los Angeles a natočila sérii rozhovorů s lidmi, kteří mě inspirovali: Brannonem Bragou, Bobem Picardem a Kitty Swink. Ptala jsem se, kdo je v životě nejvíce ovlivnil a jak si šli za svým snem. Povídání a promítání úseků z velmi osobních rozhovorů, které nikde jinde neuvidíte.

Czech Garrison - 501. Legie v ČR

501. Legie je organizace sdružující lidi s autentickými kostýmy záporných postav ze Star Wars. Pokud se chcete dozvědět něco o jejím vzniku v ČR, nebo se případně i k nám přidat, je tato přednáška právě pro vás!

Czech Garrison za hranicemi

Kromě conů v České republice jezdí Czech Garrison i na akce do zahraničí. Za svou desetiletou historii jsme byli na conech a dalších Star Wars akcích v různých zemích jako je Německo, Polsko, Rakousko, i za kanálem v Anglii. Reportáže a fotografie z těch nejzajímavějších vám představíme na této přednášce.

Souboje v Epizodě 3 Tess

Průřez souboji v poslední epizodě prequel trilogie ságy Star Wars. Ano, těmi souboji, které měly být "nejepičtější". Ale jsou? Není méně někdy více?

Sektor Hirano - nejdelší česká sci-fi série Jan Johnak Kotouč

Příběh sektoru Hirano, jedné z nejdelších českých sci-fi sérií od jednoho autora byla v roce 2017 ukončena sedmým dílem. Přednáška popíše sérii napříč její historií a vývojem a zamyslí se nad její popularitou a autor také naznačí, co se chystá dál.

Honor Harringtonová v ČR 39. eskadra

První Honorverse přednášky na conech začaly v roce 2006. Dnes jsou v ČR dvě fanouškovské organizace, povědomí o světě Honor Harringtonové narůstá a fanoušci dali dohromady posádky několika lodí. Pojďte se podívat co jsou ti lidé zač.

Rok v životě Willama Shatnera Dagmar "Ziina" Vižďová

Náš nezdolný kapitán Kirk ve svých 86 letech zvládá tolik činností, že se zaměříme jen na ty nejnovější - hlavně jeho vystupováni v reality show o celebritních důchodcích, páchajících pozdvižení při cestách po Evropě.

Star Trek: Skryté hry - postprodukce Annie Štefánková

Náš tým neúnavně pracuje na brzkém dokončení pilotního dílu našeho fanseriálu. Ukážeme vám, co vše se v postprodukcí musí vytvářet a jak daleko jsme již v pracech pokročili.

Teorie Warpu Zephram

Základy warpu jsou, jak známo, ve 24. století povinným předmětem na Akademii Hvězdné flotily. Přijďte se podívat na poněkud spekulativní demonstraci toho, jak by taková přednáška o teorii warp pohonu v této Startrekové budoucnosti mohla vypadat. Dočkáte se vysvětlení základních pojmů vícerozměrného světa umožňujících zavést pojem subspace field a warp field a na základě názorných analogií se seznámíte s teoriemi, proč věci ve Startreku vypadají a fungují tak, jak vypadají a fungují.

Klingon - umělec Grit Du Alatriste

Pojďme se podívat na jinou stránku tohoto druhu.

Večer písní klingonských Grit Du Alatriste

Přijďte si zazpívat nejen scifiózní písně, popovídat, pobavit se a oslavit Gritozeniny s Gritem a jeho kytarou. Další hudebníci s vlastními nástroji vítáni.

SG, ST a SW herci na zahraničních conech Tar-ara

Jací jsou herci našich star fenoménů, zážitky s nimi a lehké přiblížení, jaký z nich můžete mít dojem a proč se za nimi podívat.

Space opera Františka Vrbenská

Labyrint hvězd a příběhů „Nevážná“ science fiction, pohádka, brak nebo „zastaralý subžánr“. Ani new space opera nevylepšila názory na hvězdnou operu. Jenže potomek dávných epických vyprávění má co nabídnout v literatuře a filmu i bez pop-kulturního ohlasu Star Wars. Cesta space opery napříč kulturou a moderními dějinami nabízí dobrodružství, zábavu i zamyšlení…

Antická technologie Tar-ara

Antikové byla úžasná rasa... alespoň z hlediska technologických vymožeností. Co vše kdy měli a jak se to používalo.

Nejrychlejší lodě 24. století Iconer

Se kterou lodí by se měl kapitán vydat do Delta kvadrantu nebo do středu Galaxie? Poví nám to Cestovatel? Nechte se překvapit.

Poruchy simulátoru Iconer

Povídání o děsivých potížích, které se v simulátoru často stávají a ukázky, jak je řeší naši hrdinové. Možná vymyslíme, jak by se dalo takovým problémům předcházet.

Discovery psaná a kreslená Jakub Marek

Startrekové knihy a komiksy nebyly nikdy kanonické. Dnes však díky spolupráci scenáristů, redaktorů a spisovatelů vzniká knižní a komiksová řada, která sotfkanonicky ustavuje pozadí nových příběhů a postav a začleňuje je do nám dobře známého universa původního seriálu. Pojďme se na ně podívat!

Slashy music videa elirwen

Ukážeme si výběr video výtvorů fanoušků, kteří mají rádi, když se pánové mají rádi.

Vědecká linie

Jaderné zbraně a moderní geopolitika Michal Marčišovský

Tato přednáška je primárně věnována historii a pokrokům severokorejských soudruhů na poli jaderných zbraní, aneb jak se Kim naučil nedělat si starosti a mít rád bombu. Součástí přednášky bude lehký úvod do jaderných forenzních metod, možností detekce utajovaných jaderných programů a efektům explozí pod zemí a ve velkých výškach.

Minulost Bitcoinu Jan „Zephram“ Gruber

Bitcoin je na světě již přes 9 let. Je to nejznámější a dosud nejrozšířenější kryptoměna, v posledních měsících výrazněji pokrývána i běžnými médii. Jde o peníze, investici, ideologický manifest, promyšlené schéma na zbohatnutí, či o budoucnost (nejen peněžních) transakcí? V této přednášce se podíváme ke kořenům Bitcoinu, na okolnosti jeho vzniku, na problémy, které chtěl řešit, a z toho vyplývající principy jeho fungování. Vysvětlím vám bitcoinové transakce, blockchain, těžení, bitcoinové burzy, peněženky, případně další věci spojené s Bitcoinem, které v&aac ute;s bu dou zajímat.

Budoucnost Bitcoinu (a kryptoměn) Jan „Zephram“ Gruber + Lukáš Martoš

Jaké možnosti nabízí nebo by mohl nabízet transakční systém s pevně danými pravidly, bez centrální autority, s vysokou mírou anonymity a bez nutnosti vzájemné důvěry účastníků? Povíme si o některých zjevných i méně zjevných využitích Bitcoinu, blockchainu a kryptoměn obecně. Multi-signature, time-locked contracts, colored coins, platební kanály, nové formy crowdfundingu, prediction markety, pohled bankovní sféry na blockchain a kryptoměny, ICO, smart property. A možná i některé utopické či dystopické vize.

Hvězdolet Tomáš Kocourek

"Hvězdolet" je projekt osídlení vesmíru lidmi. Budu prezentovat své myšlenky a poznatky o předpokládaných nárocích kladených na život ve vesmíru a cestování v něm. Vše z pragmatického úhlu pohledu, bez příkras očekávání objevu zázračných nových technologií.

Pozorování gravitačních vln Vítek Škorpík

Přestože byly gravitační vlny předpovězeny již Albertem Einsteinem v roce 1916, na jejich přímý důkaz jsme si museli počkat do roku 1974 a na přímé pozorování pozemními detektory dokonce 99 let. Od té doby se ovšem začal obor gravitační astronomie prudce rozvíjet a za 2 a půl roku od prvního pozorování na observatoři LIGO máme k dispozici dalších 5 jistých pozorování a mnoho dalších kandidátů. Proč trvalo potvrzení gravitačních vln tak dlouho? Jaké objekty jsme vlastně pozorovali? Jak vypadají a fungují gravitační detektory a jaké obtíže musí při pozorování překonávat? A co nás čeká v blízké i vzdálenější budoucnosti?

Sprievodca queer kultúrou Namuras

Queer seriály, filmy a knižky nie sú úplný mainstream - vznikali len v posledných dekádach a mnohé z nich majú po zásahoch nepriaznivej cenzúry mätúce posolstvo. Poďte sa so mnou pozrieť na to, ako sa vyvíjal tento žáner, aké sú jeho najväčšie úskalia a kde dnes nájsť hodnotných queer protagonistov.

Velmi spekulativní historie piva Petr Tomek

Pokus vysvětlit, jak se vůbec mohli lidé dopracovat k tak složité přípravědůležitého kulturního nápoje. Spíše než vynález to pravděpodobně byla řada omylů.

Proč ateisté vycházejí z utajení? Petr Tomek

Málokoho napadne, že jsme byli vlastně v nedávné době svědky něčeho zvláštního. Po celém světě se totiž začali objevovat lidé s cedulemi "Hi mom, I'm an atheist". Proč to dělají a je naše představa světě opravdu založená na mystifikacích, jak tvrdí?

Zánik Země Tomáš Petrásek

Život na Zemi bude neodvratně zničen! Stane se naše Země druhou Venuší, nebo spíš sestrou planety Arrakis? Může naše planeta uniknout ohnivému hrobu v jícnu Slunce? Zapomeňte na Nostradama! Čeká nás předpověď počasí na příštích deset miliard let očima moderní vědy. Připravte se na apokalypsu, v níž se vypařují planety, vybuchují hvězdy a srážejí se galaxie!

Zblázníme se z parazitů? Lenka "Jelena" Příplatová

Pod tímhle názvem by se docela dobře mohla skrývat přednáška o našich lidových mudrlantech a o tom, co všechno podle nich paraziti způsobují - znáte to, takové ty běžné nemoci jako autismus, roztroušenou sklerózu, rakovinu… Nepochybně by byla zábavná, ale asi byste si z ní moc skutečných informací neodnesli. A tak se místo toho podíváme na to, jak paraziti ovlivňují naše chování, a jak a proč může takové ovlivňování chování a infekce nejrůznějšími patogeny obecně vést až do ordinace specialisty na duševní zdraví. A možná přijde i autismus!

Exoplanetární zoo Julie Nováková

Přednáška Jaroslav Kousal

Přednáška Jarek Kopeček

RPG linie

Co je to Destiny? Vergil

Pojďme zjistit co to je destiny jaký typ hry to je a o čem to vlastně je bude to takovélehké seznámení se světem.

Příběh světa Destiny Vergil

Pojďte si poslechnou vyprávění legend a příběhu o hrdiných guardianech jako jsou shin mal ur, osiris, saint-14 a mnoho dalších a take o významných bitvách a mocných nepřátelích,pojďme si poslechnout příběh nikdy nekončícíválky mezi světlem a temnotou.

Deskové hry

Královský bál plný intrik aneb Jak naelovit princezny Pavel "Kolaps" Kolářský

Lehce tematická strategická karetní hra pro 2 nebo 4 hráče. Královský bál je v plném proudu a znuděné princezny postávají na stupínku uprostřed sálu. Neodolatelná výzva pro každého zkušeného svůdce. Ale nebude to tak jednoduché. Abyste princeznu vyvedli do předsálí a tam ji použ … em … aktivovali, budete potřebovat pomoc ostatních návštěvníků bálu. A ještě se do toho pletou konkurenční svůdci a snaží se vám vyfouknout rozdělanou princeznu přímo pod rukama. Jen ten kdo správně zkombinuje efekty a odhalí všechny úklady protivníků bude slavit úspěch.

Turnaje i volné hraní Mindok

Těšit se můžete na volné hraní a tak na turnaje ve hrách Goblíci jedlíci, Záchranáři, Majesty, nebo Krycí jména.

Comics & Cartoons

Aquaman je cool Clover

Aquaman je asi nejvíce zesměšňovaný superhrdina DC stáje. Možná i superhrdinů celkově. Ale proč? Proč si z Aquamana a jeho schopností všichni utahují? A proč je to totálně neoprávněné a on si zaslouží náš plný obdiv a úctu? Nevíte? Dozvíte se.

Top 10 sexy komiksových charakterů a kam za nimi Clover

Komiksy se sexy hrdiny a hrdinkami jen a jen hemží. Jaké charaktery pravidelně válcují fanouškovské žebříčky a kde máte jejich šmexy charisma hledat?

MCU Infinity War - Kdo zemře? Jorssk

Uzavření jedné velké filmové fáze Marvel Cinematic Universe se již kvapem blíží a již teď nám je jasné, že ne všichni hrdinové se dožijí konce. Pojďme společně probrat postavy z MCU a zkusit odhadnout, jak dopadnou. A že jich není málo!

Když Holmese nepíše Doyle Daphne

Taky tak rádi hltáte dobrodružství Sherlocka Holmese? Mnoho současných spisovatelů je fanoušky velkého detektiva a mnozí chtějí pokračovat v díle A. C. Doyla. Komu se to ale povedlo? Komu se raději vyhnout? V moři pastišů vám zkusíme ukázat to dobré.

Vyrob si svůj šperk s fandomovým motivem Daphne

Máte jedinečnou možnost si vlastnoručně vyrobit náušnice, přívěšek nebo medailonek s různými motivy z různých fandomů (DW, Sherlock, Merlin, LotR, Red Dwarf, Marvel,...). Pozor, omezené množství surovin. Proto vše do vyprodání zásob!

Seriály podle knižní předlohy Daphne

Když si oblíbíte nějaký seriál a zjistíte, že je podle knihy, přečtete si tu knihu? Když milujete nějakou knihu a zjistíte, že se chystá podle ní seriál, jste taky tak nedočkaví. Já vám představím pár takových svých seriálů.

Snídáme/Svačíme s (nejen irskými) muffiny elirwen

Sladká bomba pro duši i žaludky. Jedlé muffiny jen do vydání zásob. :)

Biggles, univerzální letecký hrdina Ludmila "Veverička" Kovářová

Pokud se trochu zajímáte o vojenské letectvo v první světové válce, možná jste už na něj narazili.James Bigglesworth, literární letecké eso těch dob, míří mezi vás! Víte ale, že se objevil ve velice dlouhé řadě knih?

Agentem Kingsman snadno a rychle Fritzi, Naomi

Způsoby dělají muže (v rámci genderové korektnosti i ženu). Dozvíte se tedy, jak se správně vystrojit a zvolit vhodnou výzbroj, proč mops není ideální plemeno pro výcvik, a proč není vždy úplně vhodné vystřílet své okolí za pomoci deštníku, i přestože si to zcela jistě zaslouží.

STARcon 2017

Kdy se to konalo?

od pátku 31. března 18:00 do neděle 2. dubna 2017 15:00

Kde se to konalo?

ZŠ a MŠ Ohradní, Ohradní 49, Praha 4 (mapka)

Program

Divadlo

Kapitánská holoopera TyJáTREK

Tradiční vesmíry potřebují v dnešní rychlé, nelítostné době k přežití jednu věc. Popularitu. O její získání se snaží každý po svém. Zatímco kapitán Kirk koná hrdinské činy a okouzluje ženy, Picard využívá svůj intelekt k intrikám a machinacím a lord Vader by je nejraději všechny dostal pod čepel svého meče. Nejen prací však živ je hrdina. Souboj o fanoušky komplikují běžné lidské starosti, jako láska, chtíč a touha (po čemkoli). Komu kdo slouží a s kým kdo skončí? Přijďte se podívat.

STAR linie

Linie přednášek, diskusí a promítání, ve kterých se střetnou tři nejznámnější STAR díla, a to Star Trek, Stargate a Star Wars.

Večer písní Klingonských Grit Du Alatriste

Přijďte si zazpívat nejen Scifiózní písně, popovídat, pobavit se a oslavit Gritozeniny s Gritem a jeho kytarou.

České znělky v ST Grit Du Alatriste

Co se stane když se české znělky propojí se světem Treku?

Morálka postav SG/ST Tar–ara Istandil

Co jsou a nejsou schopni hlavní hrdinové a záporáci z SG a ST udělat, proč, jak a za jakých okolností, čím se shodují, čím odlišují a na co jak reagují. Přednáška, kde se (nepovinně) očekává diskuse i z řad obecenstva.

Stargate, písmo svaté Doktor

Je možné, že Ježíš Kristus byl Goa'uld, který na zemi verboval bojovníky do armády svého otce? Humorně podané porovnání bible a Stargate

Czech Garrison - 501. Legie v ČR Jorssk

Anotace: 501. Legie je organizace sdružující lidi s autentickými kostýmy záporných postav ze Star Wars. Pokud se chcete dozvědět něco o jejím vzniku v ČR, nebo se případně i k nám přidat, je tato přednáška právě pro vás!

Ikarie XB-1 a USS Enterprise Petr Tomek

Roku 1964 napsal Gene Roddenberry poprvé větu začínající slovy "Star Trek je...". Tak začal filmový příběh hvězdné lodě Enterprise. Jenže rok předtím ovládala filmový vesmír jiná loď. Nakolik vlastně Ikarie XB-1 předurčila svět Star Treku i vybavení samotných lodí Enterprise?

Star Trek pohledem lingvistiky Eva Dat

Co znamená býti člověkem ve Star Treku? Tuto otázku jsem se rozhodla zodpovědět v rámci své maturitní práce. Pokud Vás zajímá lingvistika a chtěli byste získat nový úhel pohledu na tento ikonický seriál, moc ráda se podělím o svůj projekt i výsledky předběžné analýzy.

Časová studená válka Praotec trekkie

Kapitán Archer se jako první setkal s účastníky tzv. studené časové války. Její důsledky zasáhly do mnoha míst a dob, včetně přímého útoku na Zemi i pokusu o změnu její historie, zvláště 2. světové války. O boji s časovými agenty i jejich pomocníky se dozvíte v této přednášce včetně doplnění ze hry Star Trek Online.

Inspirace Star Trekem v hudebních videoklipech Masha Yar

Inspirace Star Trekem v moderní hudbě: Kam až obvykle zacházejí oblíbení hudební interpreti na cestě do míst,kam se dosud nikdo nevydal?! Udělejme si ten výlet s nimi a možná potkáme i Raumschiff Edelweiss!

Konec Star Trek fanfilmů? Xyll

Velká rekapitulace historie ST fanfilmů a nastínění jejich možné budoucnosti.

RPG linie Novinka STARconu 2017

Přijďte si zahrát stolní hru na hrdiny ve stylu Dračího doupěte, avšak s moderními pravidly upravenými pro sci-fi. Vše bude vysvětleno na místě. Maximální počet hráčů je šest.

Sci-fi dračák Michal Viskup

Kolonizační loď Jejího Veličenstva Charlotty I., Life Vault 3, vyrazila ze Země s úkolem teraformovat planetu podobnou Zemi vzdálenou desítky světelných let. Když však po dlouhé a náročné cestě dorazili k planetě, zjistili, že je předběhla jiná loď dosahující nadsvětelné rychosti, vyslaná o 60 let později. Z karanténních důvodů uvízli na orbitě a osazenstvo planety s nimi přerušilo veškerý kontakt. O tři generace později po Mírovém převratu na lodi všichni žijí pod laskavým dohledem Captain Li. Nebo je všechno jinak? Přijďte si zahrát stolní hru na hrdiny ve stylu Dračího doupěte, avšak s moderními pravidly upravenými pro sci-fi. Vše bude vysvětleno na místě. Maximální počet hráčů je šest.

BritCon

Britské seriály a kultura a možná i něco navíc.

Vstáváme s (nejen) britskými muffiny elirwen

Sladká bomba pro duši i žaludky. Jedlé muffiny jen do vydání zásob. :)

Vyrob si svůj šperk s motivy fandomu Daphne

Máte jedinečnou možnosti si vlastnoručně vyrobit náušnice, přívěšek nebo medailonek s motivy z fandomů (DW, Sherlock, Merlin, LotR, Red Dwarf, Marvel, ...). Pozor, omezené množství surovin. Proto vše do vyprodání zásob!

Mrchy vs. světice ve sci-fi/fantasy Radka El.fean

Žebříček největších potvor a nej-nej hrdinek bez bázně a hany napříč fandomy (ST, SW, SG, LOTR, Zaklínač, GoT, Buffy...), se zřetelem na hrdinky umístěné postupně v obou hitparádách. A jako bonus možná přijdou i největší svůdnice vs. zoufalky.

Targaryenové - dračí gen Radka El.fean

Naprosto nová (a fantastická) teorie vyslovená profesionálním genetikem o tom proč si Targaryeni brali své nejbližší příbuzné a hlavně proč vymřeli draci! Na závěr použijeme teorii k hypotetizování, kdo by mohl osedlat posledního volného draka a také proč někteří Targaryeni zešíleli.

Slashy music videa elirwen

Ukážeme si výběr video výtvorů fanoušků, kteří mají rádi, když se pánové mají rádi.

Walesem po stopách Merlina elirwen

Co se stane, když dva vcelku nezkušení řidiči a jedna nebohá spolujezdkyně vyrazí v půjčeném autě na výpravu po natáčecích lokacích seriálu Merlin.

Bradley James & Colin Morgan elirwen

Menší shrnutí jejich nových projektů a jiných aktualit.

Fandomové Pět proti pěti Geser a Zendr

Conařská verze populární soutěže. Prokáže tvůj tým větší znalosti fandomu a popkultury?

Vědecká linie

Které prvky vědy ve sci-fi jsou reálné a které jen čistá fantasie? To se dozvíte v této linii.

Vodíkové bomby Michal Marčišovský

V řecké mytologii bohové někdy trestali lidi příliš důkladným naplněním jejich přání. Ve věku jaderné energie můžeme tuto ironii plně docenit. Obsáhnout rozsáhlou fenomenologii (termo)jaderných zbraní není možné v jediné přednášce, proto je zaměřena hlavně na fyzikální principy a přímé efekty těchto zbraní, ale také se je pokusím vsadit do historického kontextu a diskutovat, jakým způsobem zasáhly do vývoje na&scaro n;í civilizace.

Kovy s tvarovou pamětí Jaromír Kopeček

Kovy s tvarovou pamětí se pomalu, ale jistě blíží k miléniu svého objevu. Ku příležitosti 85. narozenin bychom si mohli připomenout staré, dobré principy, fyziku kolem, příklady, včetně osahávacích, a novinky na scéně. Projdeme se přitom techniku, medicínu a zabrousíme do funkčních materiálů obecně, včetně aktuálně řešených problémů na české scéně, protože jste si jistě všimli, že noviny jsou poslední dobou plné nejen Islámského státu a zlého Ruska, ale též českých fyziků. A já, já se znám s každým!

Gravitační vlny - minulost a budoucnost výzkumu Vítězslav Škorpík

Co jsou to gravitační vlny a jaké jsou jejich zdroje? Souvisí gravitační vlny s kosmologií? Jaké projekty na měření gravitačních vln již byly realizovány? Kdy se poprvé podařilo detekovat gravitační vlny? Jaké detektory gravitačních vln jsou v provozu v současnosti a jaké mají výsledky? Co nás na poli výzkumu gravitačních vln čeká v budoucnu? Je možné vytvořit detekovatelný zdroj gravitačních vln uměle? A jaká je souvislost výzkumu gravitačních vln s Českými zeměmi?

Porozumíme mimozemšťanům? Tomáš Petrásek

Možnost kontaktu s mimozemšťany jitří lidskou představivost, ať už jej vnímáme jako šanci učit se od bytostí moudřejších než my sami, anebo smrtelnou hrozbu. Jestli tam někde skutečně jsou, měli bychom vůbec šanci porozumět tvorům, s nimiž by nás nepojil sdílený jazyk, kultura ani biologie?

Československá umělá inteligence Roman Hruška

Umělá inteligence nás ve sci-fi dílech provází už velmi dlouho, ať jako strašák (Skynet, Hall 3 000), nebo přítel (Wall-i, David). My jsme dali světu slovo robot a tak není překvapením, že i v naší domácí tvorbě se nejednou objevil uvažující stroj, či umělá bytost. Jestli vás zajímá, jaké a kde, neváhejte a přiďte.

Inženýrská etika - Morální problémy umělé inteligence a autonomních vozidel Robin Kopecký

V ne příliš vzdálené budoucnosti pravděpodobně způsobí pokroky v technice významné kvalitativní změny pro celé lidstvo, které neměly doposud obdoby. Díky levnějším a výkonnějším strojům může nastat éra naprosté hojnosti. „Superinteligence" – umělá inteligence, která vysoce převyšuje ve výkonnosti a kreativitě i ty nejgeniálnější lidské bytosti, a zejména bude schopná sama sebe vylepšovat, se stane univerzálním nástrojem na řešení všech problémů. Jako každá inovace nesou s sebou zářné zítřky i určitá rizika: Mezi lidmi vznikne odpor k předání aktérství z osob na stroje. Vyvs tane problém, co udělat s lidmi, kteří nebudou schopni konkurovat na trhu práce levnějším a výkonnějším strojům. A konečně, jak a zda vůbec zajistíme, aby superinteligence byla morální a nezničila lidstvo? Tyto velké problémy budeme řešit na modelu, který je aktuálním problémem dneška, a který má méně stupňů volnosti – na morálních problémech řídícího softwaru pro autonomní automobily.

Mozog - myseľ - duša - vedomie Michaela Košová

Každý z týchto pojmov sa nejakým spôsobom vzťahuje k ľudskému „Ja", a to v závislosti na tom, či o jeho podstate premýšľa vedec, filozof, laik, alebo dieťa. V prednáške príde reč práve na dôležitosť rozlíšenia toho, ako je „Ja" chápané v bežnom živote a prečo môže byť pre nás tento pojem dôležitý z hľadiska evolučnej psychológie. Pokúsime sa na základe súčasných výskumov na poli neurovedy, psychológie a experimentálnej filozofie odpovedať na otázku, či ľudia prirodzene veria v dušu, v čom sa filozof líši od nefilozofa a ako nestratiť svoje „Ja".

Literární linie

Linie (nejen) o knižní sci-fi.

Jak vydat knihu, včera, dnes – a zítra? Jan Kovanic - Šaman

Osm různých zkušeností s osmi nakladateli v rozmezí let 1999 - 2016 ukazují, že vše je vždy jinak. Pokaždé vás čeká jiné překvapení. Třeba to, že někdy vydat – a prodat – knihu, zabere více času a práce, než ji napsat. A jak bude dále?

Jak se nám (ne)líbily poslední Honor knihy Jan Kotouč - Johnak

Kvality i způsob vyprávění série se mění. Většina čtenářů má za to, že první knihy jsou prostě lepší, jak už to u sérií bývá, ale většinou každá Honorverse kniha má co nabídnout. Beseda se zaměří na poslední tři vydané knihy a jak se nám líbily.

Ideální zaměstnání pro spisovatele Jan Kotouč – Johnak

Pokud se chcete aktivně věnovat psaní knih, je to i otázka toho, jaké k tomu zvolit zaměstnání. Spousta spisovatelů měla různá povolání a spoustu jich prostřídala. Pokud chcete psát knihy a myslíte to vážně, určitě je lepší být noční vrátný než marketingový ředitel v ČEZu. Pojďte se podívat na možná povolání, která jdou se psaním dobře kombinovat.

Úvod do Period dramas Zuzka Ždárská

Jane Austen, Charlotte Brontë, Elizabeth Gaskell. Kdo že? A proč zrovna taková klasická literatura? Základní úvod do života a díla, protože ani jedna ze zmiňovaných dam rozhodně nebyla suchar. Navíc základní přehled filmových a seriálových adaptací (a že jich je dost), včetně nezbytné rekapitulace recyklovaných hereckých osobností.

Austenová rotuje Zuzka Ždářská

Romány Jane Austen a jejích následovnic se staly tolikrát předmětem filmového zpracování, že by to bez patřičných zmršenin ani nešlo, takže o otáčení se v hrobě je postaráno. Bollywoodská verze je ještě roztomilý čajíček. Co takhle crossover s moderním světem? Nebo Pýcha, předsudek a zombie?

Interview s mimozemšťanem: jak se (ne)domluvit Františka Vrbenská

Perspektivy a úskalí komunikace / výměny informací s mimozemskými rasami, doprovázené ukázkami ze sf literatury a filmu. Pozabíjíme se, snědí nás (my je), nebo zavládne sluníčkovo-květinový mír?

Česká fantastika za hranicemi Julie Nováková

Do cizojazyčných prostředí už dávno neproniká jen klasická fantastická literatura. Také současní autoři se objevují v překladech do angličtiny, ale i polštiny, němčiny, čínštiny, japonštiny, rumunštiny nebo azerštiny. Jaké moderní české SF a fantasy vychází v zahraničí, jak k tomu došlo a co nás ještě čeká?

Legacy of the Aldenata Stanislav Čech

Military sci-fi série Johna Ringa. Přemýšleli jste někdy, jak by vypadal první kontakt lidstva s mimozemskou civilizaci? Pravděpodobně. Přemýšleli jste ovšem, že takový kontakt by mohl proběhnout pod záminkou zapojení lidstva jako hlavních sil do mezigalaktické války proti hordám rasy zvané Posleen? Pravděpodobně ne. Přijďte si poslechnout přednášku o skvělé, realistické, zábavné a někdy i trochu "úchylné" knižní sérii.

Halo - expandované universum

Halo je známé hlavně jako herní fenomén. Expandované universum ovšem obsahuje také velký počet knih a komiksu, které herní sérii výborně doplňují. Na přednášce se dozvíte jak o těch dobrých, tak i o těch velmi špatných literárních počinech v Halo.

Klišé v Tolkien fanfiction Tess

Fanfiction ze světa J.R.R.Tolkiena kdysi psali převážně literárně založení a poučení fanoušci. Ovšem od té doby, co se objevily filmy, se situace podstatně změnila. Jaká jsou nejčastěji se objevující klišé ve fanfiction z LOTRa a Hobita? A je špatně psát klišé?

Comics & cartoon

To, že jsme dospělí, neznamená, že se nemůžeme dívat na pohádky.

Životopis Kačera Skrblíka Rausek

Strýček Skrblík je bezpochyby jednou z nejbohatších fiktivních postav v dějinách. Jeho pokladnice obsahuje 3 kubické akry peněz, které si sám do posledního centu vydělal. Vše to začalo jeho prvním desetníkem a pokud chcete zjistit, jak to pokračovalo, tak rozhodně navštivte tuto přednášku.

Jak vám fandom zničí život Clover

Jako malé děti jste měli rádi StarGate, Batmana, nebo Transformers a najednou jste zjistili, že existuje kolem podobných věcí něco jako fandom? Jste zvědaví a přemýšlíte, že byste se zkusili podívat, co něco takového obnáší? Nedělejte to. Zničí vám to život a budete trpět navěky. Proč? Povíme si. 

Na na na na na na na na ... BATMAN! (1966) Nord

Nejlepší a nejepičtější verze Batmana s nezapomenutelným Adamem Westem v hlavním roli. Dozvíte se třeba proč Batman může překračovat rychlost, jak vypadá batrepelent proti žralokům nebo jak se Joker pokusil zkazit mládež pomocí automatů na čokoládu! 

Tajné počátky slavných záporáků Nord

Dnes je znají miliony a mají za sebou stovky příběhů, jak ale vypadali, když se objevili poprvé? Jaká byla jejich motivace a kdo jim nasadil ty legrační čepičky? Společně si projdeme první příběhy nejikoničtějších záporáků Marvelu a DC.

Batman v animovaných filmech II. Arenoth a Smeraldina

Pojďte s námi navštívit Gotham a jeho bdělého strážce. Tentokrát se zblízka podíváme na jeho dobrodružství mezi roky 2012 až 2017. Probereme nejen jejich produkci ale také zajímavosti z výroby. Řekneme vám, které filmy by jste si měli sehnat do své sbírky a které je lepší nechat v propadlišti animovaných ději.

Kráska a Zvíře vs. Kráska a Zvíře Joker

Pojďte porovnat disney klasickou a všemi milovanou Krásku a Zvíře s nejnovější hranou adaptací této pohádky. Shodují se kostýmy? Co charaktery? Písničky? Scéna? Shoduje se toto všechno nebo nic? O tom si můžete přijít popovídat a prodiskutovat. WARNING: SPOILERS! Jak je těžký život záporáka v Disney - Joker Také vám přijde nespravedlivý, krutý a těžký život zlé postavy v Disney pohádkách? Pokud je odpověď ano a zase ano, tak si rozhodně přijďte postěžovat! (Ukázky samozřejmě budou)

Disney princezny nejen jako míchačky na beton Dejv

Hlubiny internetu dokáží být velmi zrádné. Dokáží být milé, veselé, hravé, ale i kruté a brutální. Přesně toto se stalo postavám z disneyovek. Název přednášky sice značí, že bude řeč jen o princeznách, ale není to pravda, podíváme se na tolik postav, kolik bude možné, a na všechny jejich verze. Očekávejte spíše slideshow, protože… come on, u tohoto tématu vydají obrázky za tisíc slov. PS: Kdo přijde převlečen za disney postavu jakékoliv verze, dostane odměnu.

Deskové hry

Nabízíme Vám hrami plně zařízenou místnost, kde si můžete zahrát své oblíbené hry nebo objevit další.

Pochod fantazie

Máte kostým, kterým se chcete pochlubit? Chcete dát všem najevo, že máte rádi Sci-fi a fantasy? Pojďte se s námi projít v okostýmovaném zástupu ulicemi Prahy!

Artemis

Simulátor hvězdné lodi. Snili jste někdy o tom, že se stanete kapitánem, navigátorem, nebo vědeckým důstojníkem? Artemis Vám to umožní.

STARcon 2016

Kdy se to konalo?

od pátku 1. 4. 2016 18:00 do neděle 3. 4. 2016 15:00

Kde se to konalo?

ZŠ a MŠ Ohradní, Ohradní 49, Praha 4 (mapka)

Trailer Tar-ara Istandil

Program

Divadlo

Deep Fiction: Historky z díry TyJáTREK

V říši za zrcadlem existuje zcela jiný vesmír. Je tvrdý, nekorektní, neslušný a neetický. Je fascinující. Zachová si kapitán Sisko své gangsterské impérium i přízeň osudové intendantky? Vrátí se Worfovi, co jeho jest? Vyřeší Garak všechny problémy? Nechte doma své zábrany a přijďte se podívat na historky z díry…

(S)Avengers

Kapitání Kirk a Amerika, Spock, Hulk, Snoke, Stormtroopeři, Darth Vader, Luke, Jar-jar ad. na prknech, která znamenají svět (nebo snad galaxii?)…

STAR linie

Linie přednášek, diskusí a promítání, ve kterých se střetnou tři nejznámnější STAR díla, a to Star Trek, Stargate a Star Wars.

STD: První tah Tým STD

Star Trek Diplomacy přichází. Přiďte se podívat na projekci několikaminutové miniepizody “První tah”, která předchází úvodnímu dílu. Jste zvědaví, jak probíhala příprava projektu, stavba kulis i samotné natáčení? Po projekci bude následovat přednáška a beseda s tvůrci, dojde i na zákulisní fotky a historky. Těšíme se na vás!

Hornblowerovská sága – literární předobraz Star Treku František Novotný

Seriál Star Trek nepochybně vychází z organizace pozemských válečných loďstev, ale je zkratkovité předpokládat, že se jedná o loďstva a námořnictva současná, respektive z doby, kdy jednotlivé řady seriálu vznikaly, a vzhledem k národnosti tvůrce Gene Roddenberryho, jeho následovníků a producentů, že se jedná o námořnictvo americké 60. až. 90 let minulého století.

To, jak kapitán Kirk v původní řadě, ale především kapitán Picard v pokračování Star Trek: Nová generace, vedou svoje kosmické křižníky s tradičním názvem Enterprise, jakými misemi jsou pověřováni, v nichž musí plnit nejen role válečné a průzkumné, ale též diplomatické a politické, kdy je nutno se rozhodovat ad hoc, spíše odpovídá úkolům kapitánů plachetních korábů, než pracovní náplni velitele moderní letadlové lodě nebo raketového křižníku. Též vztahy mezi příslušníky posádek a to, že jsou jimi i děti a rodinní příslušníci, více odpovídá poměrům v loďstvech na začátku devatenáctého století, než na konci století dvacátého.

Sám Roddenberry připouštěl, že kromě jiného ho inspirovala literární sága o námořním důstojníkovi Royal Navy v období napoleonských válek, kterou napsal britský spisovatel C. S. Forester. Ač se jedná o fiktivní postavu, jeho kapitán Hornblower je dnes nejpopulárnějším důstojníkem Královského námořnictva, minimálně stejně známý jako admirál Nelson, s nímž ho pojí křestní jméno Horatio. V oblasti námořního románu je kapitán Hornblower stejně kultovní postavou jako kapitán Kirk a Picard v žánru televizních sci-fi seriálů, a pokud uvažujeme o literárních kořenech Star Treku, nelze Hornblowera vynechat.

Jezuité - rytíři Jedi nebo Sithové? Darth Zira

Černý řád, opředený mnoha legendami a tajemstvími, o kterém jsme toho už tolik slyšeli! Od komunistických historiků až po konspirační teoretiky. Stojí v našem světě na světlé nebo na temné straně Síly, připomínají více "armádu světla", nebo spíš temné pány? A co naši "staří známi" na obou stranách ze Star Wars - jsou jezuitům podobní hodně, málo nebo vůbec? A mohl se "veliký George" při vymýšlení, ať již rytířů Jedi nebo lordů ze Sith, inspirovat právě jezuitským řádem?

Weyoun, Shran atd. Tai

[Combs: část 1/2] Démonicky servilní Vorta Weyoun (DS9), impulzivní Andorian Shran s půvabnými modrými tykadélky (ENT) či skrupulózní pořadatel vražedných zápasů Penk (VOY). I těmto postavám vdechl život Jeffrey Combs. Tato přednáška (vč. pár tématických odboček) vás provede jeho působením ve ST.

Dinosauři ve Star Treku Praotec trekkie

V epizodě "Aréna", natočené podle stejnojmenné povídky Fredrika Browna, se posádka Enterprise setkává s ještěry připomínajícími pozemské dinosaury. Střet s Gorny hrozí vyústit v opravdový konflikt a jen důvtip kapitána Kirka umožní situaci vyřešit. A posádka Voyageru se v kvadrantu Delta setká s opravdovými dinosaury, kteří se však ke svému pozemskému původu příliš nehlásí.

Jak vznikly Star Trek Kusy Lagga VortaVor

Projekt publikace povídek ze světa Star Treku psaných česko-slovenskými fanoušky trval skoro desetiletí, až byl konečně letos završen. Editor, autoři i členové poroty se rádi podělí o své zážitky a podepíší své dílo.

Velící kódy ve Star Treku Iconer

Ve velkém množství epizod se při komunikaci s lodním počítačem používaly různé bezpečnostní kódy. A protože zabezpečení nebylo vždy neprolomitelné, mohla znalost správných kódů umožnit přístup nepovolané osobě. Na této přednášce zveřejním ty nejdůležitější z nich, abyste mohli v případě nouze i vy odhodit warp jádro nebo převzít velení nad vaší oblíbenou lodí.

Nezastavitelný William Shatner Dagmar "Ziina" Vižďová

Co teď aktuálně vyvádí legendární kapitán Kirk? William Shatner ani ve skoro 85 letech neubírá na tempu a energii by mu mohly závidět mnohem mladší ročníky. Shatnerolog se musí pěkně ohánět, aby ho stíhal sledovat na sociálních sítích a aspoň ve zlomku jeho nových projektů. Zábava zaručena!

Jak si doma zhmotnit Sci-Fi Karel „Margh“ Škop

Nakoukněte pod pokličku výroby "star" rekvizit - zbraní, masek či jiných propriet ze sci-fi světů jako např. Star Trek a Star Wars. Povíme si o různých postupech při výrobě. Dozvíte se, jaké materiály jsou vhodné, či kde se dá sehnat právě to, co potřebujete. Made In Titan je tu pro vás.

Star Wars - příběhy minulé i budoucí Pavel Klimeš

Star Wars je neskutečně pestrá a spletitá mozaika osudů odehrávající se v předaleké galaxii. Vyznat se ve všech filmech, seriálech, knihách, komiksech, povídkách a hrách není vůbec žádná legrace. Jak to tedy Lucasfilm dělá, aby do sebe všechny i budoucí příběhy zapadaly, a jaké jsou nejznámější případy, kdy to prostě nevyšlo? Dozvíte se v této přednášce.

Simpsonovské narážky na Star Trek Masha Yar

Jak se Homer, Marge, Bart, Lisa a Maggie odvážně pouští tam, kam se dosud nikdo nevydal? Už pěkně dlouho a žlutě!

Inspirace Star Trekem v hudebních videoklipech Masha Yar

Přehlídka klipů obsahujících scény, nápadně připomínající univerzum našich oblíbenců. A přiletí i Raumschiff Edelweiss.

Antikové a Q Kontinuum Tar-ara

Všemocné, úžasné druhy…, že ano…, nebo možná ne tak úplně…? Přijďte si popovídat, co si myslíte o Anticích a o Q (Kontinuu). O jejich pravidlech a zasahování, činech či míře otravnosti.

Star Trek Chybějící příběhy: Skryté hry Annie

Fanfilm natáčený převážně na zeleném pozadí má svá specifika a to hlavně náročnou postprodukci. Přijďte se podívat, jak se z herce před zeleným pozadím stane pilot raketoplánu a co vše je potřeba provést s natočeným záběrem, než může být vypuštěn do světa. A uvidíte i zbrusu NOVÝ TRAILER!

Večer písní klingonských Filip „Grit du Alatriste“ Neumann

Při večeru písní koná se i doslava Gritozenin, vezměte co rádi pijete či chroupete a budem se těšit.

STAR workshopy

Linie pro tvořivé a pro ty, kteří chtějí dát odpočinout hlavě.

Výtvarný workshop pro hravé trekkies, rebely i Imperiály Hana'an

Tentokrát možnost nejen omalovávat, ale třeba i sestavit koláž - vtip, scénku. K dispozici bude na výběr řada předtištěných kreseb postav, lodí a scenérií - k vystřihování, lepení a omalovávání. Pastelky, lepidlo a nůžky budou k zapůjčení.

Hudební soutěž pro STAR znalce Hana'an

Stargate kvíz Kaywinnit

Kviz, který ověří vaše znalosti SG, nikterak náročný, hlavně pro zábavu a s příslibem sladkých cen :).

Star Trek origami bila.vrana

Přijďte si složit jednoduchá tématická origami. Nebojte se náročnosti, vybrané druhy zvládnou i nešikové. Papíry budou k dispozici.

Born of Hope Fénix ProDabing

Fénix ProDabing pro Vás nadaboval fanouškovský film Born of Hope. Přijďte se společně podívat. :)

BritCon

Britské seriály a kultura a možná i něco navíc.

Penny Dreadful Marty McFly

Strašidelně hororový seriál z viktoriánské doby s týmem známých literárních postav té doby. Liga výjimečných HODNĚ JINAK.

Gallifreyština: Vznešené písmo Timelordů Rayne

Pište jako Timelady nebo Timlord! Přijďte poznat taje elegantní kruhové gallifreyštiny podle Loren Sherman, naučte se psát tímto krásným způsobem a vytvořte si svůj vlastní podpis. Vaše poznámky se změní v umělecké dílo :).

The Day of the Doctor 

Speciál k 50. výročí seriálu Doctor Who.

12 důvodů proč milovat Colina Morgana elirwen

Přesně co říká název. S názornými ukázkami.

Doctor Who - 4x10 Midnight

Doktor a Donna si berou takovou menší dovolenou na planetě Midnight. Zatímco Donna tráví čas v lázních, Doktor si chce udělat výlet k Safírovým vodopádům. Součástí výletu je čtyřhodinový přelet planety. Jenže během cesty dojde k nečekané přestávce...

Vstáváme s (nejen irskými) muffiny elirwen

Budeme si pouštět videa a jíst muffiny. Upozornění: Muffiny budou v omezeném množství. Platí tedy pravidlo rychlejšího.

Dark Matter Xyll

Minulý rok se stalo něco nečekaného. Objevila jsem nový sci-fi seriál, který se mi moc líbil. A nebyl to Star Trek. Na toto jsem čekala od dob Stargate. A tímto bych vám ho ráda představila.

The Night Manager / Noční recepční Daphne

Pojďme se společně podívat na novinku stanice BBC podle stejnojmeného románu Johna Le Carrého, britského autora a mistra špionážních příběhů. Kromě excelentní knižní předlohy se tento seriál může pyšnit i hereckým koncertem v podání Toma Hiddlestona, Hugha Laurieho, Olivie Colman, Toma Hollandera a dalších.

Vyrob si svůj šperk s britským motivem Daphne

Máte jedinečnou možnost si vlastnoručně vyrobit náušnice, přívěšek nebo medailonek s britskými národními motivy nebo s motivy z některého z britských fandomů (DW, Sherlock, Merlin, LotR, Red Dwarf,...). Pozor, omezené množství surovin. Proto vše do vyprodání zásob!

Cestovatelé v čase, realita nebo fikce? LucyLeveller

Myslíte, že je dnes cestování časem naprosto nemožné? Od teorie cestování v čase až po "skutečnost". Součástí bude i diskuze na dané téma.

Politické talk show Kapitán Jack Harkness

Last Week Tonight je první politická talkshow, která se dostala do nějakého mainstreamového povědomí - je na YouTube, VideaČesky, lidi ji sdílí na Facebooku. Ale já je měl rád ještě než byly cool :). Přijďte si poslechnout o tom, odkud John Oliver přišel a o jiných show, co taky stojí za to.

Vzpomínka na Alana Rickmana Ziina, Lucy Leveller

V lednu nás nečekaně opustil jeden z nejvýraznějších britských herců Alan Rickman. Připomeňte si s námi jeho život i ty nejkultovnější role, kterými se nesmazatelně zapsal do filmové historie.

Slashy music videa elirwen

Homoerotické dusno na maximum.

Vědecká linie

Které prvky vědy ve sci-fi jsou reálné a které jen čistá fantasie? To se dozvíte v této linii.

Venuše - nejasná minulost sestry Země Julie Nováková

Venuše je často přezdívána sestrou Země, ale podmínky panující na jejím povrchu by se od těch pozemských nemohly lišit více. Jak se druhá planeta od Slunce vyvinula do stavu dnešního extrémního tlaku a teploty na povrchu? Proč se navzdory podobné velikosti a složení tolik liší od Země - může za to čistě jen vyšší oslunění? Měla někdy oceán kapalné vody, a pokud ano, jak dlouho? Co nám může prozradit o možné budoucnosti Země? Uslyšíte to a ještě více, včetně toho, jak na tyto otázky hledáme odpovědi.

Terminátor - změny časové linie Roman Hruška

Je vůbec možné se vyznat ve všech těch změnách v univerzu, které je založené na cestování a měnění času?

V průběhu přednášky rozeberu jednotlivá časová narušení a změny, které z nich vyplynuly.

Vycházel jsem z materiálů, které u nás byly distribuované - filmy 1-5, 2 seriály a knižní trilogie T2

Po stopách našich planet Petra Hyklová

Sluneční soustavu křižuje osm planet, několik planet trpasličích a statisíce planetek. Bývaly však doby, kdy lidstvo znalo jen pět planet. Jak asi objevilo ty ostatní?

Světelné znečištění Vítek Škorpík

Světelné znečištění je často podceňovaný problém, který se však dotýká každého z nás. Hvězdná obloha patří mezi přírodní a kulturní dědictví naší civilizace. Po tisíce let se mohli lidé v noci dívat na krásy nebe. Za posledních sto let se však situace změnila natolik, že z některých míst už nejsou vidět téměř žádné hvězdy. V České Republice již nenajdeme na žádném místě původní noční životní prostředí. Světelným znečištěním je celosvětově zasaženo 2/3 obyvatel, v Evropě a USA je to dokonce přes 90%. A bohužel to již některým lidem připadá normální. V přednášce se dozvíme, jaké negativní vlivy s sebou přináší špatné osvětlení, jak působí světlené znečištění na naše zdraví a na přírodu. Dále si povíme o vlivu světelného znečištění na ekonomiku, bezpečnost a v neposlední řadě též na astronomy a hvězdnou oblohu. Probereme si také na možnosti, jak světelné znečištění omezit na minimum. Konkrétně se zaměříme na stále četnější oblasti tmavé oblohy, podíváme se na příklady špatného a správného osvětlení a uvedeme některé základní rady, jak správně svítit. Dojde i na aktuální problém s polskými skleníky na rajčata, které hyzdí oblohu severních Čech.

Termojaderné zbraně Michal Marčišovský

Fyzika termojaderné fúze aplikovaná při vývoji zbraní hromadného ničení. Přednáška bude diskutovat historii i fyzikální efekty a principy funkce historických a moderních termojaderných zbraní.

Mikrostruktura v každodenním životě 2.0 Jarek Kopeček

Chtěl jsem abstrakt k této přednášce uvést titulem slavné Feynmanovy přednášky: „Tam dole je spousta místa“. Ale ono není kulaté výročí jejího přednesení, ba dokonce není ani kulaté výročí Feynmanovy Nobelovky, ani jeho narození, ani jeho úmrtí. Oslí můstek se hanebně zřítil a nezbývá než si přiznat, že tam dole spousta místa není, což už mnozí z nás v životě zjistili. Neznamená to však, že tam dole – myšleno v rozměrech, které již oko nevidí, a proto selský rozum neobsáhne – není nic k vidění. Je a stojí to za vidění, ať už tím míníme drobné breberky, které dojímaly již přírodozpytce Heackelova ražení, nebo techničtější záležitosti každodenního života. Stačí jen vybrat vhodný mikroskop nebo jiný podobný přístroj a podívat se jim na zoubek…

Automaticky řízená auta - chcete nechat přejet vaše děti nebo raději paní sousedku? Robin Kopecký

V přednášce rozebereme, jakým problémům čelí tvůrci softwaru pro řízení autonomních vozidel z hlediska etiky robotiky. Dále budeme hovořit o jejich souvislosti s empirickým výzkumem morálních intuic laiků při rozhodování morálních dilemat obsažených v různých podobách tradičního "Trolley problem" (vozíkového problému).

Snílci, proroci a tvůrci budoucnosti Petr Tomek

Čím se liší spisovatelé, kteří o budoucnosti jen snili od těch, kteří ji spoluvytvářeli? Jaké předpovědi se splnily a proč? Jak bylo před sto lety možné popsat DVD nebo atomovou bombu?

Literární linie

Linie (nejen) o knižní sci-fi.

Host: David Weber

Díky šťastné náhodě a přátelským vztahům s českými fanoušky bude na Starconu hostem i americký autor David Weber. Mezi jeho nejznámější sci-fi série patří ta o Honor Harringtonové, ale své fanoušky má i Safehold, zatímco alternativní realitu zastupuje Ring of fire. David Weber je velmi milý, příjemně povídavý autor, se kterým je radost strávit jakkoliv dlouhou dobu. Přiletí v doprovodu své manželky Sharon Rice Weber, která je rovněž velmi milá. Sharon se ráda věnuje kreativním činnostem, kromě zajištění pracovních podmínek pro Davida a správy webu a eshopu s reklamními předměty ji baví pletení a patchwork.

Nimitz praví i zpívá Marcela "Maril" Holečková

Fenomén "Nimitz praví" baví členy klubu HMS Phantom téměř od začátku. Pojďme se podívat, jak hlášky vznikají, pár jich přidat, případně se pokusit přetextovat některou z písní do vesmíru HH.

Dinosauří grotesky Františka Vrbenská

S pravěkými ještěry je legrace! Hlavně ve filmu. Představíme výběr z animovaných i hraných snímků, v nichž hraje stěžejní roli „DINO“ nejrůznějších podob a charakterů. Sauři strašliví, legrační, roztomilí, dojemní, nepovedení, jako-živí a vůbec všelijací. Nebudeme hovořit o Star Treku! A také se nebudeme zabývat vědou, leda tu a tam 

Bruncvík a nagyery - křest románu Vlado Ríša

V další knize svých příběhů se Bruno Zweigste, první rytíř České země přezdívaný Bruncvík, střetává s urozenými lapky, zlomocným balorem a děsivými nagyerami. I když se protagonisté a dobrodružný děj místy vzdalují realitě českých dějin, přesto se kniha řadí do cyklu "Kroniky karmínových kamenů" - už proto, že magický kámen v osudech legendárního Bruncvíka sehraje neobvyklou a důležitou roli. Přijďte, ať můžete připít medovinou na další z výprav do fantastické minulosti!

Sci-fi/fantasy audioknihy Martin Handl

Nabídka audioknih u nás se rychle zvětšuje a jsou mezi nimi i sci-fi a fantasy. Přijďte se inspirovat, co byste neměli vynechat. Ukázky vás přesvědčí, že neuděláte chybu.

Vývoj Mantichorské techniky v průběhu války s Havenem Roman "Doktor" Hruška

V průběhu války se vždy klade hlavní důraz na vývoju nových technologií. Ve válce Mantichory s Havenem tomu nebylo jinak. Vývoj byl natolik razantní, že díky němu dokázala "maličká" Mantichora odolávat Havenskému kolosu. V přednášce připomenu důležité Mantichorské objevy a inovace.

Tripl S kvíz Tomáš "Zajda" Zajíček

Zábavná vědomostní soutěž, kde otázky budou ze Star Treku, Star Gate a Star Wars.

Kromě úžasné atmosféry se můžete těšit na zajímavé otázky a spoustu zábavy. Každý kdo bude mít odvahu a pokusí se změřit svoje síly s ostatními může vyhrát i nějaké zajímavé ceny (minimálně cenu útěchy).

Co nás letos čeká od nakladatelů Tomáš "Zajda" Zajíček

Přijďte se podívat na to, co si pro nás naši nakladatelé letos připravili. Budou tu nějaké známější tituly, na které již dlouho čekáme, ale také se tu setkáte s tituly, o kterých jste ani nevěděli. Na konci se můžete těšit na shrnutí toho, co nás letos zase mine a mi se na to budeme moci těšit v následujících letech.

Slavnostní ceremonie 39. eskadry bitevních křižníků Velení jednotlivých lodí i BatCruRon 39

Předání vyznamenání a zhodnocení práce českého fanklubu vesmíru Honor Harringtonové za uplynulý rok. Z historie vyplývá, že v tuto dobu se na tomto místě záhadně zjeví několik koláčů, pochutin či dokonce dortů. Uvidíme, co bude letos.

Kompenzační hodina Marcela „Maril“ Holečková

Galavečer je inspirující, pojďme si dát čas dohnat, co jsme během dne nestihli. Dokončit přetextování píseň, dojíst dorty, probrat uplynulý den...

Antistresové omalovánky Marcela „Maril“ Holečková

Workshop zaměřený na fenomén současné doby. Omalovánky se vydaly na pouť mezi dospělé a dobývají knihkupectví. Pastelky i omalovánky budou k dispozici.

Stromové kočky na talíři Květa „Torli“ Tonová

Levný způsob, jak získat vlastní stromovou kočku. Že nevíte, co za mimozemšťana to je? O důvod víc se přijít podívat. Workshop vyžadující zručnost žáčka první třídy.

Snídaně s knihou Marcela „Maril“ Holečková

Vy nečtete při jídle? A není to ztráta času? Co zajímavého jste v poslední době přelétli zrakem a chtěli doporučit ostatním? Ráda si vyměním pár tipů.

Příběhy v obrazech Renfri

Sto či tisíc slov, co takhle zkusit příběh vyjádřit 5 obrazy? Přijďte si to beztrestně a bez papírové stopy zkusit. Fotografický workshop.

Ukončení linie, aneb co se jinam nevešlo Marcela „Maril“ Holečková

Zapomněli jsme na něco, chcete si zopakovat nějaký workshop? Hlásíte se na příští Starcon? Chcete se podělit o dojmy? Přijďte!

Comics & cartoon

To, že jsme dospělí, neznamená, že se nemůžeme dívat na pohádky.

Nejpekelnější comicsové crossovery Nord

Tarzan vs Predator. Superman vs Orson Wells. Zeus vs Ježíš. Oficiální crossovery s posvěcením autorů (no možná vyjma toho Ježíše), které popírají příčetnost a slouží jako dobrý příklad toho, proč brát drogy je špatně. Áno?

Další tajné počátky slavných hrdinů Nord

Volné pokračování loňské přednášky a další várka prvních příběhů nejslavnějších superhrdinů dneška. Jak se doopravdy zrodil Green Arow nebo Atom. Poctivá řemeslná kvalita 30. až 60. let aneb ještě blbější a vtipnější než byste doufali.

Superman v seriáloch a filmoch Draug

Superman to neznamená len komiks, ale aj filmy a seriály. Kolko hercou si uz supermana zahralo a co znamena Supermanova kliatba? A ako moc zmenili filmy mythologiu aj v komikse?

Batman v animovaných filmech Arenoth & Smeraldina

Chcete vědět jaké vznikly animované filmy v hlavní roli s gothamským temným strážcem zákona? Jak se liší od své komiksové předlohy? Jak se v nich mění charaktery postav? Co vás bude šokovat a na co se stojí za to podívat? Probereme animované filmy od traileru až po Batmanovi spodky! Proč? Because I am Batman!

Gravity Falls Mathes

Možná už jste o něm slyšeli, možná ne. Malé městečko uprostřed lesů Oregonu, které je mnohem důležitější a tajemnější, než se zdá. Pokud hledáte animovaný seriál, který byste chtěli sledovat, Gravity Falls by měl být na vašem seznamu a pokud nevěříte, přijďte si poslechnout seznam důvodů, proč byste měly.

Šifry a taje Gravity Falls Mathes

Pokud jste viděli Gravity Falls, jistě jste si všimli podivných šifer, schovaných symbolů a mnoha dalších věcí, které naprosto nedávaly smysl. Říkali jste si možná: "Co jenom to znamená?", ale nechtělo se vám v tom příliš šťourat? Tak si přijďte poslechnout přednášku, která tyto šifry do poslední rozluští.

VAROVÁNÍ: Přednáška bude obsahovat mnoho spoilerů a není tedy doporučena pro lidi neznalé Gravity Falls!

Disney a konspirační teorie Clover

Konspirační teorie se rojí kolem všeho jako houby po dešti. Vláda nás sprejuje uměle vytvořenými nemocemi, Kennedyovi zabili Marilin, za útokem na Dvojčata stojí Bílý dům... Ovšem ani studio Disney se se svými výtvory nevyhnulo fanouškovským teoriím, proto vám přinášíme výběr těch nej!

Webové komiksy, které ocení každý geek Clover

Máte rádi komiksy? I ty od amatérských tvůrců? Máte rádi, když mají herní, fantasy, nebo sci-fi nádech? Tak se přijďte podívat a nechat si doporučit, čím na internetu krátit dlouhou chvíli.

Disney princezny nejen jako míchačky na beton Dejv

Hlubiny internetu dokáží být velmi zrádné. Dokáží být milé, veselé, hravé, ale i kruté a brutální. Přesně toto se stalo charakterům s disneyovek. Jméno sice značí, že bude řeč jen o princeznách, ale není to pravda, podíváme se na tolik charakterů kolik bude možné a na všechny verze, co jen to bude možné. Očekávejte spíše slideshow, protože....come on, u tohoto témata vydají obrázky za tisíc slov.

PS: kdo přijde převlečen za Disney charakter jakékoliv verze, dostane odměnu.

Spiderman (1994) Ertai

Animovaný seriál o Spider-Manovi z roku 1994 čítá 65 epizod a díky častým reprízám se jedná o sérii pro českého diváka asi nejznámější. Dočkáme se všech zásadních pavoučích dobrodružství, ale i řady povedených cross-overů, kdy vrcholem seriálu jsou události Secret Wars.

Spider-Man(1967) Ertai

Úplně první seriál s pavoučím super-hrdinou. Jednotlivé díly jsou velmi krátké, velmi levné a velmi zábavné, navíc uvozené legendární psychedelickou znělkou. No neberte to.

Začínáme číst Marvel Amyee

Vydavatelství Marvel za celou svou existenci vydalo tisíce komiksů a pro každého je občas problém se v tom všem orientovat. Autorka přednášky se zaměří hlavně na úvod do světa Marvelu, jak začít číst, kde hledat novinky a kde nakupovat.

Seriálový vesmír Marvelu Amyee

Marvelovský seriálový vesmír se pomalu rozjíždí a tak si probereme jak věci současné tak i budoucí televizní seriály. Představíme si jednotlivé charaktery z chystaných seriálů, probereme novinky a nakonec nebude chybět pár komiksových tipů.

Ranní čmárání Tessík

Jelikož nám ráno nefungují mozky a nejsme schopni pojmout jakékoliv přednášky, bude lepší, když si budeme omalovávat, protože to nevyžaduje žádnou mozkovou kapacitu. :)

Deskové hry

Nabízíme Vám hrami plně zařízenou místnost, kde si můžete zahrát své oblíbené hry nebo objevit další.

Pochod fantazie

Máte kostým, kterým se chcete pochlubit? Chcete dát všem najevo, že máte rádi Sci-fi a fantasy? Pojďte se s námi projít v okostýmovaném zástupu ulicemi Prahy!

Artemis

Simulátor hvězdné lodi. Snili jste někdy o tom, že se stanete kapitánem, navigátorem, nebo vědeckým důstojníkem? Artemis Vám to umožní.

STARcon 2015

Kdy se to konalo?

od pátku 27. 3. 2015 18:00 do neděle 29. 3. 2015 15:00

Kde se to konalo?

ZŠ a MŠ Ohradní, Ohradní 49, Praha 4 (mapka)

Trailer Tar-ara Istandil

Program

Divadlo

Strhák TyJáTREK

Když se do tvorby nového Star Trek filmu pustí dědic velkého tvůrce, mělo by být vše v pořádku. Nebo ne? Studio v očekávání kasovního trháku svěřuje režii osvědčenému autorovi posledních filmů. Z decentní pocty Nové Generaci se stává megalomanský spektákl. Střet osobností Roda Roddenberryho a svérázného JJ Abramse na sebe nenechá dlouho čekat a pan produkční brzy vzteky trhá popelínové košile.

Nechá Worf žít alespoň jednoho tribbla? A co Horta, stihne to? Přijďte a uvidíte. Bude to velkolepá, výpravná, hudební podívaná. Prostě STrhák!

STAR linie

Linie přednášek, diskusí a promítání, ve kterých se střetnou tři nejznámnější STAR díla, a to Star Trek, Stargate a Star Wars.

Loučení s Nimoyem Tai

27. 2. 2015 navždy pohasla jedna z nejzářivějších hvězd na našem (nejen) filmovém a televizním nebi – zemřel Leonard Nimoy, pan Spock. Přijďte se s ním naposledy rozloučit a zavzpomínat na vše krásné, co do našich životů vnesl a čím ovlivnil generace fanoušků i obyčejných lidí po celém světě.

Star Trek knihy - Na KUS řeči… Albert Balatka

Tradiční posezení s editorem česky vydávaných Star Trekových knih o všech možných novinkách i dalších projektech.

The Real Star Trek Sex Symbols Kristina „Kik“ Rebrová

V tieni Kirka v TOS a Rikera v TNG považovaných za sex symboly Star Treku sa skrývajú zaujímavé romantické epizódy s ich rozvážnymi protipólmi Spockom a Picardom, chcete ve(i)dieť viac?

Dva Voyagery v Delta kvadrantu Jan „Praotec Trekkie“ Pavlík

Některé epizody Star Treku "proběhnou" a nemají na další průběh seriálu žádný vliv. Jiné jsou naopak natolik oblíbené, že se k nim autoři rádi vracejí, buď v seriálu samotném, mebo aspoň v knižním či herním zpracování. K takovým patří i epizoda "Siamská dvojčata", ve které je Voyager i s celou posádkou zduplikován. Kažá z lodí měla odlišný osud a následky se projevily i později, ať už pro celou loď či pro dotčené členy posádky. Jak se s tím vypořádali spisovatelé v románech i autoři hry Star Trek Online, se dozvíte v této přednášce.

O'Neill a Asgardi Petr Fiala

Je podivuhodný, barevný a záhadný ten vesmír. Oč podivuhodnější a barvitější je lidská mysl v níž se klene fantazie? Co nám ještě přichystá? Oni neví, my tušíme. Přednáška o tom, kde vznikají křišťálové vesmírné lodi. Jaký je postup výroby s ukázkou další takové skleněné „POCTY“ všem, kteří se na filmovém díle podíleli a také fanouškům, bez nichž by byl seriál jen daty na disku.

Pošahané fanfilmy DallArt

Aktualizovaná verze naší filmové prezentace z posledního Koprconu. Kromě novinek z přípravy parodie na Epizodu III ukážeme novější animované kousky včetně zbrusu nové Palpatinovy vánoční koledy. V našem ztvárnění známé klasiky se mj. dozvíte, jak se to ve skutečnosti mělo se skonem lorda Plagueise a čemu vděčímě za vznik armády klonů. 

Posádečka Tým posádečky

Co se stane, když posádku postavíte před nečekané úkoly a do zajímavých situací? Správná posádka by si měla poradit se vším. Ta naše, sestavená z vybraných důstojníků Hvězdné flotily, se postará, abyste se u toho i výborně bavili. Přijďte se podívat a zasmát na improvizační show na téma Star Trek! 

Star Trek (Nová generace) očima námořního experta František Novotný

Náhled na jeden z nejsledovanějších seriálů Star Treku z pohledu dlouholetého spisovatele science fiction a odborníka na historii i současnost námořnictva a námořních plaveb. Autor nahlíží na zpracování seriálu z hlediska současné armády (hierarchie a řády v současném námořnictvu ve srovnání s loděmi Federace), průběh bojů a operační umění včetně jeho faktorů (úspornost a součinnost) a "prohřešky" seriálu proti nim, charakteristika Enterprise jako takové (válečná či průzkumná loď), a na závěr i kladné hodnocení - čemu se akce Enterprise v seriálu podobá nejvíce a proč se autorovi stále líbí.

Teologie Star Wars Darth Zira

Zní vám toto slovní spojení divně? Pravda, v přesném překladu je teologie „nauka o bohu“, ovšem v obecnějším a přenesenějším slova smyslu lze pod tímto pojmem rozumět výklad Bible, případně i jiného tzv. „svatého“ textu. Tedy fakticky hledání druhých, třetích a dalších rovin v určitých textech, pátrání po skrytých významech a utajených pravdách, které tyto spisy obsahují. Co za na první pohled neviditelné významy a třeba i filosofická poselství tedy skrývají souboje s lightsabery, vesmírné bitvy a další spektakulární filmové efekty Star Wars? 

Sudé ST filmy Johnak

Star Trek filmy se často dělí na sudé a liché ať už z hlediska stylu nebo kvality. Tato přednáška nahlédne do zákulisí tvorby sudých ST filmů. Zaměří se na tvůrčí proces od prvních námětů až po finální verzi. A budou i veselé historky z natáčení.

Vše, co jste chtěli vědět o Star Wars Povstalci, ale báli jste se zeptat Pavel "Darth Paulus" Klimeš

Seriál Star Wars Povstalci právě ukončil první sezónu a my tak můžeme bilancovat, srovnávat a hodnotit jeho úroveň oproti dřívějšímu seriálu Star Wars: Klonové války. Tato přednáška poukáže na to, co dobrého i špatného seriál přinesl, jakým způsobem se nyní v Lucasfilmu pod křídly společnosti Disney pracuje, jak se pracuje s Legendami (bývalé expandované universum) a co můžeme čekat do budoucna.

"Starý" versus "nový" kánon Pavel "Darth Paulus" Klimeš

Star Wars se jako jedno z mála dlouho existujících univers donedávna pyšnilo tím, že nikdy nebyly rebootovány. Loni potkal vesmír Hvězdných válek na pohled obrovský zásah v podobě ustanovení nového kánonu, který zdánlivě "pohřbil" většinu dosavadních materiálů expandovaného universa (nyní Legend). O novém a starém systému kanoničnosti, nejznámějších případech tzv. retconů a jakým způsobem to všechno souvisí se společností Disney a natáčením nových filmů poskytne představu tato přednáška.

Nevyužitý potenciál v SG Penegal

Stargate přinesla k divákům spoustu věcí, které měly obrovský potenciál, ale ty věci hned zase zmizely a už jsme o nich neslyšeli. Hlavně pak zajímavé rasy jako Hebridiani a Serrakini, Reetou nebo Gadmeer. Přednáška je velice subjektivní a otevřena debatě.

Přednáška o dabingu Fénix ProDabing

Fénix ProDabing se po roce opět vrací na StarCON! Co Vás čeká? Přednáška o dabingu, kvíz s cenami, možnost setkat se s dabéry FPD a další. Budeme rádi, když navštívíte naši přednášku a promítání v sobotu 28.3.2015 od 11.00 hod.

Seriálová line

Linie, v níž se můžete dozvědět nejrůznější zajímavosti a informace o všech ostatních Sci-fi filmech a seriálech.

Ze zákulisí Terminátorů Doktor

Jestli Vás zajímá, co vedlo Camerona k natočení Terminátora, jak to bylo s Arnoldem a zajímavosti o jednotlivých filmech a seriálech, tak je tato přednáška přesně pro Vás.

Humanoidní Terminátoři aneb Od T70 po T nekonečno Doktor

Díky filmům, hrám, knížkám a komiksům je Terminátoří universum opravdu rozsáhlé. Tato přednáška je zaměřena na Humanoidní terminátory, jejich vývoj po soudném dnu, co vedlo Skynet k vytváření nových typů, jaké měly tyto typy úspěchy a jak je ovlivnily neustálé změny časové línie. A samozřejmě, kde se jednotlivé typy objevily.

(Ne)zapomenuté seriály 80. let Doktor

V 80. letech vznikaly ve světě opravdu vydařené fantastické seriály. Některé si našly cestu i přes komunistickou cenzuru, na jiné jsme si museli počkat až do 90. let a některé se k nám na obrazovky nedostaly vůbec. Pojďme si připomenout některé z nich (Robin Hood, Vilém Tell, Pod horou, Děti ze Síria,...)

Vychytávky z TV Marty McFly

V televizi nejsou jen telenovely! Pod nánosy hlušiny se občas zaleskne zrnko zlata. Vyrejžoval jsem za vás tyto drobné poklady, které vám určitě unikly. Drobné vychytávky z conů, sci-fi, fantasy, ale i zajímavosti odjinud.

Narážky ve filmech a seriálech Marty McFly

Seriály a filmy jsou plné „narážek a odkazů" na jiné slavnější a kultovnější seriály a filmy. Ten, kdo je zná si svůj divácký zážitek užije daleko víc. Přijďte si připomenout, co Vám třeba uniklo a objevit nové souvislosti, které neznáte.

Šílené britské seriály Arvinej

Znáte britský sitcom? A britský humor? Angličani mají spoustu seriálů, které přetékají šílenostmi. A není řeč jen o geniálních, ale už trochu ohraných legendách Black Books či IT Crowd. Kultovní britští scénáristé a herci toho stvořili ještě mnohem víc.

House of Cards miki

Kriticky i divácky oceněný seriál plný intrik a rozsáhlých plánů, které ztvárňuje oscarový Kevin Spacey.

Webseriálové tipy miki

Že seriály běží jenom v televizi? Omyl! Seriály vyskakují po celém internetu! Jaké jsou ty nejlepší z nejlepších? Na které se má cenu koukat? (Dobrou angličtinu nebo schopného tlumočníka s sebou!)

Poznávačka seriálových a filmových názvů petrSF

Hranice nemožného, Perníkový táta, Počátek. Poznáte, jaké seriály a filmy se za tím skrývají? Přijďte si ověřit, jak dobře znáte české názvy seriálů a filmů!

Shameless promo České televize litllewitch + PanDan

Je libo druhou řadu Cirkusu Bukowsky, Kancl, Pečeného sněhuláka, nebo snad Vraždy v kruhu? Pojďme se podívat na novinky, které nabízí Česká televize. Stojí na ně koukat, nebo je lepší s křikem utéct?

Na Nový Zéland nejen za natáčecími lokacemi Zinna

Krásy bájné Středozemě se dájí navštívit i v reálu, stačí se vydat na druhý konec světa. Podělím se s vámi o čerstvé zážitky z vysněného fantripu, na kterém jsme kromě natáčecích lokací Xeny, Pána Prstenu a Hobita navštívili spoustu nádherných atrakcí na obou ostrovech.

Vědecká linie

Které prvky vědy ve sci-fi jsou reálné a které jen čistá fantasie? To se dozvíte v této linii.

Vesmírne pohony na hranici fikcie Kristína Kik Rebrová & Ľudo Malinovský

Túžba človeka cestovať vo vesmíre sa začala stávať skutočnosťou už v minulom tisícročí. V prednáške predstavíme skutočné aj zatiaľ nerealizované vesmírne pohony, ktoré sa nás dostanú bližšie ku hviezdam, umožnia nám plaviť sa po slnečných sústavách i medzi nimi.

Filosofické problémy s cestováním časem Darth Zira

Cestování časem je jedním z úhelných kamenů žánru sci-fi, resp. klasickou sci-fi si lze bez všemožných strojů času jen těžko představit. Jenže my, lidé, jsme byli evolucí stvořeni jako bytosti pohybující se všemi směry pouze ve třech prostorových rozměrech, ovšem v čase jen jednosměrně – od minulosti do budoucnosti. Stroje času by tuto konstantu mohly obrátit naruby – a co všechno by z toho plynulo? Jak řešit zákonitě vznikající časové smyčky a paradoxy? Do jaké (a čí vlastně) minulosti, potažmo i budoucnosti, by se případný chrononaut vůbec dostal? Má – a může mít – čas morálku? A kde vlastně všichni ti návštěvníci z budoucnosti, sakra, teda jsou?

Evoluce parasitismu Lenka „Jelena“ Příplatová

V minulém roce jsme si spolu povídali o parazitech a o tom, jak pěkně si nás ty bestie umí omotat kolem prstu. Letos se vás budu snažit přesvědčit, že jsou paraziti vlastně nesmírně užiteční, a že bychom bez nich nežili ani zdaleka v takovém světě, v jakém dnes žijeme. Povíme si o tom, jak spolu hostitelé s parazity vzájemně interagují, a jaký vliv má tato interakce na celou evoluci a udržení biodiverzity; řekneme si něco o evoluci virulence a  o tom, proč jsou některé choroby střídavě více a méně zabijácké, a to v závislosti na prostředí. Nakonec se dostaneme k tomu, proč je vlastně evoluce parazitů tak podivná – jako kdyby fungovala naopak, od složitých organismů k mnohem méně komplexním.

Paranoidní optimisté Julie Nováková

Aneb proč se bojíme létání a říkáme, že všechno dobře dopadne. Lidé jsou náchylní k omylům v uvažování včetně systematických chyb. Proč tomu tak je? Mohou být tyto chyby, kognitivní biasy, důsledkem evoluce naší mysli? Tomuto tématu se dnes věnuje řada vědců. Má to ale háček. Ani vědci nejsou k biasům imunní, jak si ukážeme!

Inflační kosmologie Miroslav Havránek

Současné poznatky o vesmíru ukazují, že vesmír vznikl před 13,8 miliardami let za extrémně vysokých teplot a hustot primordiální látky. Vesmír, jak jej známe nyní, se skládá převážně z temné energie a temné hmoty, zatímco hmota atomární povahy zaujímá jen 5% vesmíru. Složení vesmíru má klíčový vliv na jeho vývoj, který je často popisovaný Fridmanovým řešením Einsteinových rovnic obecné teorie relativity. Tento standardní kosmologický model má však své trhliny vyplývající z jeho nekompletnosti. Zařazení krátké, extrémně rapidní expanze vesmíru krátce po velkém třesku pomáhá vyřešit hned několik problémů standardního modelu. V přednášce si povíme krátký úvod do standardního kosmologického modelu, ukážeme, jakým způsobem inflace řeší jeho nedostatky a umožňuje vznik vesmíru takového, jaký pozorujeme. Na závěr se zaměříme na experimentální testy inflačních teorií, které jsou horkým tématem moderní kosmologie.

Vesmírne pohony na hranici fikcie Kristína „Kik Rebrová" & Ľudo Malinovský

Túžba človeka cestovať vo vesmíre sa začala stávať skutočnosťou už v minulom tisícročí. V prednáške predstavíme skutočné aj zatiaľ nerealizované vesmírnepohony, ktoré sa nás dostanú bližšie ku hviezdam, umožnia nám plaviť sa po slnečných sústavách i medzi nimi.

Filosofické problémy s cestováním časem Darth Zira

Cestování časem je jedním z úhelných kamenů žánru sci-fi, resp. klasickou sci-fi si lze bez všemožných strojů času jen těžko představit. Jenže my, lidé, jsme byli evolucí stvořeni jako bytosti pohybující se všemi směry pouze ve třech prostorových rozměrech, ovšem v čase jen jednosměrně – od minulosti do budoucnosti. Stroje času by tuto konstantu mohly obrátit naruby – a co všechno by z toho plynulo? Jak řešit zákonitě vznikající časové smyčky a paradoxy? Do jaké (a čí vlastně) minulosti, potažmo i budoucnosti, by se případný chrononaut vůbec dostal? Má – a může mít – čas morálku? A kde vlastně všichni ti návštěvníci z budoucnosti, sakra, teda jsou? 

Morální dilemata v popkultuře z pohledu filosofie a behaviorální vědy Robin Kopecký

Jsou „vozíková dilemata“ a „tikající bomby“ jen teoretickými hříčkami, nebo se mohou stát užitečnými nástroji pro naše uvažování v oblasti etiky? Přednáška se zabývá myšlenkovými experimenty často užívanými v popkultuře z pohledu filosofie a behaviorálních věd; povíme si něco z filosofického rámce, ale dotkneme se i originálního výzkumu, na němž se můžeme podívat na uvažování sedmi tisíc respondentů z Čech a Slovenska. Zkoumali jsme v něm především vliv morální předpojatosti, reflexe intuitivního souzení a inteligence na řešení morálních dilemat.

Philip Bono Petr Tomek

Autor nejgeniálnějších a nejbizarnějších konstrukcí nosných raket i několika projektů meziplanetárních lodí.

Tajemství neslunných oceánů - podledovcová jezera a podobné objekty ve sluneční soustavě Jan Toman

Podledovcová jezera se v poslední době těší neobyčejně velkému zájmu vědců, výzkumníků i novinářů a širší veřejnosti. Vždyť se také v roce 2012 podařilo poprvé úspěšně navrtat největší podledovcové jezero na Zemi - Vostok. Od té doby se různým výzkumným týmům podařilo proniknout do mnoha dalších podobných jezer v Antarktidě a fascinující poznatky o těchto extrémních habitatech začínají přibývat čím dál silnějším proudem. Navíc je čím dál jistější, že podobnými útvary, v tomto případě ale spíše celými podledovcovými oceány, oplývá i řada měsíců velkých planet sluneční soustavy. Naše poznatky o podledovcových jezerech na Zemi by tedy mohly být klíčové i pro výzkum těchto exotických habitatů. Seznámíme se s nejzajímavějšími poznatky o podledovcocých jezerech na Zemi i podobných útvarech mimo naši planetu a pokusíme se mezi nimi nalézt užitečné paralely.

Literární linie

Linie (nejen) o knižní sci-fi.

Jak psát a publikovat Vláďa a DarthZira

Jste „mladý nadějný autor“ a rádi byste psali nejen do šuplíku? Chcete vědět, jak vypadá situace na současném, zejména českém knižním trhu? Co si nakladatelé a vydavatelé o spisovatelských nováčcích a jejich prvotinách skutečně myslí? Jaké máte reálné šance? Taky vám může přijít vhod základní přehled existujících literárních soutěží i časopisů, do kterých je možné něco posílat, stejně jako upozornění na ty nejčastější chyby, které je lépe nedělat. I administrátoři, porotci a redaktoři jsou (byť to tak možná občas nevypadá) jenom lidé a určité věci je vážně vytáčejí do nepříčetnosti. Rovněž pokud nechcete sloužit jako odstrašující příklad nebo dokonce „legendární“ (hrůzná) postava, neměli byste na této přednášce chybět.

Svět RobotiCSu Snox

Kniha a svět RobotiCS. Přednáška bude rozdělena na dvě části. První bude popisovat proces tvorby a sepsání knihy od první myšlenky až po vyjednávání s nakladateli. Druhá si vezme jako nosné téma svět RobotiCSu a bude představovat příběh o mladém programerovi robotů Matiasovi Karingenovi. Odhalíte typologie robotů a souvislosti světa očima dorůstajícího studenta robotiky. Na konec si představíme svět RobotiCSu jako jeden z pilířů celého projektu RobotiCS v souvislostech.

Když se autor rozhodně i učit beseda s autory

Ne každý, kdo je dobrý autor je schopný někomu jinému poradit, jak dobře psát nebo jak zlepšit své psaní. Jak se říká: kdo to neumí, ten to učí. Beseda s autory, kteří se rozhodli nejen psát, ale také učit.

Předčasné narozeniny HMS Phantom Group HMS Phantom Group

Phantom založil v České republice po USA druhou největší komunitu fanoušků Honorverse na světě a už je tu sedm let. To bude třeba oslavit.

Ceremonie udílení medailí HMS Phantom Group

Ceremonie udílení medailí členům 39. eskadry – HMS Phantom Group (interní akce)

BatCruRon 39 – kapitáni se představují HMS Phantom Group

Po USA je ČR země s nejaktivnějším fandomem série o Honor Harringtonové. Pojďme si poslechnout vyprávění o tom, co je klubu nového a jaké se chystají věci do budoucna.

Honorverse uniformy Johnak + Twombly

Anotace: Ve světě Honor Harringtonové je spousta uniforem a taky je spousta způsobů, jak si takovou uniformu doma vyrobit a jakého druhu. Tahle přednáška se vás pokusí provést jednotlivými uniformami a pseudouniformami. Od trička s baretem po slavnostní uniformu od profesionálního krejčího.

Sedněte si na zadek a pište Johnak

Když autor dá dohromady zápletku, napíše si detailní osnovu, vymyslí úžasné postavy a vytvoří pro ně propracované prostředí, zbývá mu už k dokončení románu nebo povídky jen ta nejtěžší věc: sednout si na zadek a psát. To je ta chvíle pravdy, kdy se ukáže, co ve vás je. Jak se s tím poprat?

Od Blíženců k zemi nikoho Julie Nováková

Česká space opera žije a daří se jí více než kdy předtím! Autorka Julie Nováková představí svou trilogiiBlíženci z edice Evropská space opera, kterou vydává nakladatelství Brokilon, a další chystané projekty (např. transhumanistickou antologii Terranullius), přičemž hlavní prostor bude věnován vašim dotazům a tématům, o kterých byste se chtěli dozvědět více - ať už to bude space opera, transhumanismus nebo třeba potenciál psaní v angličtině pro české autory.

Jane Austen a čas Zuzka

Znáte datum plesu na Netherfieldu? Víte, kdy se narodil pan Darcy? Jane Austenová si na konkrétní data nepotrpěla, ale badatelé mají své metody... Pojďme se projít románovým kalendářem. Drby included.

Zápletka beseda s autory

Jan Kotouč, Františka Vrbenská a další autoři budou mluvit o tom, co všechno v sobě obnáší budování zápletky.

Space Opera Františka Vrbenská
Royal Manticoran Marine Corps Twombly

Námořní pěchota ve světe Honorverse Davida Webera je jednou z reálnějších podob mariňáků budoucnosti. Na přednášce se dozvíte informace o jejich výstroji, výzbroji a způsobu jejich nasazení.

Honorverse: RMN lodě Twombly

Královské Mantichorské Námořnictvo obvykle známe jenom ze stránek v knihách. Přijďte se podívat, jak tyto lodě a jejich výzbroj vypadají převedené z listů papíru do trojrozměrné grafiky a dozvíte se i něco vývoji a technickém pokroku skrze knižní sérii Honorverse.

RMMC Twombly

RMN lodě Twombly

Noční běžci Kendra

Deskové hry

Nabízíme Vám hrami plně zařízenou místnost, kde si můžete zahrát své oblíbené hry nebo objevit další.

Warhammer 40k Franckie

Warhammer 40000 – Impérium aneb Space Mariňáci a ti ostatní. Co se takhle podívat do daleké, temné budoucnosti, kde není nic než válka. Kde lidské plémě je na pokraji vyhynutí a kde život jednotlivce neznamená vůbec, ale vůbec nic? Že to zní přehnaně a bláznivě? Ano, to zní a právě o tom je Warhammer.

RobotiCS jako deckbuildingová hra Franckie

RoboriCS jako deckbuildingová hra - Deck-building karetní hryPojďte zjistit, co vlastně jsou tyto hry zač, jaký je základní princip a s jakými se dnes můžete setkat a jaké mají rozdíly mezi sebou? To vše i s překvapením na konci, se dozvíte v přednášce od franckieho.

Pochod fantazie

Máte kostým, kterým se chcete pochlubit? Chcete dát všem najevo, že máte rádi Sci-fi a fantasy? Pojďte se s námi projít v okostýmovaném zástupu ulicemi Prahy!

Artemis

Simulátor hvězdné lodi. Snili jste někdy o tom, že se stanete kapitánem, navigátorem, nebo vědeckým důstojníkem? Artemis Vám to umožní.

STARcon 2014

Kdy se to konalo?

od pátku 28. 3. 2014 18:00 do neděle 30. 3. 2014 11:00

Kde se to konalo?

OA Svatoslavova, Svatoslavova 333/6, Praha (mapka)

Trailer Tar-ara Istandil

Program

Divadlo

Někdo to rád logické TyJáTREK

Jaký byl začátek historické mise kapitána Archera bez přikrášlení historiků? Podařilo se mu dostát všem zásadám flotily, včetně genderové korektnosti? A co Vulkánci, mají to opravdu rádi logické? To a mnohem víc se dozvíte v naší nové divadelní adaptaci klasické komedie „Někdo to rád horké“ na Starconu 2014.

STAR linie

Linie přednášek, diskusí a promítání, ve kterých se střetnou tři nejznámnější STAR díla, a to Star Trek, Stargate a Star Wars.

Vše, co jste chtěli vědět o Star Wars Povstalci, ale báli jste se zeptat Pavel "Darth Paulus" Klimeš

Seriál Star Wars Povstalci, který má na televizních obrazovkách nahradit Star Wars: Klonové války se k nám zlehounka blíží a postupně se také začíná odhalovat stále více střípků o ději a tématu. O novinkách i zákulisních informacích projektu poprvé více odhaleném na loňské Star Wars Celebration Europe, na New York Comic Conu, ale i v posledních týdnech na internetu, přinese informace tato přednáška.

Kánon ve Star Wars aneb O čem bude Epizoda VII? Pavel "Darth Paulus" Klimeš

Star Wars se jako jedno z mála dlouho existujících univers pyšní tím, že nikdy nebyly (a snad nikdy nebudou) rebootovány. Ovšem zda mají všechny filmy, seriály, knihy, komiksy a hry stejnou úroveň "pravdivosti" je věc zcela jiná. O systému kanoničnosti, nejznámějších případech tzv. retconů a jakým způsobem to všechno ovlivní nové Star Wars filmy poskytne představu tato přednáška.

Rebel Legion - Star Wars kostýmy Karel Černý

Přijďte se podívat na kostýmy kladných hrdinů Hvězdných válek a dozvědět se něco o tom, k čemu všemu je lze využít. Také zjistěte, jak funguje kostýmová organizace Rebel Legion a co v České Republice její členové již několik let podnikají!

Star Wars: Edge of the Empire RPG Karel Černý

Nový počin od Fantasy Flight Games pod licencí Star Wars přináší do naší galaxie jedinečné dobrodružství. Co je to SW: EotE RPG, jak funguje, v čem je nová a co nabízí? To vše a ještě víc se dozvíte právě zde.

Armin, Kitty, René a CzechTREK 2014 Samuel Thorn

Co předcházelo CzechTREKu 2014 a co následovalo? Kam se naši hosté vydali, co viděli, co prožili… Přijďte a uslyšíte… a možná i uvidíte. :)

Střípky z Nimoye Tai

Střípky, ukázky a informace, které se už nevešly do ostatních mých přednášek z chystaného cyklu „Nimoy Collection“. Ne proto, že by šlo o materiál nezajímavý či přebytečný, ale zkrátka proto, že do jedné klasické přednášecí hodiny se víc jak 60 minut mluvení s ukázkami nevleze a nevleze! :-)

Rakve na nožičkách Potan

Už samotný název Hvězných válek napovídá, že toto universum potřebuje množství válečné techniky. Většina z nich je však smrtícím strojem spíše pro své posádky - přijďte se podívat na přednášku, kde si ukážeme vozidla, u kterých museli jejich designéři šňupat koření s nadrcenými smrtičkami.

Bohové musí být šílení Dave

Blahoslaveni budiž Ori. A nechť jsou všechna jiná božstva upálena ve věčných ohních. Na dnešním menu jsou: Antici, Asgardi, Goa´uldi, Vorloní a Stíny, především však Q. Aneb proč máme rádi v seriálech (ne) přemožitelná božstva.

Střet kultur v SG a ST Tar-ara Istandil

Co se stane, když naši hrdinové narazí na kulturu, která funguje jinak než ta jejich? Když je postavena na jiných principech a platí tam jiná pravidla, která jsou občas v rozporu s morálním cítěním našich hrdinů, kteří přece ví, jak by měla slušná společnost vypadat. To je přece něco úplně jiného, než kdyby k nám přišli hrdinové z jiných světů a tvrdili by nám, že to máme špatně.

Sekce 31 v knihách a ve fanfilmech Praotec trekkie

Sekce 31. Záhadná organizace, jednající údajně v zájmu Federace a často používající metody krajně pochybné. Její činnost i představitele jsme viděli v seriálech Enterprise a Deep Space Nine, objevuje se však i v knižních zpracováních, zejména v samostatné sérii věnované této tajné službě a v románech z pozdější doby. A její agenti občas působí i ve filmech tvořených fanoušky.

Pozor – přednáška obsahuje některé spoilery na knižní série, zejména Typhonský pakt a The Fall.

Sexualita ve Star Treku aneb umí být i mimozemšťané hambatí? cpt Grit du Alatriste

Jistě jste si všichni vědomi lechtivějších scén v našem oblíbeném seriálu, co takhle zjistit víc? Jistě všichni víte, že i mimozemšťané umí být hambatí. Jaké mají namlouvací rituály? Jak se k sobě chovají? Pokud vás toto téma zajímá, budu se na vás těšit.

Večer s kytarou cpt Grit du Alatriste

Přijďte se pobavit a zazpívat si melodie známé i neznámé, Startrekovské i z jiného soudku. Nástroje všeobecně vítány.

Co dokáže měňavec Iconer

Měňavci, nebo lépe Zakladatelé jsou zajímavé bytosti. A spoustu toho dokáží, ale nejsou všemocní. Nejvíc toho asi víme o konstáblu Odovi. Povím vám něco o jejich omezeních a pak se v ukázkách podíváme na to, čeho jsou schopní.

Papírová flotila Vendula Brunhoferová

Vlaštovky jsou sice prima, ale na internetu se válí tolik krásných papírových modelů ke stažení. Pojďme se jimi trochu probrat!

Jak se dělá nekomerční amatérský dabing Fénix ProDabing

Dabujeme hlavně hry, seriály a filmečky, které se s velkou pravděpodobností nedočkají oficiálního dabingu. Často jsou to tituly, které si dabing zaslouží, ale nedostali ho, nebo tituly o které nám píší fanoušci nejčastěji.

Na STARconu představíme náš dabing krátkých Star Wars fan filmů, představíme naši dabérskou skupinu a povíme něco o náboru nových dabérů a zvukařů do skupiny. Dále máme připravené video o dabování jako takovém. V krátkosti seznámíme diváky s informacemi o tvůrcích seriálu Troopers - College Humor. Promítneme několik dílů seriálu.

V případě, že v závěru zbyde čas, můžeme představit i video s dabingy her - herní promo 2013. Pokud by čas nezbýval, najdou naši diváci video na našich webových stránkách: www.fénixprodabing.cz, stejně tak jako filmové promo video s ukázkami naší další práce.

Odkaz na Troopers. Seriál vydáváme na Youtube se souhlasem autorů. Seriál má momentálně 22. dílů. Seriál je sledován i na StarWars.cz.

Star Trek z pohledu ekonomie Jan "Wolverine" Neuman

Po stopách ekonomie a ekonomického systému ve Federaci. Je takovýto systém vůbec možný, fungoval by a dalo by se jej přirovnat k něčemu co známe z dnešní doby? Na tyto i další otázky se pokusí odpovědět tato přednáška. Tahle přednáška už byla na FFku a na Pragáči, tak nevím, jestli už jí většina lidí neabsolvovala.

Borgové, budete (ne)asimilováni Jan "Wolverine" Neuman

Víte o nich všechno? Přijďte se dozvědět více, nebo obohatit naše poznatky o vaše postřehy. V závěru můžeme prodiskutovat některé sporné momenty, prípadně všechno co vás bude zajímat.

STAR workshopy

Linie pro tvořivé a pro ty, kteří chtějí dát odpočinout hlavě.

Sci-fi omalovánky Amyee

Omalovánky workshop aneb hodinka příjemné relaxace! Přijďte si vybarvit obrázek se sci-fi tématikou z vašich oblíbených filmů a sérií. Papírů a obrázků bude dosti pro každého.

Rychlé rande mezi Geeky Rubios

A je to tady! Geek se prý těžko seznamuje a tak vám některým pomůžu díky akci "Rychlé rande mezi Geeky". Poznáš 10 lidí opačného pohlaví a s každým si promluvíš 3 minuty. Tenhle čas stačí k tomu abyste o sobě zjistili to podstatné. Pokud ti naopak druhý člověk vůbec nesedne tak jen přečkáš 3 minuty a je pryč. :) Přijď se seznámit! Ale rychle, kapacita je omezena - 10 geeků a 10 geek girls. Zápis u registrací. ;)

Taneční pana Darcyho Blanca

Nabízíme vám možnost přesunu časem i prostorem do nejvyhlášenější společnosti poloviny 19. století. Stará dobrá Anglie toho dala světu opravdu hodně. Například pravé gentlemany. Takové, kteří umí dámu provést tanečním setem a přitom lehce konverzovat. Ať už se chcete stát jedním z nich, nebo nějakého gentlemana okouzlit, máte k tomu možnost v našich kontra-tanečních. Není třeba žádná předchozí znalost a vlastně ani příliš mnoho pohybového talentu (stačí alespoň lehký smysl pro rytmus).

Souboje na papíře Calwin & Kyra

Máte v povídce souboj? Váš kamarád šermíř se chytá za hlavu a vy pořád nevíte jak na to? Přijďte si poslechnout něco o zbraních, odkud si brát inspiraci, příkladech špatných soubojů v knihách a zkusit si nějaký ten krátký souboj napsat. Za parodování nepovedených soubojů neručíme.

Překládáme, tlumočíme, hrajeme si Blanca

…aneb ‚Chcete být překladatelem?‘ Nabízíme rychlokurz toho, jak si nezavařit mozek a nezamotat se mezi dvěma jazyky. Proč ne každý může a umí překládat všechno, proč Google translate není všelék, jak se překládají vtipy a jak se vytváří vtipy překladem (záměrně i nezáměrně). Bude i možnost zkusit si různé druhy překladů přímo na místě.

Digimon CCG Workshop Adrifinel

Přijďte si vyzkoušet v Asii nejoblíbenější sběratelskou karetní hru podle níž vzniklo slavné anime. Workshop je také spojen s turnajem pro začátečníky na nějž vám zapůjčíme balíky. Na výherce čekají hodnotné ceny.

Snídáme v Equestrian Wasteland StarWorkshop Team

V post-apo Equestrii je problém sehnat jídlo, které by bylo bezpečné. Radiace, jed, v lepším případě 200 let staré konzervanty. Pokud vás ještě nepřešla chuť, zveme vás na piknik na Junction R7 (budou i muffiny, Ditzy). Při snídani můžete nahlédnout do světa nejznámější a nejoblíbenější My Little Pony fanfikce všech dob, prostřednictvím fanartů a možná i nějaké hudby.

Představení Strítfestu 2014 Ondřej "Sniper" Flídr, Roman "Rejpal" Nikrmajer

Připravujeme pro vás novou akci zaměřenou na street art, tanec a žonglování a chceme znát váš názor! Pojďte se podívat co chystáme a říct nám, co by jste si představovali právě vy. Ovlivněte podobu nové akce, když můžete.

Je dračí doupě mrtvé? Morech

Legenda českého RPG už je nejaký ten rok na svete a svoje lepšie časy už má za sebou. je skutočne mrtvé, alebo ho ešte niekto hrá? a čo všetko sa dá hrať dnes? odpovede na tieto, ale aj ďalšie otázky o rolových hrách u nás i vo svete vám prinesie táto prednáška.

Začínáme s hrami na hrdiny Morech

Aké sú možnosti na trhu, kde hľadať informácie, aké nástrahy ponúka komunikácia s hráčmi a hlavne čo to vlastne sú tie RPG? tipy, triky a všetky informácie, ktoré ste hľadali a pár takých, ktoré ste nehľadali.

Korálkování Zuzka

Krátké setkání se spoustou korálků. Několik jednoduchých projektů s vlascem a jehlou - prstýnek, kuličky, síťování… A možná dojde i na drátkování.

Design raket pro začátečníky - aneb Jeb letí do vesmíru Dragon Lord

Seznámení s populárním simulátorem vesmírných letů Kerbal Space Program a tutoriál o tom, jak postavit raketu schopnou havarovat i na cizím kosmickém tělese.

Seriálová line

Linie, v níž se můžete dozvědět nejrůznější zajímavosti a informace o všech ostatních Sci-fi filmech a seriálech.

Psychologické fenomény v Battlestar Galactica Petra Štarková

Něco málo o tomto seriálu z psychologického hlediska, rozbor mentálních kvalit cylonů zvláště.

Představení programu petrSF

(Ne)slavnostní zahájení a představení programu.

Torchwood fanfilm Rybinin

Seriálové tipy Geser

Už nevíte, na co koukat? Třeba právě Vám tato přednáška pomůže. Průřez žánry.

Úvod do Supernatural Kolikokoli

Supernatural (u nás jako Lovci duchů) je americký fantasy akční seriál stanice CW. Letos již běží 9. série, což jen potvrzuje výjimečnost tohoto seriálu. O čem, že to vlastně je? A vyplatí se na něj vůbec začít dívat?

Supernatural fan videa Kolikokoli

Fanouškovská videa o seriálu Supernatural (Lovci duchů). Shipy, crossovery, alternativní světy a spousta dalšího.

GIFování 101 Maruxs

Hýbající se obrázky vládnou Tumblru a internetu, tak se pojďme podívat na zoubek tomu, jak je z oblíbených scén vytvářet, a následně upravovat a šířit.

Andromeda aneb letem temným světem Adri, Dave, Rex

Seznamte se se světem Andromedy. Se světem kde hlavní záporák je samotná Temnota. Kde kapitán Dylan Hunt má víc žen na  než je zdrávo. Seznamte se s Tyrem Anasazim. Nitcheánem, který se nebojí nosit síťované tílko v kombinaci s velkou bouchačkou. Poznejte Harpera - zakomplexovaného nerda s spasitelským syndromem,Trance Gemini - dokonalou manipulátorku užívající si života. A samozřejmě Andromedu Stoupající - loď, která má stále PMS.

Almost Human Amyee

Jedna z výborných seriálových novinek loňského podzimu odehrávající se v budoucnosti plné sci-fi vychytávek a robotů, uvádí stanice Fox... V hlavní roli Karl Urban. Pustíme si první díl a zmíníme pár důvodů, proč musíte sledovat zrovna tento seriál.

Šílené britské seriály Arvinej

Znáte britský sitcom? A britský humor? Angličani mají spoustu seriálů, které přetékají šílenostmi. A není řeč jen o geniálních, ale už trochu ohraných legendách Black Books či IT Crowd. Kultovní britští scénáristé a herci toho stvořili ještě mnohem víc.

Tajný Agent Sterling Archer Kapitán Jack

Co dostanete, když zkřížíte Jamese Bonda a Arrested Development? Tuhle geniální šílenost. Nejvtipnější animovaný seriál poslední doby plný tajných agentů, přestřelek (slovních i otherwise), humoru a nechutností. Představení seriálu, specialitky, detaily a narážky, které by vám jinak mohly uniknout a když zbyde čas, tak i epizoda.

Proč koukám na Let's playe? galbovka

Poslední dobou se na conech stalo ze slova "Minecraft" urážka a "Let's play" slouží místo sprostých slov. Skutečnost je ale úplně jiná. Pokusím se vám vysvětlit, proč koukání na let's playe a nedej Bože na let's playe Minecraftu není tak hrůzostrašná činnost, o které si šeptají dinosauři nad pivem. Ono to vlastně není o tolik jiné, než koukat na seriál!

Hudební sci-fi poznávačka E-Wan

Rádi soutěžíte a není vám úplně cizí filmová hudba? Myslíte si, že podle hudebních ukázek poznáte melodie a znělky z těch nejslavnějších sci-fi filmů a seriálů? Pokud ano, přijďte si zasoutěžit o krásné diplomy a zajímavé ceny.

Typické a atypické shipy v Sherlockovi Kate

Jaké jsou obvyklé a naopak nejkurióznější shipy v seriálu Sherlock od BBC? Aneb od Johnlocka ke knírku Haroldovi a žiletce.

Craig Ferguson miki

Craig Ferguson je skotsko-americký komik, který už 7 let oslňuje americké publikum ve své Late Late Show. Proč jednou málem skočil z Tower Bridge, proč přišel do Ameriky a jaký je jeho oblíbený seriál?

Vychytávky z TV Marty McFly

V televizi nejsou jen telenovely! Pod nánosy hlušiny se občas zaleskne zrnko zlata. Vyrejžoval jsem za vás tyto drobné poklady, které vám určitě unikly. Drobné vychytávky z conů, sci-fi, fantasy, ale i zajímavosti odjinud.

Camea Stana Lee Marty McFly

Slavný tvůrce comicsů a duchovní otec těch nejslavnějších postav vydavatelství Marvel se pravidelně objevuje ve filmech o „svých“ postavách. Pokud jste si těchto mikro výstupů nevšimli, máte nyní možnost seznámit se s „hereckou dráhou“ zakladatele moderního comicsu.

Slashy music videa Elirwen

Homoeroticke dusno na maximum!

Femslash music videa Alexka + MJ

Přijďte se trochu zahřát, nejen u srdíčka. Aneb holky sobě.

Vědecká linie

Které prvky vědy ve sci-fi jsou reálné a které jen čistá fantasie? To se dozvíte v této linii.

Prvky moderní kryptografie polopatě Jan Gruber (Zephram

Rozvoj matematiky a počítačů umožnil některé věci dříve nevídané. Ne všechny možnosti moderní kryptografie jsou však využity. Obsahem přednášky bude názorné a praktické vysvětlení pojmů jako hashovací funkce, asymetrická kryptografie, zero-knowledge proof, digitální podpis, sdílené tajemství. Povíme si něco obezpečné komunikaci, šifrování dat, certifikátech, elektronických volbách, elektronické kryptoměně. Přednáška je částečně zamýšlena jako (nepovinný a nenutný) rozšiřující úvod k navazující přednášce o Bitcoinu.

Vládci loutek Lenka Příplatová (Jelena

Všichni to známe, když se necítíme dobře, zůstáváme raději doma v posteli. Patogeni, ať už ti viroví, bakteriální nebo parazitičtí, na naše chování určitě vliv mají. Je to ale vždycky, stejně jako v případě nachlazení, pouze průvodní jev choroby způsobený tím, že nám není dobře, nebo jde o přímý záměr parazita? Jak moc sofistikovanémůže být takové ovlivnění? Dovedete si představit, že byste se v důsledku nákazy parazitem ráno zvedli z postele, a namísto do práce zamířili někam na kopec, kde byste v klidu čekali, až vás sežere nějaký predátor? Přesně to se stává mravencům nakaženým motolicí. U člověka je něco podobného téměř nepředstavitelné, přesto si to někteří vědci představit dokázali, hledali a našli. Na úrovni Heinleinových Vládců loutek možná naši parazitičtí manipulátoři dosud nejsou, přesto vás jejich loutkářské umění nejspíše překvapí.

Komplexně o Bitcoinu Jan Gruber (Zephram

Co (všechno) je a čím může být decentralizovaná P2P kryptoměna Bitcoin. Informace o různých aspektech Bitcoinu a vyvracení některých dezinformací. Matematické, ideové i ekonomické základy Bitcoinu. Bitcoin jako měna, transakční systém, investice, životní filozofie, sociální fenomén. Srovnání s hotovostí, zlatem, virtuálními penězi, akciemi, pyramidovými hrami. Praktické ukázky included.

Umělé ostrovy ve vesmíru Petr Tomek

Kolonizace volného prostoru je lákavá myšlenka, znamená to ale, že si své nové světy musíme nejprve postavit.

Mikrostruktura v každodenním životě Jarek Kopeček

Dlouhá léta pod pojmem inteligentní materiály propagujeme kovy s tvarovou pamětí, ale přiznejme si: svět je plný inteligentních nebo alespoň dosti dobře inteligentních materiálů, jejichž chování nás, alespoň po sedmi pivech, nepřestává udivovat. A když už to není přímo nějaké výstřední, nečekané chování, jako předvádějí ony kovy s tvarovou pamětí nebo alespoň neočekávaně uspořádaná a navíc elegantní struktura jakou můžeme pozorovat mikroskopem v perleti nebo prostým okem ve včelí plástvi, tak to může být i cena. Mnoho let si můžeme koupit za pár korun roli alobalu – hliníkové fólie o tloušťce 20 mikrometrů. Pomalu ve mně uzrála myšlenka představit pár věcí, které obyčejně známe, avšak bez pachuti každodennosti, leč s gloriolou slávy vyhrazené hvězdám obálek barevných časopisů na křídě. Ale nezapomínejte, že je to verze 1.0…

Počítače kolem nás David Hlinák (Dave

Máte také po ránu pocit, že váš toastovač na vás něco chystá a kobliha to není? V tom případě budete příliš paranoidní. Ledaže… jste viděli až mnoho počítačů, co se zcvokly. Myslíte,že si v dnešní přetechnizované době můžete dovolit podceňovat varování z let minulých či budoucích?

Fantastické exoplanety Julie Nováková

Na literárním příběhu je dobré, když není úplně pitomý. Na této besedě se budou autoři zaměřovat právě na tvorbu zápletky, jak zpracovat příběh, který jde od někud někam a jak ho převést úspěšně na papír.

Mars One - kosmická robinzonáda jako reality show Pavel Vachtl

Nizozemská soukromá společnost Mars One připravuje kosmickou reality show, v jejímž rámci se má 20 lidí vydat po roce 2022 na cestu k Marsu. Po přistání na jeho povrchu tam založí malou základnu a zůstanou na Marsu až do konce života.

Literární linie

Linie (nejen) o knižní sci-fi.

Top 20 comicsových postav Draug

Top dvacať mužských hrdinov zo svetových komiksov. Je lepší Capitain America alebo Batman? Koľko hrdinov z europskych koímiksov sa do výberu dostalo? O top hrdinoch rozhodovali československý komiksový fanúšikovia.

Report ze Shore Leave Twombly

Chcete se dozvědět jak probíhá taková samostatná cesta na Con do USA a následná honba po památkách? Přednáška nejen o scifi Conu Shore Leave v Baltimore ale také o různých military zajímavostech v USA, doplněná o spoustu fotek, videí a veselých historek.

Od fanfikce k románu Johnak & Tess

Je možné od fanfikcí přejít k profesionálním románům? Několika lidem se to už porařilo. Co nás fanfikce naučí a co se pak dá využít pro vlastní psaní? Liší se psaní vlastních příběhů hodně od psaní fanfikcí? Přijďte se o tom něco dozvědět.

Report z Honorconu Johnak & Sammael

Další reportáž z amerického conu. Johnak a Sammael se vydali navštívit Davida Webera a účastnili se prvního conu zaměřeného čistě na svět Honor Harringtonové – Honorcon. K tomu si také stihli prohlédnout letadlovou loď USS Yorktown, navštívili střelnici a prohlédli si Washington D.C. A domů přivezli spoustu fotek.

Vesmírné loďstvo pro autory sci-fi Johnak

Při psaní vesmírných bitev je vždycky třeba nějaké loďstvo. Ale vybudovat ho není tak lehké, jak se může zdát, hlavně pokud autor chce, aby mu to čtenáři neomlátili o hlavu. Tato přednáška se zaměří na to, co je potřeba vědět při vytváření vesmírného loďstva – jaká je naše strategická pozice? K čemu loďstvo potřebujeme? Jak by mělo operovat? Jak bude organizováno? A proč je to důležité?

Časopis Pevnost – co je nového? Josef Horký a kol.

Pevnost zažila za poslední rok mnoho změn – má nového majitele, nového šéfredaktora, nový design. Přijďte se podívat na přednášku a besedu s Obránci Pevnosti. Dozvíte se, co bylo a co se chystá.

Walker & Volf – Audio Vydavatelství Jiří W. Procházka

Prezentace audio vydavatelství. Nedávno se na trh dostala audioverze kultovní knihy Líheň od Miroslava Žambocha. Co dalšího se chystá v nejbližší době?

Jak se tvoří zápletka? – Beseda a autory Jan Kotouč, Julie Nováková, Vilma Kadlečková

Na literárním příběhu je dobré, když není úplně pitomý. Na této besedě se budou autoři zaměřovat právě na tvorbu zápletky, jak zpracovat příběh, který jde odněkud někam a jak ho převést úspěšně na papír.

Klišé ve fantastice – beseda Tereza "Temnařka" Matoušková

Klišé a nerealističnosti, se kterými se psavec a jakýkoliv další savec setká při čtení a psaní fantasy literatury. Dá se jim vůbec vyhnout.

Vývoj vojenské techniky v Honorverse Filip Malý

Píše se rok 1900 A.D. a na stanici Bazilišek fakticky začíná první Mantichorsko-Havenská válka. O pět let později začíná válka skutečně a invence velitelů začíná otevírá stavidla kvalitativních závodů ve zbrojení, které zcela přestaví pohled na válku. Jen málokterý autor nás dokáže přirozeně provést obdobím, kdy se celý jím vymyšlený svět mění po technické stránce. Změny v havenském sektoru popisované D. Weberem jsou však tak přirozené, že jsme si jich málem ani nevšimli. Přednáška přináší nejen soupis změn, ale i pokus o posání jejich příčin a důsledků.

Honorverse film, comics a hra - beseda

Společnost Evergreen chystá na rok 2017 film o Honorverse. V březnu 2014 vyšlo první číslo comicsu popisující děj prvního románu Stanice Bazilišek. Hra má vyjít také v březnu a o filmu zatím přicházejí hlavně concept arty, které většinu fanoušků nadzvedávají ze židle. Pojďte zjistit, co se zatím ví.

Animované seriály

To, že jsme dospělí, neznamená, že se nemůžeme dívat na pohádky.

Top animované filmy 21. století D-Tox

Přijďte se podívat na nejlepší díla jednadvacátého století toho nejvíc epického žánru = animovaných filmů.

TNMT D-Tox

Silné, rychlé a pizzu konzumující mocné želvy. Pojďte poznat co s nimi souvisí, jak vznikly, jak nás ovlivnily a kam jejich osud směřuje.

Šílené animáky Clover

Jako malé děti jsme je zbožňovali. Jako dospělí lidé jsme v šoku a říkáme si – co proboha tvůrci brali, když to tvořili? Přehled nejšílenějších dětských cartoonů u kterých budete nechápat. A stejně je milovat.

Miluj svého antihrdinu Clover

Drsní, hlášky házející antihrdinové se na nás usmívají z komikových stránek, zatímco stojí na mrtvolách svých nepřátel v objetí sličné dívčiny, případně odjíždějí na motorce do západu slunce. Přehled nejznámějších, nejzajímavějších antihrdinů komixového světa a proč je milujeme.

Fenomén My Little Pony Clover

My Little Pony: Friendship is Magic se světem šíří jako nová forma ptačí chřipky. Jen málokdo je dost silný, aby kouzlu poníků odolal a svět je rozdělen na dva tábory jejich příznivců a zarytých odpůrců. My Little Pony tu však bylo dávno před Twilight, Rainbow Dash a jejich partou. Co bylo a jak to vypadalo před FiM? Co nutí dospělé milovat animák pro malé holčičky?

Vesmír studia Pixar Mates

Každý z nás má rád pohádky a ty od Pixaru zvlášť. Ale víte, že všechny Pixarovské pohádky existují v jediném známém vesmíru? Chcete-li se dozvědět více, o osudech pohádkových hrdinů v tomto vesmíru, pak vás sradostí na této přednášce přivítám.

Samurai Jack Dasher

Přemýšleli jste někdy, co by se mohlo stát, kdyby se samurai z feudálního japonska dostal do budoucnosti? Do budoucnosti ovládané starodávným démonem, kterého přísahal porazit? Na této přednášce Vás seznámím se seriálem, který z této premisy vychází a, který se může pochlubit nejen zajímavým příběhem, ale také stylem vyprávění a kresby, kterou u jiného seriálu neuvidíte.

Avengers Dasher

V dnešní době jsou Avengers masově populární díky jejich celovečernímu filmu. Možná patříte mezi fanoušky, kteří by se rádi dozvěděli něco více o jejich oblíbených postavách a jejich světě, ale nechce se Vám pročítat tuny komiksů, aby jste si udělali představu. V tom případě jsou Earth's Mightiest Heroes seriál právě pro Vás.

Chcete být milionářem? * Aldor

Soutěž pro každého, kdo chce dokázat, že se v animované tvorbě vyzná lépe než všichni ostatní. A také pro ty, kteří na přednáškách nespí a zuřivě si dělají poznámky :)

* vlastníkem zajímavé ceny?

Pohádkový večer Tessík

Pohádka, vyčůrat a spát. A nezapomeňte si vyčistit zoubky.

Pohádkové ráno Tessík

Jistě jste jako děti o víkendu vstávali již v sedm ráno, abyste stihli všechny pohádky, proč si tedy ráno opět nezpestřit pár seriály, ale tentokrát nemusíte být vzhůru zbytečně brzy.

Deskové hry

Nabízíme Vám hrami plně zařízenou místnost, kde si můžete zahrát své oblíbené hry nebo objevit další.

Dust Tactics

Druhá světová válka se zvrtla. Znepřátelné strany objevily mimozemskou technologii a teď se na bojišti prohánějí obří roboti. Přijďte si vyzkoušet figurkovou hru, k níž nemusíte pořizovat velké armády. Jednoduchá pravidla a možnost zahrát si i s nenabarvenými modely, které nevypadají rozhodně zle, jsou hlavní přednosti této taktické hry.

The Spoils

The Spoils je sběratelská karetní hra plná násilí, krve, zvráceného humoru, sexu, krve a dalších věcí nevhodných pro děti mladší 13 let. Zaujali jsme vás? Výborně Hru si budete moci vyzkoušet v deskoherně v sobotu. Pravidla pochopíte během 10 minut.

RPG a konverzační hry: vyražte za dobrodružstvím

Pod vedením zkušeného vypravěče si vytvoříte sympatické smyšlené postavy a prožijete s nimi napínavý příběh. Máte rádi fantasy, sci-fi nebo si chcete zahrát červenou knihovnu? Vše je možné! Na Starcon jsme pro vás vybrali jednodušší a kratší hry.

Pochod fantazie

Máte kostým, kterým se chcete pochlubit? Chcete dát všem najevo, že máte rádi Sci-fi a fantasy? Pojďte se s námi projít v okostýmovaném zástupu ulicemi Prahy!

Pochod fantazie

Máte kostým, kterým se chcete pochlubit? Chcete dát všem najevo, že máte rádi Sci-fi a fantasy? Pojďte se s námi projít v okostýmovaném zástupu ulicemi Prahy!

STARcon 2013

Kdy se to konalo?

od pátku 5. 4. 2013 18:00 do neděle 7. 4. 2013 11:00

Kde se to konalo?

OA Svatoslavova, Svatoslavova 333/6, Praha (mapka)

Trailer Tar-ara Istandil

Program

Divadlo

Tři kapitáni TyJáTrek

Tak jako všechny cesty mají svůj konec, padla i poslední klapka u domovských seriálů kapitána Kirka, Picarda a Siska. Jaký však bude jejich další osud? A co jejich nástupci na obrazovkách, osvědčí se? Přijďte se podívat a zjistit, zda pro vysloužilé kapitány je vesmír stále dost nekonečný…

STAR linie

Linie přednášek, diskusí a promítání, ve kterých se střetnou tři nejznámnější STAR díla, a to Star Trek, Stargate a Star Wars.

Výslužbička Posádečka

Sobota 6. 4. 2013 14:00 v tělocvičně napravo od vchodu

Pátý díl zábavné improvizační "show" inspirované pořadem TV Prima-Partička. Zábava bude tak hustá, že se bude dát krájet. Nenechte si ujít příležitost vidět, jak si někdo dělá srandu ze čtyř fanoušků - tentokráte ze třech fenoménů: Star Trek, Star Wars a Stargate.

DallArt: 10 let amatérského fan-filmu DallArt

Přednáška shrnující 10 let tvorby studia DallArt. Projdeme spolu od infantilních animáků a hrané "starwarsové" komedie, přes počítačové hry na téma Star Treku, až po komiksová dobrodružství Kyla Katarna. Součástí programu budou i dosud neviděné scény z připravovaného spektáklu parodujícího 3. epizodu Hvězdných válek!

Neblahé následky hrdinských skutků v SG a ST Tar-ara Istandil

Žili šťastně až do smrti a vše dobře dopadlo. Ale uričtě se hodí použít slova "šťastně" a "vše"? Kdy to naše posádky a teamy zbabrali? Není snad každý dobrý skutek po zásluze potrestán? A zlý taky. Vypuštění Wraithů určitě mnoho obyvatel galaxie Pegasus zrovna moc neocenilo. A objev Dominionu také nevynesl Nobelovu cenu za mír. Přijďte se podívat a případně si i popřemýšlet a popovídat o činech, kter&e acute; se zpětně zakously do zadnic (nejen) našich hrdinů.

Raketoplány NASA dneška a zítřka Cestovatelka

Už od dob prvních raket, které měly původ v balistických střelách, inženýři přemýšleli o stroji, potažmo letounu, který bychom mohli s minimálními úpravami využívat opakovaně.

VOR'CHA - loď "vyřezaná z ledu" Petr Fiala

Ukázka sklářské dovednosti při tvorbě repliky vesmírné lodi ze světa Star Treku, tentokráte z řezaného skla. Volná variace na velmi známou vesmírnou loď VOR'CHA.

Útočný křižník třídy Vor'cha byl jednou z největších a nejsilnějších součástí klingonské armády v druhé polovině 24. století. Mnohokrát se objevuje především během Dominionské války.

V 50 minutách vám přiblížíme místo, školu, kde replika vznikala, pomocí jakých metod a postupů. Na závěr bude možno se s předmětem blíže seznámit - osahávání dovoleno - a dále bude možno se s exponátem (i s expertem) vyfotografovat.

Klingon vs Jaffa Filip "Grit Du Alatriste" Neumann

Porovnání těchto dvou kultur, co mají společného a v čem se naopak liší.

Metuzalém v průběhu dějin (minulých i budoucích) Jan "Praotec trekkie" Pavlík

Kapitán Kirk potkal na svých cestách mnoho lidí i mimozemšťanů. Jedním z nich byl nesmrtelný Flint, který procházel pozemskou historii a během svého života se zapsal do dějin jako řada významných osobností. Některé z nich (Alexandr Veliký, Merlin, Leonardo i další) nám přiblíží tato přednáška, oproti původní verzi z loňského Trekfestu rozšířená o další příběhy nesmrtelného v knižním vesmíru Star Treku.

Pozor - během přednášky bude nutno uvést některá fakta z vybraných ST knih, především z trilogie "Chladné rovnice" odehrávající se v době tzv. Typhonského paktu.

Postavy i Federace v knížkách a online Jan "Praotec trekkie" Pavlík

Někteří z vás již hrají hru Star Trek Online, odehrávající se v 25 století a popisující konflikt s Klingony, Borgy i dalšími druhy. A někteří možná četli (u nás dosud připravované) knižní ságy o vývoji Federace po filmu Nemesis, zejména trilogii Destiny, v níž masivní útok Borgů zásadním způsobem ovlivnil dění v Galaxii, Proč se však dějiny v každé linii vyvíjejí tolik odlišně? Jsou vůbec nějak propojeny, nebo existují zcela odděleně? A jaké byly osudy některých nám známých postav – žijí dosud, zahynuly hrdinskou smrtí, či nyní slouží kolektivnímu vědomí ? Budoucnost není jen jedna a právě o srovnání historie i individuálních osudů bude pojednávat tato přednáška.

Co ve Stargate vidět nebylo… Petroit

Znáte bonusový materiál a vystřižené scény ze Stargate SG-1, Stargate Atlantis a Stargate Universe? Pokud odpověď na předešlou otázku zní "ne", nebo se jen chcete pobavit a rozptýlit od klasické Stargate, kterou všichni znáte. Tato přednáška je to pravé místo pro Vás. A kdo ví… možná budou i sušenky zdarma! :-)

Neprofláklé & Nejprofláklejší Stargate Debaty Petroit

Výslovnost slova goa'uld? Domnělé chyby ve Stargate? Skutečné chyby ve Stargate? Vývoj charakterů? Síla jednotlivých hvězdných lodí? A mnoho dalšího... Připojte se ať už máte k těmto tématům co říct anebo vás jen zajímá, co k tomu řeknou ostatní. Nejen Stárgejťáci jsou zváni. :-) PS: Flame vítán.

Vedlejší herci ze Stargate Michal "Makhiel" Petrov

Přehlídka herců a hereček, kteří měli ve Stargate jeden a nebo i celou řadu štěků. Koho tehdy hráli a ve kterých jiných seriálech a filmech jste je mohli vidět?

Dabing Hvězdné brány Jacob

Přednáška o dabingu Hvězdné brány (SG-1, Atlantida, Stargate Universe a filmy).

Ukážeme si, kdo se na něm podílel a kdo koho daboval. Prozradíme, co dělá produkce, jak se dělají dialogy i co se v dabingu nepovedlo.

Mandaloriani – jazyk, kultura a identita Aay'han

Pod charakteristickou zbrojí a pověstí nejlepších nájemných lovců v galaxii se nezřídka skrývají kultivované bytosti se smyslem pro čest a disciplínu. Přijďte si poslechnout za jakých okolností tato neobyčejná kultura vznikala, co mělo podíl na formování jejich jazyka a svérázného chování, a také něco o tom, proč je my z Mandalorian Mercs tolik obdivujeme.

Kánon ve Star Wars aneb O čem bude Epizoda VII? Pavel "Darth Paulus" Klimeš

Star Wars se jako jedno z mála dlouho existujících univers pyšní tím, že nikdy nebyly (a snad nikdy nebudou) rebootovány. Ovšem zda mají všechny filmy, seriály, knihy, komiksy a hry stejnou úroveň "pravdivosti" je věc zcela jiná. O systému kanoničnosti, nejznámějších případech tzv. retconů a jakým způsobem to všechno ovlivní nové Star Wars filmy poskytne představu tato přednáška.

První kontakt se blíží - První kontakt T-50 let Jana "Xyll" Krčmářová

Za 50 let se dočkáme prvního kontaktu s inteligentním mimozemským druhem. Pojďme si tuto mimořádnou událost připomenout a zároveň oslavit její 50. výročí.

Startrekové prvky v hudebních klipech Masha Yar

Přehlídka videoklipů, v nichž se známí interpreti odvážně pustili tam, kam se dosud nikdo nevydal. A možná přiletí i Edelweiss:-)!!!

STAR workshopy

Linie pro tvořivé a pro ty, kteří chtějí dát odpočinout hlavě.

Tvorba literárních světů Johnak

Propracovaný a uvěřitelný svět je to, co příběhu vdechne život. Na tomto workshopu se proberou základní prvky tvorby literárního světa a zájemci si potom budou moci vyzkoušet takový svět vytvořit.

Energetická tyč vs. světelný meč ... aneb co vám Dooku neprozradil... + ukázka boje s JQ sabery Šermíři

Ukázky boje se světelnými meči a spřízněnými zbraněmi.

Snídáme s poníky STAR workshop Team

To nejlepší z poníkovských příběhů, fanartů, musicvideí…zkrátka nastartujte s námi den vesele a barevně – a samozřejmě s poníkovými pochoutkami, jako jsou muffiny, cupcaky, mrkvový koláč a jablečný závin.

Od plešaté Dády k (asi)milované blondýně Masha Yar

Jak vnímá typický český geek svůj oblíbený žánr? Je to jenom koníček, nebo přímo závislost? Co dělat, když vás okolí považuje za kašpary? Pojďme o tom společně hodit pokec otevřeně z očí do očí!

Jediland Workshop Tess

Přijďte si zkusit něco napsat. A třeba se dozvíte, kdy že to bude ten update…

První pomoc pro humanoidy DallArt

Zveme vás na interaktivní seminář, v němž zábavnou a přesto poučnou formou probereme základy první pomoci. Kromě názorných ukázek se zaměříme i na vyvrácení některých rozšířených mýtů. A pozor, většinu z probraných postupů lze aplikovat i u jiných humanoidních ras, takže účast bude přínosná i pro vesmírné průzkumníky!

ConDancing a Kontratance Blanca

Spojíme (téměř) nespojitelné. Tedy dobu (post)moderní a empír. Ať jste breakdancer, mistr společenských tanců, či naopak člověk, který na parketu maximálně „šlape zelí“ máte možnost se uplatnit. Protože v Anglii vědí, že největší legrace je, když si mohou zatančit úplně všichni. V našem workshopu si představíme staré dobré ‚řadové tance‘ i moderní ‚fanovské‘ hromadné variace. Žádná předchozí znalost není nutná, fyzická náročnost pouze mírná.

Snídáme s hvězdami STAR workshop Team

Pamatujete si, co snídali v Cheyenne Mountain? A na Enterprise? A co maminka chystala Anakinovi? Nemůžeme vám zaručit mezihvězdnou stravu, ale k té pozemské vám alespoň promítneme music videa, fanarty a další zajímavosti.

Seriálová line

Linie, v níž se můžete dozvědět nejrůznější zajímavosti a informace o všech ostatních Sci-fi filmech a seriálech.

Cony v seriálech Marty

V USA jsou cony každý týden a všichni vědí, o co se jedná. A proto se objevují jako atraktivní kulisa v mnoha seriálech. Ale každý tvůrce je zobrazuje jinak podle míry svého fanouškovství. A navíc bonus - David Nykl jako pořadatel.

Merlin & Arthur - dvě strany jedné mince elirwen

Oba by pro toho druhého obětovali život a šílené záchranné mise jsou na denním pořádku. Epická (b)romance z Camelotu.

Seriálová retro poznávačka petrSF

Poznáte známé seriálové herce a herečky podle jejich prvních rolí? Propisky s sebou!

O Abedoch a Sheldonoch namuras

Geekovia, lesbičky, ľudia s mentálnym hendikapom a deti. Keď sa v seriáli objaví jedno zo spomínaných, zaručenie to so sebou nesie určité televízne trópy. Akých klišé sa držia scenáristi? Ako sa správa narácia k nedemokratickej menšine? Od United States of Tara po Abeda z Community.

Wargaming u nás David "Peklly" Pekarik

Věděli jste o tom, že je u nás mnoho heren, kde se dají hrát pouze deskovky a wargamingové hry? Věděli jste že Warhammer 40.000 a Warhammer: Fantasy battles je u nás nejhranější? Víte jaké další hry ať už deskové nebo s miniaturama jsou u nás oblíbené? Pokud vás zajímajá odpovědi, přijďte si pro ně.

Flames of war - historie a kostky David "Peklly" Pekarik

Od Ardenských lesů v roce 1940 přes pouště u Al Alameinu a pláně Kurského oblouku až po vylodění v Normandii a Stalinovi drtivé údery během operace Bagration, to vše a ještě víc pokrývají pravidla pro wargamingovou hru z druhé světové války. Zajímají vás pravidla, jednotky které můžete hrát nebo třeba kde si můžete zahrát, popřípadě koho kontaktovat? Přijďte a vše se dovíte!

Warhammer 40.000 - Cesta tam, kde válka nekončí David "Peklly" Pekarik

Svět kde válka je pro všechny denní chléb, kde lidstvo bojuje o přežití, kde se prastaré rasy snaží znovuvytvořit svá dávná impéria a kde život má cenu zásobníku do pušky. Přijďte si popovídat o frakcích, o backgroundu a hlavně o nových pravidlech, která jsou půl roku venku, To vše a ještě víc se dovíte na přednášce s člověkem, který tímto světem prakticky žije. :)

Life on Mars klenotka

Sam Tyler je detektiv v roce 2008. Po nehodě se probouzí v roce 1973. Neví, jestli se zbláznil, je v komatu nebo se opravdu vrátil v čase. Je to skoro, jako by se ocitl na jiné planetě. Neví, jak se tam dostal, ale věří, že když zjistí důvod, dostane se zpátky.

Craig Ferguson miki

Craig Ferguson je skotsko-americký komik, který už 7 let oslňuje americké publikum ve své Late Late Show. Proč jednou málem skočil z Tower Bridge, proč přišel do Ameriky a jaký je jeho oblíbený seriál?

Zrušené seriály Makhiel

Ať už vlastní vinou nebo vinou televizních stanic, některé seriály se prostě nedočkaly dalších sezón. Přijďte si podívat na ty, které během posledních pár let bohužel i bohudík opustily televizní obrazovky.

Karaoke muzikálových epizod SeriesCon Team

Buffy, Xena, Scrubs a další muzikální chuťovky v jedinečném muzikálovém karaoke, tak jak ho už určitě znáte.

Glee jukebox SeriesCon Team

Na Glee sice všichni nadávají (nejvíce jeho fanoušci), ale písničky se tam objevují dobré, tak si přijďte zazpívat nebo jen poslouchat :-)

Nové seriály: Vikings SeriesCon Team

Nový historický seriál z dílny Michaela Hirsta (Tudorovci a Camelot), který sleduje dobrodružství Ragnara Lothbroka, největšího hrdiny své doby.

Nové seriály: Beauty and the Beast SeriesCon Team

Nový SF seriál. Policejní vyšetřovatelka se spojí s geneticky upraveným válečným veteránem z Afghanistánu, aby společně řešili kriminální případy v New Yorku.

Nové seriály: 666 Park Avenue SeriesCon Team

Nový hororový seriál. Kdybyste mohli mít jediné přání, jaké by to bylo a co byste obětovali, abyste splnění dosáhli? Na adrese Park Avenue 666 se všechny vaše sny a nejtajnější touhy stanou skutečností - bohatství, sex, láska, moc, i pomsta.

Nové seriály: Revolution SeriesCon Team

Nový SF seriál. Svět se změnil. Nic není jako dřív. Města jsou vylidněná, o moc bojují lokální militaristické skupiny a jakákoliv nám známá moderní technologie včetně aut, mobilních telefonů, počítačů a světel přestala záhadně fungovat.

Nové seriály: Arrow SeriesCon Team

Nový komiksový seriál. Po objevení vraku lodi je miliardářský playboy Oliver Queen prohlášen za mrtvého. Jenže po pěti letech je objeven na jednom z ostrůvku uprostřed Pacifiku.

Vědecká linie

Které prvky vědy ve sci-fi jsou reálné a které jen čistá fantasie? To se dozvíte v této linii.

Evoluce chování Lenka Příplatová

Krátký exkurz do zajímavých koutů evoluční biologie: Může se změny v průběhu života jedince fixovat zpátky do genomu? Jak přispěly změny v chování k evoluci fyziologických znaků? Co jsou to evolučně stabilní strategie? Jsme od přírody sobci nebo altruisti?

Organismy v kosmu a panspermie Tomáš Petrásek

Mohou živé bytosti přežít v kosmickém prostoru i bez vesmírných lodí? Odpověď na tuto otázku hledáme již déle než sto let. Živé organismy nás stále překvapují svou neobyčejnou schopností proniknout i tam, kde je život zdánlivě vyloučen. Mohou se šířit i mezi planetami? Máme snad ve vesmíru hledat i původ života na Zemi?

Kovy s tvarovou pamětí Jarek Kopeček

Aneb kolik tvarů máš, tolikrát jsi inteligentní materiále! Praktická ukázka kovů s tvarovou pamětí bude záminkou k xkurzi do fyzikální podstaty jejich výstředního chování a jejich aplikací v medicíně i technice. Též polymery s tvarovou pamětí a krátce další materiály označované vznosně inteligentní.

Peklo na talíři, díl další Jitka Brandejská

Kdo nemá dobré oči, musí chodit nakupovat s lupou. Jak se vyhnout šmakuládám?

Červení trpaslíci Tomáš Petrásek

Jak vypadá průměrná hvězda? Rozhodně ne jako naše Slunce! Typická hvězda je malá, rudá a divoká! Seznamte se s červenými trpaslíky a jejich planetami - těmi již objevenými i hypotetickými. Mohou se podobat Zemi?

Chemie potravin Jitka Brandejská

Co se děje v jídle, když se vaří? Proč karamelizujeme cibuli? Jak funguje konzervace, a další tajemství laboratoře, kterou každý z nás doma má.

Kosmonautika v dokumentech Pavel Vachtl

Klasika filmových dokumentů s kosmonautickou a kosmickou tématikou s ukázkami. Např.: Pavel Klušancev, von Braun/Disney a další.

Evoluce versus kreace Lenka Příplatová

Zábavně pojatá přednáška o vztahu vědeckého myšlení a teorie mladé země. Podíváme se na ukázky kreacionistických teorií, na jejich důkazy a materiály, dojde i na jejich vědecký časopis - a samozřejmě budeme celou dobu uvádět věci na pravou míru.

Literární linie

Linie (nejen) o knižní sci-fi.

Temeraire Torli

„Mí lordi, neříkám, že Francouzi nepřijdou. Jen říkám, ženepřijdou po moři.“ Admirál Jervis, Sněmovna Lordů

Píše se rok 1806 a Evropu zmítá série konfliktů, které sepozději začne říkat Napoleonské války. Lamanšský kanál střeží Královské námořnictvo,oblohu Letecký sbor…Co, letectvo v 19. století? Ano, v sérii Temeraireod Naomi Novikové potkáte v Evropě draky.

Série Dahak od D. Webera Cába

Zajímá vás jak si David Weber představuje 'opravdovou vesmírnou loď' a jak se s ní operuje? Chcete se seznámit s další zajímavou rasou, která hodlá vyhladit lidstvo a vlastně celou galaxii? Nebo snad chcete znát pravý původ lidstva na zemi? To všechno a mnohem víc můžete zjistit v tomto úvodu do série Empire from the ashes. A na měsíc se už nikdy nepodíváte stejně.

Argenitový vesmír Vilma Kadlečková

A co třeba trochu psychotroniky?

Čtení myšlenek. Čtení z protonace. Čtení knih! A k tomu krystaly argenitu, mimozemšťani se sloníma ušima, spóry záludných hub. Česká autorka sci-fi a fantasy Vilma Kadlečková představí svůj argenitový vesmír a chystaný román Mycelium, který vyjde na jaře v Argu.

Nebezpečná mimozemská Církev Akkütlixova nám poslala svůj protest a snaží se zabránit uvedení pořadu o argenitovém vesmíru. My se ale nenecháme vydírat a pořad proběhne, jak bylo plánováno.

Svět Honor Harringtonové Johnak

Přednáška o tom, jak vznikal svět Honorverse od Davida Webera. Jaké má zákonitosti, čím se liší od ostatních sci-fi světů a proč by v něm vlastně tolik fanoušků chtělo žít. Vhodné pro znalce i začátečníky.

Pevnost žije! Tomáš Němec & Alžběta Lexová

Časopis Pevnost byl začátkem roku 2013 zrušen a potom slavně povstal z popela jako Fénix. Přijďte si poslechnout vyprávění redaktorů tohoto slavného časopisu, jak to vlastně celé bylo.

Obraz budoucího lidstva ve sci-fi Julie Nováková

Vzdálená budoucnost, tisíce let ode dneška. Sluneční soustavou se ve svých úžasných lodích prohánějí... kdo vlastně? Lidé jako my? Umělé inteligence? Kyborgové a augmentovaní lidé? Inteligentní šimpanzi, delfíni a prasata po zásazích genových inženýrů? Podíváme se, jak různí autoři SF vidí lidskou budoucnost - a občas bychom postavám z jejich příběhů jistě záviděli, zatímco v jiných světech bychom zcela jistě žít nechtěli!

Kreslené seriály Novinka STARconu 2013

To, že jsme dospělí, neznamená, že se nemůžeme dívat na pohádky.

Avatar: The Last Airbender Dasher

Chtěli jste někdy umět ovládat nějaký ze čtyř elementů? Ovládnou planoucí oheň nebo proměnlivou vodu? Avatar: The Last Airbender nabízí místo modrých šmoulů Jamese Camerona svět, který spojil bojové umění se schopností ovládat elementy a protknul ho zajímavým a humorným příběhem, který nadchl malé i velké. A na této přednášce ho představíme neznalým a ukážeme, proč se vyplatí ho sledovat.

Avatar: Legend of Korra Dasher

70 let uplynulo od událostí v Avatar:The Last Airbender a svět se změnil. Společně s ním se změnilo i pojetí tohoto seriálu. Zatímco The Last Airbender byl zaměřený více na děti, Korra je více přístupná pro náctileté. Můžeme se těšit na trochu temnější atmosféru, kde na povrchu vypadá vše harmonicky a poklidně, ale pod povrchem vřou politické machinace, hnutí za rovnoprávnost a pomalu se rýsující občanská válka. To vše na pozadí průmyslové revoluce. Co více si přát?

Tron: Uprising Dasher

Grid, svět který existuje v počítači. Svět, ve kterém programy nejsou jen jedničky a nuly, ale žijící, myslící bytosti. A do tohoto světa přichází totalitní vláda, která má jediný cíl: Dokonalost. Tron: Uprising nám nabízí pohled do světa, který je velmi podobný našemu a přesto je naprosto cizí, světa zpříjemněného netradičním grafickým zpracováním a kvalitní hudbou od Daft Punku.

Hudebně-elektronické hry

Z hudebních her nejspíše ITG multiplayer, Para Para Paradise ad. V přípravě jsou též jeden začátečnický a jeden pokročilý turnaj o diplomy.

Deskové hry

Nabízíme Vám hrami plně zařízenou místnost, kde si můžete zahrát své oblíbené hry nebo objevit další.

Pochod fantazie

Máte kostým, kterým se chcete pochlubit? Chcete dát všem najevo, že máte rádi Sci-fi a fantasy? Pojďte se s námi projít v okostýmovaném zástupu ulicemi Prahy!

STARcon 2012

Kdy se to konalo?

od pátku 31. 3. 2012 18:00 do neděle 1. 4. 2012 11:00

Kde se to konalo?

OA Svatoslavova, Svatoslavova 333/6, Praha (mapka)

Trailer Tar-ara Istandil

Program

Divadlo

STARcon galavečer

Jeden prsten vládne všem - ale kdo jsou vlastně ti "všichni"? Podíváme se na Středozem očima, jakýma se na ni dosud nikdo nekoukal. V naší nejnovější divadelní hře budete mít možnost odhalit skutečné dění okolo Jednoho prstenu a dozvíte se, jaké byly opravdové rasy Středozemě ovládnuté mocnou Sauronovou rukou. Podaří se Frodovi donést prsten až do hory Osudu? Zvítězí dobro nebo zlo? Dokážou se utlačovaní postavit utlačovateli? Přijďte se na to podívat.

Noc na Enterprise TVEJÁTRO

Víte jaký byl osud Enteprise-D po skončení její seriálové sedmileté mise? Nebuďte si jistí. V jedné z časových linií dostalo se kapitánu Picardovi možnosti nahlédnout do budoucnosti. Když uviděl svojí loď umírající pod palbou klingonského dravce a padající na Veridian III, chtěl za každou cenu této události zabránit. Po analyzování faktů viděl morální kapitán jako hlavní slabinu lidský faktor. Posádka byla příliš rozptýlená a neopatrná. Rozhodl se proto odstranit dle jeho pohledu hlavní příčinu této nepozornosti. Z Enterprise se stala loď ctnosti a posvátného průzkumu, na kterou nesměla vkročit jediná žena. Byla však i lodí šťastnou? Přijďte se podívat na její palubu s společně strávit Noc na Enterprise.

STAR linie

Linie přednášek, diskusí a promítání, ve kterých se střetnou tři nejznámnější STAR díla, a to Star Trek, Stargate a Star Wars.

Uniformy Hvězdné flotily: Jak na to! Jakub Holý

Chceš i ty svou uniformu Hvězdné flotily, tahle přednáška ti poradí jak na to! Kde koupit, kde hledat podklady, jak nechat ušít.

Zat'nik'atel zakletý v křišťálu Petr Fiala

Výtvarné přiblížení jednoho z artefaktů seriálu STARGATE vyvedeného v českém křišťálu, tak jak s tímto materiálem umí zacházet mistři skláři severočeského Nového Boru. V 50 minutách vám přiblížíme místo, školu, kde replika vznikala, pomocí jakých metod a postupů. Na závěr bude možno se s předmětem blíže seznámit - osahávání dovoleno - a dále bude možno se s exponátem (i s expertem) vyfotografovat.

Křišťálová Enterprise Petr Fiala

Ukázka sklářské dovednosti při tvorbě křišťálové repliky vesmírné lodi ze světa Star Treku. Volná variace na velmi známou vesmírnou loď federace - USS Enterprise. V 50 minutách vám přiblížíme místo, školu, kde replika vznikala, pomocí jakých metod a postupů. Na závěr bude možno se s předmětem blíže seznámit - osahávání dovoleno - a dále bude možno se s exponátem (i s expertem) vyfotografovat).

Hranice nutného zla v SG a ST Tar-ara

Podívejme se na společné aspekty v SG a ST, kde se objevuje nějaké morální dilema, rozpor v názorech, kde praktičnost převáží nad tím, co "je hezké". Podobné zápletky a jejich řešení, různé úhly pohledů druhů, rozporuplné postavy, organizace a situace. A trochu i podebatujeme, bude-li zájem aneb jak to vnímáte vy?

Budoucnost počítačových uživatelských rozhraní omi

Chtěli byste místo Windows používat LCARS? Toužíte po mobilu s holografickým displejem? Jak vizionářské v tomto směru sci-fi opravdu je?

Technika Echani vs. Techniky Jedi Order Asylum Bloodlines

Ukázka a nácvik výše zmíněných technik. Na konec se těšte na ukázku boje s JQ sabery.

Startrekové prvky v hudebních klipech Máša

Přehlídka videoklipů, v nichž se známí interpreti odvážně pustili tam, kam se dosud nikdo nevydal. A možná přiletí i Edelweiss!!! :-)

ST: CCG - second edition Jaroslav Špičák

Oblíbená Star Trek karetní hra zblízka. Historie, zajímavosti, a pokud bude čas i rychlokurz hry.

SWTOR versus Expandované universum Star Wars Paulus

Star Wars: The Old Republic se odehrává více než 3500 let před filmovými epizodami v období, kam se ještě žádná díla Expandovaného universa nevydala. To ovšem neznamená, že by šlo o nějaké ohraničené vakuum. Tato přednáška odhalí zajímavé styčné body s ostatními příběhy Star Wars a dokonce i reálie, kterými tato hra slavnou ságu navždy změnila.

Star Wars na Kinectu Paulus

Zbrusu nová hra ze společné dílny LucasArts/Microsoftu/Terminal Reality obsahuje sadu hříček, které se inspirují ikonickými momenty z filmové hexalogie. Hra je designovaná pro pohybový senzor Kinect a ovládání kompletně pouze pomocí gest a pohybů. Přednáška se na hru podívá z hlediska kontinuity a podívá se, zda má hra co nabídnout i příběhově a jaká byla inspirace jednotlivých herních částí.

Star Wars hudba netradičně Robert Richter

Pokud chcete slyšet hudbu ze Star Wars trochu jinak, než jak ji znáte, přijďte si poslechnout několik zajímavých předělávek a remixů známých Williamsových melodií. Těšit se můžete na Star Wars jako disco, jazz, metal, techno, ale například i na cover verzi pro ukulele. Nebudete věřit svým uším!

Filosofické otázky, které jsou kladeny ve Star Wars Darth Zira

O Stargate po Stargate Klenotka

Během let, kdy Stargate běžela, měla spoustu fanoušků. Někteří se k ní dostali postupně, jiní ji sledovali od začátku. Někdo začal nadávat na upadající kvalitu, jiný by ji hájil do krve. Jak jste na tom vy? Jak jste se ke Stargate dostali? Kterému ze tří seriálů dáváte přednost? A co si o celém Stargate světě myslíte teď, s odstupem času?

Přijďte si popovídat nebo se i zdravě pohádat do diskuze o tom, co pro nás Stargate znamenala a znamená.
Star Trek knihy Albert Balatka

Pohled na současnou trekovou knižní tvorbu v USA, její situaci, návaznosti, nové knižní řady a výhled do budoucna. Také se podíváme na to, jaké knihy nás čekají v češtině a co dalšího u nás vyjde a nevyjde. Těším se na vás.

DLOUHÝ, ŠIROKÝ A GALAXÍ DallArt

Prezentace studia DallArt, zaměřujícího se převážně na komiksy a animované kraťasy z prostředí Hvězdných válek. Kromě restaurované podoby seriálu Galaxí poodhalíme přípravu hrané parodie na Pomstu Sithu, připomeneme si 10. jubileum hry Jedi Outcast a program završí superhrdinský epos Hypermangan Forever.

Seriálová line

Linie, v níž se můžete dozvědět nejrůznější zajímavosti a informace o všech ostatních Sci-fi filmech a seriálech.

Subkultura YouTube Elendilka

Táto prednáška vám predstaví unikátnu podobu novej kultúry, ktorá vzniká medzi užívateľmi potrálu YouTube. Okrem všeobecného úvodu do tejto problematiky vám autorka predstaví svojich obľúbencov a pustí vám pár videí.

Grimm Klenotka

Detektiv Nick Burkhart jednoho dne zjistí, že má schopnost vidět "monstra" - ta, o kterých psali Bratři Grimmové, kteří byli ve skutečnostni lovci monster. Nick je jejich následovník, a měl by pokračovat v jejich odkazu. Jeho práce, soukromí, ani svědomí ovšem nesouhlasí.

Blake's 7 Klenotka

Vesmír v britském seriálu z roku 1978 je temný a pochmurný. Politický vězeň Roj Blake dá dohromady posádku složenou ze zlodějů a vrahů, a začne bojovat proti zkorumpované Federaci. Posádka, která si nevěří, bojuje pochybnými prostředky, kdy hranice mezi právem a terorismem je tenčí, než se zdá...

Průvodce teen seriály PetrSF

Průvodce světem teenagerských seriálů obývaném náctiletými aspirujícími režiséry, fotbalisty a jinými sportovními isty, rozvernými  roztleskávačkami, středoškolskými Sherlocky v sukních, ztracenými mimozemšťany a v neposlední řadě zvědavými katolickými školačkami.

Tate a Tennant - komické duo Lyta

David Tennant a Catherine Tate, to jsou nejen Doctor a Donna. Přijďte se podívat i na další jejich společnou činnost.

Hyperdrive Geser

Komediální sci-fi seriál. Vydejte se po galaxii spolu s posádkou HMS Camden Lock chránit britské zájmy. Poznejte prvního důstojníka lodi, proti kterému je i Arnold Jidáš Rimmer jenom nedisciplinovaný hipík. Okuste mimozemské kultury. V hlavní roli Nick Frost.

Znělková soutěž Miki

Máte paměť na seriálové znělky nebo ne? Otestujte svojí paměť na čtyřiceti méně či více známých znělkách starých i nových seriálů. Nejlepší dostanou zajímavé ceny. Psací potřeby s sebou.

Máte radi lesbičky? Namuras

Prečo sú lesbičky lepšie ako splachovacie toalety a jednorožce? To netuším, ale určite s tým súvisí ich mediálne zobrazenie. Komplexná prednáška bude porovnávať vykresľovanie, shipovanie a pochovávanie lesbičiek v televíznych seriáloch s ich percepciou v nových médiách. Pre slečny môže byť po prednáške aj osobný workshop.

Glee party bez glee Fan-Project

Přijďte si s námi zatančit, zazpívat, něco vypít či jen tak popovídat za doprovodu seriálové ne-glee hudby.

Seriálová talkshow Fan-Project

Panelová diskuse se zajímavými lidmi o seriálech, fandomu a všem okolo.

The Middleman Geser

Znáte pověry o upírech a vlkodlacích? Čtete komiksy o superpadouších, zmutovaných monstrech a mimozemšťanech? Ti všichni ale existují i ve skutečnosti! A Middleman je tu, aby vás chránil. Americký komediální sci-fi seriál.

Křoví, která milujeme Eleira

Vedlejší seriálové postavy jsou přemnožená havěť. Vybrat ty, které fanoušci milují a udělat jejich žebříček, je téměř nadlidský úkol. Pojďte se nechat překvapit tím, které jsem do svého seznamu vybrala či nevybrala, a pobavit se o tom, které zbožňujete právě vy.

Nejgeekovatější epizody v negeekovských seriálech

V mnoha seriálech absolutně mainstreamového zaměření bylo odvysíláno hned několik výjimečně geekovských epizod. Pojďte se podívat na ty nejlepší.

Geek Love - Pravděpodobně navždy

Dvoudílný seriál o geekovské seznamce na New Yorkském ComicConu. Osoby překvapivě podobné fanům z československých conů jsou samozřejmostí.

Vědecká linie

Které prvky vědy ve sci-fi jsou reálné a které jen čistá fantasie? To se dozvíte v této linii.

Nacisté na Měsíci a jiné konspirační teorie Petr Tomek

Nejbizarnější lunární konspirační teorie a krátké zamyšlení nad tím, jak vznikají.

Byly tu jiné inteligence? Tomáš Petrásek

Anotace : Je lidská civilizace první svého druhu? Nebo tu už před milióny let působily jiné myslící bytosti? A pokud ne - proč ne? Spekulativní pohled na vývoj inteligence na Zemi.

Jaderné zbraně od A do Z Vojta Barták

Jaderné zbraně – nejničivější zbraň co člověk stvořil, jsou realitou našeho světa již více než 60 let. Málokdo však opravdu ví, co se skrývá pod tímto jménem. Přednáška „Jaderné zbraně od A do Z“ je připravena tak, aby posluchače seznámila s historii, konstrukcí, rozdělením podle typu zbraně a způsobu jejího použití. Dále seznámí posluchače s účinky zbraně a případnou ochranou, která by minimalizovala tyto účinky.

Co nás dělá lidmi? Julie Nováková

Kdy se předchůdci člověka odštěpili od nejbližšího společného předka se šimpanzi a co zapříčinilo, že jsme lidé - holí, vzpřímení, téměř neustále mluvící a abstraktně myslící? Některé vědecké hypotézy se snaží náš původ vysvětlit - ponořte se do hlubin teorií juvenilního lidoopa, vodní opice a mnoha dalších.

Pohádka o internetu Jan Kovanic

Vyprávění o tom, jak u nás vypadal internet na začátku století, a jak tehdy vypadalo, že bude vypadat dnes. Proč tak dnes ještě nevypadá? Jak bude vypadat zítra? Je možný meziplanetární internet? Doprovázeno uměleckou četbou z neočekávaně realistického sci-fi zamyšlení "Nebojte se Internetu" z konce minulého tisíciletí. Neregistrovaná diskuse! Inspirováno 20. výročím internetu v Česku.

Mythbusters, tentokrát o jídle Triss

Nahrazuje se mléčný tuk v mléce olejem? Margarín, nebo máslo? Vejce od babičky, nebo z velkochovu? Co jsou to "éčka"? Jak to je s cenou mňamek z Mimibazaru či od Babici. Je rychlejší polévka z pytlíku, nebo ta, co si uvaříte sami?

Na stopě obyvatelných planet Tomáš Petrásek

Začínáme zkoumat bohatství planet u jiných hvězd, a z neprobádané exoplanetární džungle přicházejí různé úlovky. Můžeme mezi nimi najít obyvatelné planety–a co pod tím vlastně rozumíme? Jak poznat, kdy je "druhá Země" jen novinářskou kachnou? Předstihne exoplanetární realita i naši fantazii?

Význam jaderné energetiky v moderním světě Vojta Barták

Jaderné elektrárny jsou dnes jedním z významných a šetrných zdrojů elektrické energie. Přesto mají své odpůrce, kteří poukazují například na nebezpečí jaderných nehod a nevyřešený problém ukládaní použitého jaderného paliva. Kde je pravda? Máme se jaderné energetiky zříci nebo jí naopak rozvíjet? Přednáška „Význam jaderné energetiky v moderním světě“ je zaměřena na seznámení posluchače s problematikou funkce jaderné elektrárny v energetickém mixu moderní sítě. Dále pak na přiblížení základních konstrukcí jaderných elektráren, bezpečnosti a problémů jaderné energetiky. Posluchač se také dozví co zapříčinilo nehody v minulosti a jak se zpřísnila bezpečnost na základě těchto nehod. Poslední část přednášky je věnovaná budoucnosti tohoto zdroje.

Perspektivní pohony mezihvězdných lodí Petr Tomek

Jaké pohony by potřebovaly mezihvězdné lodě podle současných vědomostí. Byli bychom schopni už dnes takovou loď postavit? Malá exkurze do historie představ o mezihvězdných lodích.

Evoluce chování Jelena

Můžeme i vznik něčeho tak individuálního, jako je chování, přisuzovat evolučním procesům? A naopak, jaký je vliv chování na vývoj nových fenotypových znaků? Má v sobě i člověk zabudované různé strategie chování, podle nichž se nevědomky chová?

Literární linie

Linie (nejen) o knižní sci-fi.

MILFky vo fantasy namuras

Ide žáner fantasy a sexy mamičky dohromady? Dali by sme Galadriel, alebo špicaté uši proste nejdú? A čo pani Weasleyová? Poďme si zodpovedať tieto otázky pre pokoj nášho vedeckého bádania.

Hudba v Harrym Potterovi Elendilka

Filmy s tematikou Harryho Pottera sa vždy vyznačovali veľkoleposťou. Hudba v nich nebola žiadnou výnimkou - hlavnú tému navrhol John Williams a po ňom pokračovali ďalší traja výnimoční skladatelia. Nie len o nich však bude táto prednáška. Ponúknem vám prierez hudbou filmovou, ale zároveň aj tou fanúšikovskou.

Městská fantasy - Noční strana Marty

Cyklus románů Simona R.Greena o skryté mystické části Londýna, kde jsou stále 3 hodiny po půlnoci a kde se můžete potkat s mýty a popíjet s netvory včetně bohů. A právě zde pracuje jako soukromý detektiv John Taylor, který dokáže nalézt cokoli si vymyslíte.

Lost Girl - inspirace napříč tvorbou Wolverine

Detailní rozpracování zdrojů tvůrcovské inspirace v knihách, mytologii, jiných seriálech a příbězích. Podobnosti s jinými seriály a příběhy.

Game of Thrones Season 2 Antrey

Druhá série seriálu podle oblíbené knižní série se blíží závratnou rychlostí. Co o ní víme? Pojďme se společně podívat na to, co nás čeká a nemine v pokračování seriálu HBO Game of Thrones.

Galbovčina fantastická osmnáctka galbovka

Prezentace minimálně o deseti slajdech. A dort.

Spisovatelé musejí být šílení beseda s Julií Novákovou

Píšete a rádi byste i publikovali, nebo raději zůstáváte na čtenářské straně bitevního pole? Tak či tak si přijďte poslechnout, jak se u nás člověk může propracovat k publikování románů a povídek, jak se naše podmínky liší od zahraničních, ale i jak lépe psát, umět správně kritizovat příběhy ostatních nebo jak (ne)propagovat svá díla. Minimálně tato témata vám hrozí, nepoložíte-li své vlastní otázky - a nebojte se, že pak budete vypadat jako blázni, protože jak je známo, všichni spisovatelé jsou svým způsobem šílení...

Vidoucí 2011: vyhlášení

Vyhlášení literární soutěže Vidoucí.

Jak jsem se dostal ke spaní aneb umění naspat žert Martin D. Antonín

Mezi všemi cenami ověnčenými praktiky tohoto nedostižného umění byste těžko hledali povolanějšího experta, než je Martin D. Antonín. O spaní humorné fantastiky ví zkrátka první poslední – prospal již více než tři dekády, chrápe všechny souvislosti a už dlouhá léta bádá, zda má autor na růžích ustláno. Převádění snů v realitu je pro něj denním (i nočním) chlebíčkem.

Náplní přednášky nebude pouze začátečnická (pro znalce též alfa) úroveň – pod Antonínovým zřídka bdělým dohledem snadno dosáhnete nejzazších hranic pospání. Recenzenti svorně uvádějí, že čím déle ho poslouchali, tím rapidněji jim z toho kmitali oči! A pokud jej k tomu zájemci vyzívou, proběhnou i ukázky přímo z praxe fantastických soubojů s dřímotou. Proto si to zkrátka nenechte ujít – kdy se vám opět naskytne možnost pozorovat na slovo vzatého odborníka přímo v akci?

Konečně uvidíte, v čem to celé spočívá.

Deskové hry

Nabízíme Vám hrami plně zařízenou místnost, kde si můžete zahrát své oblíbené hry nebo objevit další.

Laser Game

Nejoblíbenější společenská hra Barneyho Stinsona. Vyzkoušejte, kdo z vás je lepší střelec a voják!

Hudebně-elektronické hry

Z hudebních her nejspíše ITG multiplayer, Para Para Paradise ad. V přípravě jsou též jeden začátečnický a jeden pokročilý turnaj o diplomy.

Pochod fantazie

Máte kostým, kterým se chcete pochlubit? Chcete dát všem najevo, že máte rádi Sci-fi a fantasy? Pojďte se s námi projít v okostýmovaném zástupu ulicemi Prahy!

STARcon 2011

Kdy se to konalo?

od pátku 25. března 18:00 do neděle 27. března 2011 11:00

Kde se to konalo?

OA Svatoslavova, Svatoslavova 333/6, Praha (mapka)

Trailer Tar-ara Istandil

Program

Divadlo

STARcon galavečer

Jeden prsten vládne všem – ale kdo jsou vlastně ti "všichni"? Podíváme se na Středozem očima, jakýma se na ni dosud nikdo nekoukal. V naší nejnovější divadelní hře budete mít možnost odhalit skutečné dění okolo Jednoho prstenu a dozvíte se, jaké byly opravdové rasy Středozemě ovládnuté mocnou Sauronovou rukou. Podaří se Frodovi donést prsten až do hory Osudu? Zvítězí dobro nebo zlo? Dokážou se utlačovaní postavit utlačovateli? Přijďte se na to podívat.

Švestkový Worf aneb tak trochu klingonská opera TVEJÁTRO

Na stanici Deep Space Nine se věci nevyvíjejí dobře. Ferengské gangy spolu s pochybnými existencemi převzaly kontrolu nad promenádou a celým obytným prstencem. Pár důstojníků flotily je bezradných a sledovanost klesá. Proto kapitán Sisko požádal velitelství o pomoc. Flotila vyslala osamělého jezdce, který má zajistit, aby na stanici opět zavládl zákon – ať už bude jakýkoli.

STAR linie

Linie přednášek, diskusí a promítání, ve kterých se střetnou tři nejznámnější STAR díla, a to Star Trek, Stargate a Star Wars.

Zahájení STAR linie Xyll

Přivítání návštěvníků a seznámení s programem.

Stargate soutěž Pomeranč

Přijďte vyzkoušet své znalosti Hvězdné brány. Myslíte si, že jste odborník a znáte seriály perfektně? Dokažte nám to. :)

Jak těžké je uchvátit absolutní moc? Darth Zira

Všichni víme, že Palpatine se stal císařem. Ale jak a proč se mu to povedlo? Co za tím bylo? Jeho osobní chytrost a šikovnost? Neschopnost těch druhých? Nebo tady napomohly další okolnosti - například celkové poměry té doby nebo snad samotný politický systém staré Galaktické republiky? A mohl by někdo Palpatina úspěšně napodobit i u nás, tady a teď?

Shatmoy slaví 160 let Ziina

Narozeninová oslava představitelů našich dvou oblíbených postav Kirka a Spocka.

TK–1 – SW fanfilm Tess

Expandované Universum vrací úder Paulus

Tato přednáška u příležitosti nedávného 30. výročí premiéry filmové epizody Star Wars: Epizoda V – Impérium vrací úder upozorní na některé zajímavosti z expandovaného universa, které příběh dále rozvíjejí. Dozvíte se například, jak to bylo s pověstným "nájemným lovcem na Ord Mantellu" a kolik že lidí vlastně navštívilo Yodu na Dagobahu. Zajímá vás, jak je možné, že Luke a Leia pozorují "předalekou galaxii", jako by byli daleko od ní a jak se správně nazývá vesmírný slimák? Chcete vědět, jaké další planety se měly v páté epizodě objevit a proč Lando Calrissian nakonec není klon? Pak je tato přednáška právě pro vás.

Starship Regulars Marty) – přednáška ST

Vtipná parafráze na Star Trek o dvou nejhorších členech posádky. A v roli statečného kapitána Michael Dorn.

Sušenky zdarma DallArt

Teď, když jsme zaujali vaši pozornost, vám sdělíme, o co půjde. O prezentaci amatérského studia DallArt, věnujícího se převážně animované tvorbě na téma Hvězdných válek.

Stargate VS Star Trek Tar–ara) – přednáška

Objevování galaxie a nových světů, hledání nových technologií, přátelských mimozemšťanů a boj proti nepřátelským druhům. Stargate nebo Star Trek? Porovnání toho, co mají tyto dva fenomény společného. Pozor, nepůjde o boje fenoménů, zbraně nechte doma.

Odděl si své zrno od plev Hana Víttková) – soutěž

Zábavný soutěžní (rychlo)test v poznávání nejznámějších předmětů, kostýmů a lodí ze světů Star Treku, Star Wars a Stargate. Pro všechny, kteří si chtějí vyzkoušet znalosti svého oblíbeného fenoménu, nebo se třeba jen podívat na obrázky různých podivuhodných reálií z těchto sci–fi fenoménů.

Čarodějnice z Dathomiru za klonových válek Paulus

Seriál Star Wars: Klonové války už naložil s množstvím zavedených motivů Star Wars po svém a nedávno se otřel i o jeden z důležitých pilířů Expandovaného Universa – čarodějnice, žijící na planetě Dathomir. Přednáška shrnuje, co z původních myšlenek zůstalo zachováno a zda je možné, aby oba zdroje zůstaly platné a věnuje se také nově odhaleným skutečnostem ohledně původu Dartha Maula a Asajj Ventress. Tato přednáška je nutností pro všechny fanoušky (i odpůrce) seriálu Klonové války.

Dlouhá cesta Hvězdné brány Pomeranc

videopořad mapující historii Hvězdné brány od počátku až po dnešek.

Historia Cardassia Tar–ara) – přednáška ST

Cardassijská unie, jedna z mocností nejen Alfa kvadrantu, která ovlivňovala průběh dějin galaxie. Co se zde vše událo,důvody, které k tomu vedly a kdo vlastně tahal za nitky. Nahlédněte do minulosti od Hebitianů po Dominionskou válku.

Boba Fett Omnibus Blair

Star Trek v reklamách Xyll) – přednáška ST

Nesnášíte reklamy? Ty se Star Trekem budete milovat. Přijďte se podívat, jak vypadají vtipné a originální reklamy. Od 70. let minulého století po současnost.

ST: Phase II – World Enough and Time – promítání

Jde o Star Trek fanfilm, ze série Phase II, což je vlastně čtvrtá sezóna TOS. Film je opatřen českými titulky. Jedním z herců je sám George Takei (Sulu), setkáte se též s Grace Lee Whitney (nadporučíkem Randovou).

Hry a příprava na pochod

Hry podle fenoménů SG, ST, SW a případné maskování a kompletace kostýmů na Pochod fantazie.

Fantasy linie

Linie pro tvořivé a pro ty, kteří chtějí dát odpočinout hlavě.

Zahájení linie

Představení programu, upoutávky na promítání.

Fantastické motivy v lesbické fanfiction PetrSf

Duchové, upíři a děvčata, co mají ráda děvčata. Představení a ukázkové čtení lesbických fanouškovských povídek s fantastickou tématikou.

Dresden Marty

Jmenuje se Harry Dresden a je čaroděj. Ale kdo by mu to v současném Chicagu uvěřil. A přesto pomocí svých magických schopností a kouzly nabité hokejky bojuje proti nadpřirozenu. Úvod do seriálu a neodvysílaný pilot.

Merlin: Seriál vs. legenda Antrey

Seriál z dílny BBC se od svého vzniku velmi rychle dostal do podvědomí téměř celého světa. Je milý, zábavný, pěkný a připomíná lidem legendy staré Anglie. Ale připomíná jim je správně? Opravdu byl Merlin Artušův vrstevník a Morgana Utherova milovaná chráněnka? Vážně byla na Kamelotu zapovězena magie? Srovnávat tento seriál s legendami nemusí být vůbec jednoduché, ale pojďme se o to alespoň pokusit…

Merlin bloopers

Nepovedené záběry, rozhovory s herci a ukázky toho, co se děje za kamerou.

Fantastické slashování s Portym Porty

Ano, i na star-conu Vás nemine hodinka homoerotického dusna a subtextu. Tentokrát zacíleno na fantasy seriály a filmy. Koho šmíruje Sauronovo oko? Jsou pro sebe Merlin s Artušem stvořeni? Jak vypadá doučování v Bradavicích, a jaké je první čarodějovo pravidlo pro orální sex? Tyhle a mnohé další slashové a femslashové podivnosti. Ano a nezapomeneme ani na kreslené pohádky! :)

Krod Mandoon a planoucí meč ohně

Představení komediálního seriálu, který je jednoznačnou parodií na Legend Of The Seeker. Hlavní hrdina je idiot, který je však předurčen k velkým věcem - především k boření fantasy stereotypů. V jeho snažení svrhnout zákeřného místodržícího mu pomáhají pohanská kněžka-nymfomanka, homosexuální poskok hrdinného generála, zlobr, neschopný černý čaroděj a další. Seriál, který se shodou okolností natáčel mimo jiné i v Čechách a na Slovensku.

Krev, písek a Spartacus Kubulla

Zrazen Římany. Donucen k otroctví. Znovuzrozen jako gladiátor. Seriál Spartacus: Blood and Sand je ojedinělý seriál, který musíte poznat.

Hudson Leick - anděl nebo ďábel?

Jaká je Xenina úhlavní nepřítelkyně Callisto v reálném životě? Křičí a vřeští stejně jako její postava, nebo se věnuje i duchovnějším záležitostem?

Na XenaCon a zpět Kubulla a Garfield

Za Xenou až do Los Angeles v nemoci i v pekle. Na jakých projektech herci z Xeny právě pracují? Přijďte si poslechnout dojmy a zážitky fanouška z oficiálního XenaConu v Americe.

Xena Jukebox

Představení těch nejlepších musicvideí ze seriálu Xena, pečlivě vybraná pro vaše potěšení, s českým titulky.

Vincent Price Pan Citron

Vincent Price - Ikona hororového žánru, především "adaptací" příběhů E. A. Poea, ale zároveň i nadšený sběratel umění. A věděli jste, že uváděl pořad o vaření?

Vítejte na Úžasné Zeměploše Rausek

Vítám vás ve světě plochém jako pizza, spočívajícím na zádech čtyř slonů, nesených na obřím krunýři galaktické želvy. Na tomto vpravdě úžasném světě se sny stávají skutečností a to včetně nočních můr. Žijí zde opravdoví draci (i když většinou jen velmi krátce), bájní barbarští hrdinové (ti zas naopak příliš dlouho), bohové, kteří zbožňují deskové hry a mnoho dalších tvorů i netvorů a bohužel i Noby Nóblhóch. Vítejte ve světě, který vznikl v hlavě jednoho z nejprodávanějších britských autorů, Sira Terryho Pratchetta, ve světě plném lásky, zrady, hrdinství, zbabělosti, intrik a mnoho dalšího, ale především zábavy. * Vítejte, vstupte a již nikdy neodejdete… *Pozn. předn.: A poznámek pod čarou. ;-)

Tolkienovy ženy Draugwen

Žien v Tolkienovej tvorbe nebolo veľa, no napriek tomu zastávali dôležité úlohy. Boli silné, mocné a krásne. Poďte sa na ne pozrieť.

Naši předkové a draci Darth Zira

Draka (latinsky draco) známe skoro všichni jako pohádkového, mytologického či přímo mytického tvora. Někdy je symbolem či přímo ztělesněním zla, jindy je jeho postavení spíše neutrální nebo dokonce stojí na straně dobra a podobně jako kouzelný dědeček č moudrá stařenka pomáhá těm spravedlivým. Na straně druhé všichni víme, že v minulosti existovala zvířata možná ještě podivnější a hrozivější než mnohý pohádkový drak - totiž vyhynulí dinosauři, případně jiní velcí ještěři. Ovšem i do současnosti přežila některá stvoření, ba přímo monstra, k jejichž označení za draky není nutné mít příliš bujnou fantazii - typicky např. varan komodský. Zdá se vám naprosto vyloučené, že by se s něčím podobným mohli setkat v minulosti i obyvatelé našeho území? Jisté indicie hovoří o opaku…

Deskové hry

Nabízíme Vám hrami plně zařízenou místnost, kde si můžete zahrát své oblíbené hry nebo objevit další.

Hudebně-elektronické hry

Z hudebních her nejspíše ITG multiplayer, Para Para Paradise ad. V přípravě jsou též jeden začátečnický a jeden pokročilý turnaj o diplomy.

Pochod fantazie

Máte kostým, kterým se chcete pochlubit? Chcete dát všem najevo, že máte rádi Sci-fi a fantasy? Pojďte se s námi projít v okostýmovaném zástupu ulicemi Prahy!