Zpět na hlavní stránku

Vědecká linie

Jak ovládnout svět s pomocí AI
Jan Zrzek Hron

Překotný vývoj na poli umělé inteligence dává i obyčejným lidem do rukou velmi mocné nástroje, kterými můžou měnit svět kolem sebe. Zrzek vám na několika praktických příkladech ukáže, že ani obyčejný jouda z Brna si v dnešní době nemusí klást malé cíle.

23. 3. 2024 10:00 (1 h)

Dávná věda: Astronomie od Stonehenge k Ptolemaiovi
Petra Hyklová

Jak viděli nebe nad námi naši předkové? Kdy a jak je začali naši předkové zkoumat? Jak to ovlivnilo jejich kulturu a každodenní život? Vydejte se s námi do fascinujícího světa pravěké a starověké astronomie! Prozkoumáme mnohatisícitelou historii astronomie od prvních pozorování nebeských těles až po komplexní kosmologické modely.

23. 3. 2024 11:00 (1 h)

Konspirace vs. Konspirační teorie
Claire Klingenberg

V přednášce prozkoumáme složitost konspiračních teorií a jejich dopad na společnost a politiku Spojených států amerických, a to od historických událostí, jako je Nixonův skandál Watergate, po nedávné události v Kapitolu. Zaměříme se na rozdíl mezi konspiračními fantaziemi a skutečnými konspiracemi. Zmapujeme vývoj tohoto fenoménu od počátku 19. století až po současnost, abychom lépe porozuměli jeho kořenům a vlivu na veřejné mínění. Představíme si pohled jak na skutečné konspirace, tak na konspirační teorie, které formovaly americkou historii, a podiskutujeme o tom, jak tyto příběhy ovlivňují politickou kulturu a vnímání americké společnosti.

23. 3. 2024 12:00 (1 h)

Obří dalekohledy budoucnosti
Miroslav Havránek

Astronomie se v posledních letech bouřlivě vyvíjí, a to především díky technologickému pokroku moderních dalekohledů. Tento trend jen tak neskončí. Vysoko v Andách na poušti Atacama v Chile právě probíhá výstavba dalekohledu Extremely Large Telescope (ELT), který se patrně stane na několik desítek let největším dalekohledem světa. Přednáška bude zaměřena na obří dalekohledy budoucnosti, technologie, které umožňují jejich realizaci, a také na jejich význam pro astronomii.

23. 3. 2024 14:00 (2 h)

Setkání s 'Oumuamua
Miloslav Špecián

S připomenutím pozoruhodně přesných vizí spisovatelů sci-fi prožijeme příběh skutečný, snad ještě zajímavější. Pokusíme se rozřešit otázku nejzáhadnějšího kosmického objektu, s jakým jsme se ve sluneční soustavě dosud setkali.

23. 3. 2024 16:00 (2 h)

Od kvarků k raketoplánům: Feynman a Osheroff v ledovém světě
Vítězslav Škorpík

Richard Feynman a Douglas Osheroff, dva špičkoví fyzikové a držitelé Nobelovy ceny. První na veřejnosti super známý, druhý naopak zcela neznámý. Tyto muže přitom ledacos spojuje – oba se věnovali fyzice nízkých teplot, kvantové fyzice a oba zasedali ve vyšetřovací komisi, která hledala příčinu havárie amerického raketoplánu. To vše, a ještě mnohem více se v této přednášce dozvíte. Věděli jste třeba, že Douglas Osheroff má slovenské předky a několikrát i Slovensko navštívil?

23. 3. 2024 18:00 (1 h)

Jezuité – mýty a fakta
Darth Zira

Slyšeli jste, že jezuité založili inkvizici? Jestli ano, tak je to jen jeden z řady nesmyslů, co se povídá. Těch nesmyslů je samozřejmě celá řada – počínaje tím, že si někteří lidé asociují jezuity se středověkem, přes bláznivé konspirační teorie o tom, že jezuité stojí za vším možným a nemožným v dějinách od vzniku islámu přes potopení Titanicu až po "great reset", a konče oblíbeným mýtem, že Tomáš Halík je jezuita. Chcete vědět, jak to tedy je (či bylo)? A možná přijde i Koniáš.

23. 3. 2024 19:00 (1 h)

Očkování a další sci-fi technologie minulosti
Jelena Příplatová

V hlubinách času, kde se věda proplétá s fantazií, leží klíč k pochopení naší budoucnosti. Cesta k moderním RNA vakcínám začala v prvním tisíciletí našeho letopočtu, současné přístupy řešení antimikrobiální rezistence staví na evolučním myšlení, jehož první stopy můžeme vysledovat v antice, a metoda CRISPR-Cas9 přirozeně navazuje na proces, který jsme jako lidstvo započali v neolitu — což nám může připadat děsně dávno přesně do okamžiku, než si uvědomíme, že nás předběhli mravenci. V této přednášce bude naším cílem cesta, a cíl možným začátkem dalšího výletu — možná až ke hvězdám.

23. 3. 2024 21:00 (1 h)