Zpět na hlavní stránku

MiMo linie

Frankensteinův potěr
Františka Vrbenská

Video-výlet do časů, kdy se filmově děsilo bez digitálních efektů. Strašidelné domy obývali pekelníci a duchové, roboti se honili s mumiemi a monstra z vesmíru soutěžila s šílenými vědci v únosech blondýnek…

22. 3. 2024 18:00 (2 h)

Kuiper Brandaris Race
David "Shras" Herudek
Kuiper Brandaris Race

Jednodenní závod holandských plachetnic. Pořádaný k zakončení turistické sezóny na Waddenském moři. Pohledem tvora, kterého fobie pustily z Čech a konečně se dostal k moři.

22. 3. 2024 20:00 (1 h)

Michelle Yeoh hvězda kung-fu filmů i Star Treku
Jana "Xyll" Krčmářová

Herečka Michelle Yeoh má velmi bohatou a rozmanitou filmografii. Od ikony kung-fu filmů, přes Bonda, Star Trek až k Oskarovy za herecký výkon v hlavní roli hitu "Všechno, všude, najednou. A mnoho, mnoho dalšího. A protože ji obdivuji již od 90. let minulého století, rozhodla jsem se vám o ní povyprávět.

22. 3. 2024 21:00 (1 h)

Jak vzniká (retro sci-fi) komiks Rudý děs
Kryštof Michajlov Franciško

Vydejte se na cestu do minulosti, do dob paranoidních supervelmocí, touze po svobodě a ideologických konfliktů! Přijďte se seznámit s tvorbou a vznikem retro sci-fi komiksu Rudý děs! Jediném komiksu v ČR, kde zvířátka v retro sci-fi minulosti bojují ve vesmíru proti komunismu!

Během této prezentace budete mít možnost nahlédnout do nitra tvůrčího procesu, který stojí za vznikem jedinečného komiksového světa Rudého děsu. Od konceptuálních nápadů a designu postav a prostředí po tvorbu scénářů a ilustrací.

Představíme vám inspiraci a vlivy, které stály u zrodu tohoto komiksu, a ukážeme vám, jak jsem přetvořil tyto prvky do autentického retro sci-fi stylu. Probereme proces tvorby dialogů, charakterizaci postav a vytváření napínavých a poutavých příběhů.

Připojte se k nám a objevte tajemství, jak vzniká komiks Rudý děs, který vás vtáhne do svého fascinujícího světa, plného dobrodružství, intrik a nečekaných zvratů.

22. 3. 2024 22:00 (1 h)

Filozofie Bitcoinu
Jan "Zephram" Gruber

Bitcoin je na světě už šestnáctým rokem. Od té doby vznikly stovky jiných kryptoměn, proběhlo několik intenzivních výkyvů jeho ceny vyjádřené ve státem vydávaných měnách (jeden takový vzestup, vrchol nebo pád možná právě probíhá), v dubnu 2024 nás čeká už čtvrté půlení odměny za vytěžený blok. Principy a ideje, které se Bitcoin snaží realizovat, jsou však mnohem starší a hlubší. Tyto způsoby řešení "problému důvěry" a "otázky vlastnictví" jsou mnohým lidem cizí, avšak zaujaly (zprvu) úzkou skupinu lidí. Co vlastně vedlo k popularitě Bitcoinu "na začátku", když ještě nikdo neřešil jeho cenu? Na jakých hodnotách a pohledu na svět Bitcoin staví? Jaké jsou jeho základní skálopevné principy, jimiž se liší od svých napodobitelů, investic či elektronických peněz? A co z těchto principů nutně plyne?

23. 3. 2024 10:00 (1 h)

Domácí úpravy v RPG: Vykrádání mechanik z jiných RPG
Pavel "Mejdž" Žák

Mechaniky v RPG existují mimo jiné i pro to, aby fungovaly jako neutrální soudce, pomáhaly simulovat žánr, vytvářely napětí skrz náhodu a pomáhaly vypravěčům se zátěží kterou na ně klade vedení hry. Na této přednášce si ukážeme některé zajímavé, elegantní nebo žánrové mechaniky napříč různými RPG, ukážeme si způsoby jejich použití a možnosti jak je lze adaptovat do svých vlastních her.

23. 3. 2024 11:00 (1 h)

Vyrob si "hvězdný" doplněk
Šari Dummy
Vyrob si "hvězdný" doplněk

Ty, ano ty, lidský člověče či meziplanetární druhu, zastav se vyrobit si doplněk (klíčenku, oblekovou sponu, náramek, náušnice apod.) a získej tak originální suvenýr, který nebude mít nikdo jiný. Čeká na tebe velké množství tématických přívěsků, korálků, kamínků. Neměj strach, pokud máš obě ruce levé. Pomůžeme ti a nakonec zjistíš, že to s tebou není tak špatné a máš šanci v tomhle vesmíru na přežití. Workshop doporučuje 11 z 10 conistů, conařů a conařek.

Prosím počítejte s příspěvkem na materiál 40-110 Kč dle velikosti a materiálů.

23. 3. 2024 12:00 (2 h)

Svobodní zednáři spojují USA, Československo i Měsíc
Darth Zira
Svobodní zednáři spojují USA, Československo i Měsíc

O málokteré organizaci existuje tolik mýtů a legend, jako právě o svobodných zednářích. Co z nich jsou fakta a co výmysly? Jaký byl podíl zednářů na vzniku nezávislých Spojených států, na francouzské revoluci či na vzniku svobodného Československa? Byl TGM zednářem? Kdo otevřel první zednářskou lóži na Měsíci? Na tyto a mnohé další otázky najdete odpověď právě na této přednášce.      

23. 3. 2024 14:00 (1 h)

Jak vznikal M*A*S*H
Jan Kotouč

Přednáška o vzniku kultovního seriálu. Dozvíte se, kdo byli scénáristé a producenti, jak se vybírali herci, jak se seriál měnil v průběhu let, jak se z herců stávali scénáristé a režiséři a jak vznikali klíčové epizody.

23. 3. 2024 15:00 (1 h)

Technologie v Honorverse
Tomáš “Kobalt” Váca

Přehled technologií ve světě Honor Harringtonové, knižní sérii Davida Webera. Od energetiky, pohonů a sensorů ke zbraním, a ještě ničivějším zbraním.

23. 3. 2024 16:00 (1 h)

Vysoká smyslová citlivost (HSP) - příručka pro přežití
Jaroslav Haken

Highly Sensitive Person - osobnostní rys týkající se 20 % lidské populace, a i když se o něm, jako takovém, příliš nemluví, promítá se často do literatury i filmové tvorby. Víte, jak je poznat a co od nich v reálu čekat? Probereme nejen příklady situací, se kterými se HSP často setkává.

23. 3. 2024 17:00 (1 h)

Jak se píše v Honorverse
Jan Kotouč

Jan "Johnak" Kotouč napsal povídku do světa Honor Harringtonové a potom ho David Weber požádal, jestli by ji neroztáhl na román. Po odpovědi "nech mě chvíli přemýšlet, tak jo" se vrhl do práce. Na přednášce bude mluvit o tom, jak probíhá takové psaní do známého literárního vesmíru.

23. 3. 2024 18:00 (1 h)

Proč pláčeme nad knihami?
Matěj Tomeček
Proč pláčeme nad knihami?

Čtení se pro nás stalo tak všudypřítomným a samozřejmým procesem, že jsme o něm přestali přemýšlet. Vnímáme jej zkrátka jako prostředek k poznávání světa. Zkusme se ale na chvíli pozastavit nad samotným procesem čtení. Co se nám vlastně při čtení děje v hlavě? Co s námi čtení dělá? Jaký má na nás vliv?

Přestože možná někdy toužíme po opaku, literatura, kterou čteme, není „skutečná“. Čteme o postavách, které nikdy nežily, světech, které nikdy neexistovaly a o událostech, jež se nikdy nestaly. A přesto cítíme smutek, když zemře naše oblíbená postava, nenávist vůči záporákovi, který jí proklál srdce mečem, pocit zadostiučinění, když tento záporák padne do hluboké propasti, a smíření, když hrdina tak konečně dojde svého vytouženého cíle.

Jak je to ale možné, když je to jen fikce? Jakto, že dokážeme soucítit s postavami, které nejsou skutečné? Nenávidět lidi, které jsme nikdy neviděli? Čím to je, že mají příběhy takovou sílu?

23. 3. 2024 19:00 (1 h)

Z admirálova baru
Tomáš “Kobalt” Váca

Přednáška nejen o whisky, ale hlavně o whisky. Historie, výroba, druhy, značky, zajímavosti.

23. 3. 2024 20:00 (1 h)

Ceremonie předání velení 13. flotily
13. flotila

Třináctá flotila, součást TRMN, asociace fanoušků Honor Harringtonové, které v ČR operuje od roku 2008, pořádá na STARconu ceremonii předání velení. Přijde nový velitel flotily a nový velitel eskadry. Po ceremonii bude následovat volná zábava v tradicích Královského mantichorského námořnictva.

23. 3. 2024 21:00 (1 h)